2. Волейбол
  3. България загуби на старта на Световната лига

България загуби на старта на Световната лига

Гореща Хавана се оказа негостоприемна за момчетата на Силвано Пранди в дебюта на италианеца начело на национания ни отбор и те загубиха с 3:1 гейма (24:26, 29:27, 25:18, 25:22).

България загуби от Куба в първия си мач на старта на тазгодидишното издание на Световната волейболна лига. Гореща Хавана се оказа негостомриемна за момчетата на Силавно Пранди в дебюта на италианеца начело на национания ни отбор и те загубиха с 3:1 гейма (24:26, 29:27, 25:18, 25:22).

Началото на срещата не предвещаваше такъв край. Нащите цапочнаха много добре първия гейм и се оттеглиха с три точки преднина при първото техническо прекъсване. Младите кубинци обаче успяха да се сънзеват много бързо и резултатът бе изравнен – 11:11. силвано Пранди трябваше да се намесва чрез прекъсване на два пъти по време на серията от бомбастични сервиси, която спретна Роберланди Симон. Техничният състезател буквално развинти българското посрещане и резултатът стана 14:11 в полза на Куба, а втората задължителна пауза дойде при 16:13 в полза на домакините. В този гейм много силно игра Владимир Николов, въпреки че сбърка при сервиса за 19:16 за Куба. Нашите обаче показаха, че са опитен тим и надхитриха младоците от отсрещната страна на мрежата. Първо Матей Казийски направи три успешни атаки за 20:20, след което реализира и един ас за 23:22 в наша полза. Именно Матей Казийски бе този, който завърши и последната атака в гейма, който България спечели с 26:24. Пранди направи и първите промени на стартовата шестица, като на мястото на Алексиев се появи Мартин Пенев.

Последва втора част, в която националният ни отбор изпусна шансовете си, след като играта дълго време вървеще точка за точка. Нашите поведоха с 19:18 след неуспешна атака на 15-годишния Леон. Това накара наставника на домакините Орландо Блекууд да поиска тайм-аут. Стигна се до резултат 21:18 за нас след поредица от грешки на кубинците, но възпитаниците на Пранди не успяха да се възползват от това и домакините изравниха 21:21. куба спечели, макар и доста драматично с 29:27.

В третия гейм кубинците заиграха по-уверено и поведоха още в началото с 5:3, а техническото прекъсване дойде при резултат 8:5 за волейболистите от Острова на свободата. Куба поддържаше разликата в точките, въпреки че България успя да намали преднината на съперника си до две точки при 12:10, но това бе кратък момент от гейма и двата отбора се оттеглиха на втора техническа пауза при 16:12. Разликата в точките стигна застрашителните шест и не бе стопена сериозно до края на гейма въпреки промените, които Пранди направи в състава с пускането на нашето дете-чудо Цветан Соколом. Геймът завърши с резултат 25:18 и така домакините поведоха с 2:1 гейма.

В четвъртия гейм Пранди даде възможност на почти всички волейболисти в състава. На полето се появиха Свутозар Иванов,  Методи Ананиев и Теодор Богданов, но те така и не успяха да направят нещо повече в гейма, който България загуби с 25:22. С това националите ни загубиха и мача с 3:1 гейма.

Това, което Силвано Пранди изрази като опасения преди началото на срещата се сбъдна. Кубинците играха мощно и атакуваха силно от сервис, нещо, на което нашите не успяха да противостоят въпреки младия отбор, който имаха насреща.

Иначе - очаквано Владимир Николов бе най-резултатен от нашите. Диагоналът отбеляза 23 точки. Леал отбеляза 19 за Куба. /статистиката от мача можете да видите ТУК/

Следващият мач между двата отбора е утре по същото време отново в зала „Суидад Депортива” в Хавана.

Куба - България - 3:1 (24:26, 29:27, 25:18, 25:22)
България: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Христо Цветанов, Красимир Гайдарски, Тодор Алексиев - Теодор Салпаров – либеро (Мартин Пенев, Светозар Иванов, Цветан Соколов, Методи Ананиев, Теодор Богданов)

Куба: Йоандри Диас, Роландо Сепеда, Роберланди Симон, Вилфредо Леон, Йоандри Леал, Османи Камехо – Густаво Алварес-либеро (Оделвис Доминико, Лиансен Естрада, Кейбир Гутиерес-либеро)