2. Волейбол
  3. Бихме Сърбия във втория мач

Бихме Сърбия във втория мач

Националният отбор по волейбол на България за жени се наложи над третите от последното Световно първенство Сърбия в драматичен петгеймов двубой за Европейската лига с 3:2 (25:21, 21:25, 25:18, 22:25, 18:16), съобщава BulgarianVolley.com. Лъвиците се отърсиха от вчерашната загуба и намериха пътя към победата във втория мач от винаги заредения с емоции балкански сблъсък.

Уверен в седемте свои избранички за този мач, старши треньорът на България Драган Нешич не прибегна до нито една смяна, въпреки че съперникът успя да се наложи във втория и четвъртия гейм. Българките спечелиха убедително първия и третия гейм, което принуди сръбския селекционер Зоран Терзич да търси различни варианти за връщане на гостенките в мача. Той пусна в игра всичките си налични състезателки, с изключение на разпределителката Мая Огньенович, която изигра вчерашния първи гейм като титулярка.

Така се стигна до тайбрека, който нажежи обстановката в габровската зала Орловец до краен предел. Лъвиците поведоха с 2:0, но при смяната на полетата вече губеха с 6:8. Въпреки че изравниха за 8:8, те позволиха на сръбкините отново да дръпнат с две точки аванс и така да стигнат до два мачбола при 12:14. Момичетата на Нешич успяха да ги спасят. Спасиха и следващите два, до които се домогнаха гостенките. След 16:16 нашите нанесоха решаващия удар с две поредни точки и така достигнаха до своята втора победа в Европейската лига.

Волейболистка на България за 2008 г. Ева Янева стана топреализаторка на мача с 25 точки, а основен принос за победата имаше и либерото Мария Филипова, която демонстрира фантастични спасявания на няколко пъти в срещата.

Въпреки че загубиха по един домакински мач срещу основните си съперници в Група A, Лъвиците са все още в играта само на една точка след тях в класирането. Следващите два мача на „трикольорките” са на 5 и 6 юни срещу Гърция в Орестиада.

България: Любка Дебърлиева - 3 точки (0 аса, 1 атака, 2 блокади), Елена Колева - 21 (2, 16, 3), Ева Янева - 25 (3, 18, 4), Радостина Кицигой - 13 (1, 10, 2), Илияна Петкова - 14 (1, 9, 4), Цветелина Заркова - 11 (0, 7, 4), либеро Мария Филипова, старши треньор: Драган Нешич

Сърбия: Ана Антонийевич - 7 точки (2 аса, 4 атаки, 1 блокада), Саня Бурсач - 14 (1, 8, 5), Наташа Шеварика - 15 (5, 8, 2), Ясна Майсторович - 14 (0, 14, 0), Стефана Велькович - 4 (0, 3, 1), Наташа Кръсманович - 4 (0, 4, 0), либеро Силвия Попович, Анджелка Пантович - 1 (0, 1, 0), Бояна Живкович, Милена Рашич - 19 (2, 13, 4), Александра Петрович - 13 (1, 11, 1), старши треньор: Зоран Терзич