2. Волейбол
  3. България записа драматична загуба от Канада в Полша (ВИДЕО+СНИМКИ)

България записа драматична загуба от Канада в Полша (ВИДЕО+СНИМКИ)

Кленовите листа се наложиха с 3:2 гейма (25:17,17:25, 25:20, 24:26, 8:15)

Българският национален отбор по волейбол записа първа загуба на световното първенство в Полша. "Лъвоевете" отстъпиха драматично от Канада с 2:3 гейма (25:17,17:25, 25:20, 24:26, 8:15), като на два пъти повеждаха в геймовете. В четвъртата часта нашите волейболисти бяха само на 2 точки от крайната победа, но допуснаха канадците да направят обрат и се стигна до тайбрек, където "трикольорите" загубиха със цели седем точки.

Най-резултатен за България бе Цветан Соколов с 22 точки. Гавин Шмит бе топ реализатор за кленовите листа със същия актив. И двата отбора показаха добър и зрелищен волейбол, но психически по-издръжливи се оказаха канадците, които във важните моменти запазиха самообладание. Все пак, националите продължават за момента да са на първо място в група С с актив от 4 точки.

Следващият двубоя на България е срещу Китай в петък, 5 септември, от 14:00 ч.

Стартовият състав на България:

Виктор Йосифов, Цветан Соколов, Тодор Алексиев (к), Теодор Тодоров, Андрей Жеков - разпределител, Теодор Салпаров - либеро

Първи гейм:

Първата точка да България в двубоя реализира Теодор Тодоров след мощна атака през центъра. Геймът обаче не тръгна добре за момчетата на Пламен Константинов. Позволиха на канадците да поведат с 2:0 точки в началото и да поддържат комфортна разлика в точките в началните моменти на частта. Първият таймаут бе за нашия отбор при резултат 6:2 за кленовете листа. Канадските волейболисти изпълняваха много силен сервис, който затрудни българите при посрещането, а освен това действаха много добре и на блокада. Разликата набъбна на 8:2, при която дойде и техническо прекъсване за „лъвовете”. При резултат 11:8 от щаба на Канада поискаха видео повторение на ситуация, при която имаше съмнение, че топката е ударила ръката на Тодоров и има блок аут, но след по-внимателно преглеждане на положението, точката справедливо бе дадена за България. Постепенно „трикольорите” се посъживиха и започнаха да играят значително по-стабилно в нападение и защита и разликата бе намалена до 1 точки – 13:12. С добри отигравания се отличи Николай Пенчев. Резултатът бе изравнен 15:15 след страхотен сервис на Цветан Соколов, който прати топката точно на линията в полето на Канада. Тодор Скримов се включи много силно в двубоя и вкара два аса, с което помогна на тима да излезе напред в резултата с пет точки – 21:16. Скримов продължи с бомбите от начален удар, в защита българите играха много концентрирано и се стигна до 24:17. Край на гейма сложи Теодор Тодоров с чудовищна блокада.

Втори гейм:

Цветан Соколов започна втората част на срещата със силна атака. Той бе оставен на единична блокада и донесе първата точка за България. След няколко силни атаки канадските волейболисти дръпнаха с 4 точки – 7:3, отново колебливо начало на гейма за нашите. Соколов застана да изпълнява начален удар и отправи 2 много мощни сервиса, което позволи на българите да се доближат само на точка. Последваха силни минути за тима на селекционера Константинов и се стигна до равенство 8:8. Канадците обаче затегнаха защитата и се стигна до 11:8 в тяхна полза след две здрави блокади. Волейболистите на треньора Хоуг действаха по-концентрирано в този етап на частта и поддържаха разлика от 4-5 точки. При резултат 15:10 за Канада Гибона взе прекъсване, при което каза на своите възпитаници „да не нервничат”.  Разликата стигна седем точки при 18:11, като в играта на нашите определено се виждаше напрежение, което бе в основата на няколко неуверени отигравания. Константинов започна да прави и смени, за да наруши ритъма на Канада, което до някъде даде ефект. При резултат 20:14 за кленовите листа обаче българите сякаш се примириха, като единствено се опитаха да не загубят гейма с голяма разлика. Тодор Скримов този път не бе толкова солиден на сервиса и дори подари точка на Канада за 23:15. Крайното 25:17 бе оформено след тройна блокада срещу атака на Соколов.

