2. Волейбол
  3. Българките се разминаха на косъм с финалите на Гран При

Българките се разминаха на косъм с финалите на Гран При

Националиките отстъпиха с 2:3 пред световния номер 1 САЩ

Съвсем малко не достигна на България да сътвори изненадата и да се класира на финалите на най-силния и комерсиален турнир в женския волейбол Гран при. В последния си мач от груповата фаза на надпреварата националките ни отстъпиха с 2:3  (25:16, 23:25, 25:20, 15:25, 8:15) на САЩ.

За да стигнат до финалната шестица на надпреварата българките трябваше да победят с 3:0 или 3:1 американките, които са под номер 1 в световната ранглиста, през 2012-а стигнаха до среброто на Олимпийските игри в Лондон, а освен това са и победителки в Гран при в последните 3 години.

Въпреки това шансът за подобен успех бе напълно реален, тъй като националките ни на два пъти повеждаха в мача, с 1:0 и 2:1 гейма, а решителен очевидно се оказа втория гейм, в който водеха с 23:20, но го загубиха с 23:25.

Така за кратко със спечелената точка България се изкачи на 7-о място в генералното класиране на надпреварата, но има голяма вероятност да отстъпим до 8-а или 9-а позиция в крайното подреждане.

Нашите завършват с 19 точки от 6 победи и 3 загуби, но могат да се похвалят с невероятно представяне в дебюта си в Гран При, в което баха постигнати победи над олимпийския шампион Бразилия и Япония, и бе спечелена точка от световния номер 1 САЩ.

Победата на американките пък им осигури място във финалната шестица и те ще продължат защитата на титлата си.

Българката Елица Василева бе най-резултатна в мача с 20 точки, а Емилия Николова добави 16. Най-много точки за американките записа Кристин Хилдебранд – 15.