2. Волейбол
  3. България се възстанови от драмата срещу Канада с чиста победа над Китай (ВИДЕО+СНИМКИ)

Възпитаниците на Пламен Константинов се наложиха с 25:23, 25:23, 25:19 за 84 минути

Националният отбор на България по волейбол записа втора чиста победа на Световното първенство в Полша. След успеха с 3:0 над Мексико в първата си среща, възпитаниците на Пламен Константинов паднаха драматично с 2:3 от Канада, но се възстановиха добре с нова чиста победа - този път над Китай (25:23, 25:23, 25:19).

След победата националите ни вече имат седем точки след три изиграни мача, с което излизаме начело на групата. Още тази вече обаче почти сигурно ще отстъпим водачеството на Русия, която играе с Мексико. Все пак ще сме втори, с точка аванс пред Китай и на две зад Русия /ако приемем, че Сборная ще вземе победа с 3:0 или 3:1/.

Първи гейм
: Китай излезе напред с 8:7 при първото техническо прекъсване. Резултатът вървеше точка за точка още от началото. Второто техническо прекъсване дойде при две точки аванс за китайците, които дойдоха от две грешки на капитана ни Тодор Алексиев. Първо - Алексиев заби една вдигната топка в мрежата, след което при поемането на друга я сервира на тепсия на капитана на Китай, който безмилостно я заби в нашето поле. След прекъсването китайците записаха три поредни точки, последните две след ас и мощна атака на Юен. Пламен Константинов усети къде куца отборът ни и изкара Алексиев. На игрището се появи Дани Милушев. С общи усилия и някои грешки на китайските волейболисти се добрахме до равенство 23:23. След ново престъпване на централната линия от китайски волейболист стигнахме до гейм бол. Страхотна тройна блокада ни донесе точката и затворихме гейма с 25:23. Най-добрият реализатор за тима ни беше Цветан Соколов със седем точки, а Андрей Жеков направи единствения ас за националите ни.

Втори гейм: Китай отново започна по-добре. Отборът на Сие Гуончен успяха да направят цели три аса, след което се оттеглиха на първото техническо прекъсване при 8:4 в своя полза. Тодор Скримов се появи на мястото на Цветан Соколов и играта потръгна. Играчите на Пламен Константинов се съвзеха след паузата и успяха да обърнат резултата до 16:15. Няколко добри сервиса на Виктор Йосифов, две страхотно блокади на Гоцев и мощната атака на Милушев ни измъкнаха от трудната ситуация в началото на гейма. Волейболистите ни продължиха с добрата игра и след втората техническа пауза. Дани Милушев бе безгрешен в нападение, като излезе начело при реализаторите ни със седем точни атаки. Благодарение на добрата игра на блокадата и на добрия сервис, националите ни взеха и втория гейм с 25:23.

Трети гейм: В началото на третата част отново позволихме на китайците да вземат ранен аванс от 4:2. Тази разлика се запази и до първото техническо прекъсване. След това българският тим се активизира и играта започна да върви по-гладко. Дадохме само пет точки на китайците и се оттеглихме на второто техническо прекъсване с аванс от 16:13. В последната част на гейма и самите китайци се отпуснаха и започнаха да допускат много грешки. Тодор Скримов и Николай Пенчев реализираха при почти всяка отворила им се възможност. При 24:18 получихме шест мач бола, пропуснахме първия, но при втория се справихме и спечелихме третия гейм на 19.

В утрешния мач от 14:00 часа излизаме срещу отбора на Египет, а в неделя вечер е и сблъсъкът с Русия.

Състави:

Китай: Жиао Шуай, Юен Жи, Чуи Жианжун, Жон Уенжун, Лиан Чунлон, Ген Син - Чи Рен-либеро
Старши-треньор: Сие Гуончен

България: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Николай Пенчев, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро Старши-треньор: Пламен Константинов.
"СуперОктомври" удвоява даренията в "Стани съмишленик" на "Левски"

Дарителската програма за сезон 2024/2025 започна с премиерата на филма "История на бъдещето"