Трети гейм:

Тази част започна равностойно и действията на терена се развиваха точка за точка. Двата тима изпълниха няколко грешки сервиса, като топката или срещаше мрежата, или излизаше в аут. Все пак нашите волейболисти успяха да излязат напред с 3 точки за 10:7 след добри изяви в атака. Това принуди Глен Хоук да вземе тайм аут, по времето на който селекционерът се поскара на своите възпитаници. Андрей Жеков бе станал на сервиса и с мощните си изпълнения затрудни много при посрещането противника. Системата за видео повторение отново трябваше да се намесва при спорен момент след атака на Теодор Тодоров – топката бе закачила линията и точката бе отсъдена за нашите, което бе важен момент в частта. Постепенно дръпнаха напред с пет точки при 14:9. Момчетата на Пламен Константинов играха с повече самочувствие, при посрещането се справяха стабилно, както и в нападение, като се опитваха да играят разумно срещу тройните блокове на канадците. Важно беше, че българите не изпуснаха инициативата в гейма и поддържаха комфортна разлика от 3 точки. Канадците не преклониха глави и правеха всичко по силите си да не изостават, което се случи в крайната част на гейма. Те стигнаха само на точка при 20:19, като принос за това имаше и сервисът в аут на Теодор Тодоров. Все пак нашите запазиха самообладание и затвориха гейма при резултат 25:20,като основен принос имаше силният сервис на Тодор Скримов, който завърши с ас.

Четвърти гейм:

Теодор Тодоров откри резултата в частта с хубава атака през центъра. Последва мощна блокада срещу 208-сантиметровия Шмит – ударно начало за „лъвовете”. Те позволиха обаче равенството да бъде възстановено 2:2, като видео повторението отново трябваше да се намесва. Последваха размяна на няколко точки, след което обаче волейболистите на Канада се активизираха и след технични атаки и солидни блокове дръпнаха с 3 точки за 8:5. Нашите обаче съумяха да възстановят равенството, като Тодор Скримов отново показа класа при изпълнението на сервис. Тимът, воден от Глен Хоук, отново излезе с 2 точки напред, но играчите на Гибона не показаха онази нервност от втория гейм и не позволиха на съперника да владее инициативата. „Лъвовете” дори стигнаха до 15:13, като Цветан Соколов направи много мощни атаки, които бяха в основата на този напредък. В играта на нашите личеше и добро настроение. Те играха спокойно, началните удари максимално затрудняваха канадците и така се стигна до резултат 19:15. Треньорът Хоук се опита да накъса играта на българите със смени и прекъсвания, но „трикольорите” не се повлияха и продължиха да играят уверено. Кленовите листа все пак успяха да съкратят изоставането си на 1 точка и Пламен Константинов бе принуден да вземе прекъсване при 21:20. Тодор Алексиев влезе като смяна и реализира много важна точка за 23:20. Канадците обаче избухнаха в защита и стигнаха до равенство 23:23. Драмата стана пълна, след като канадците се справиха с тройната българска блокада и излязоха напред - 24:23. Шмит завърши гейма с мощен ас и го затвори при 26:24.

Тайбрек:

Решителният гейм започна с точка за България след атака на канадците в аут. Последваха две добри нападания за противника на „лъвовете” и излязоха напред в резултата, като при втората точка Хоук игра добре с блокадата. Последваха още силни минути за кленовите листа и резултата стана 5:2. Канада започна да владее инициативата и поддържаше разлика от 2-3 точки, което се отрази и на играта на България като цяло – грешки от сервис, неубедителни изяви в защита и нападение. Докато канадците действаха стабилно в защита и разликата набъбна на 4 точки за 10:6. До края волейболистите на Канада не изпуснаха контрола върху играта и се стигна до 12:7. Тази преднина нямаше как да бъде преодоляна, в нашия тим спадна тонуса и българските състав отстъпи в крайна сметка с 15:8 и записа първа загуба на световното първенство.

"СуперОктомври" удвоява даренията в "Стани съмишленик" на "Левски"

Дарителската програма за сезон 2024/2025 започна с премиерата на филма "История на бъдещето"