2. Волейбол
  3. Блестящ Цветан Соколов не стигна за победа над Германия в мач за самочувствие (видео+снимки)

България загуби драматично с 2:3 от Германия в последен мач от Група "D" на Световната лига, Цветан Соколов стана №1 в лигата

Българският национален отбор по волейбол загбуи с 2:3 гейма (16:25, 26:24, 23:25, 26:24, 14:16) от Германия в последния си мач от Група "D" на Световната лига. Найден Найденов използва мача, който беше без значение и за двата тима, за обиграване на младите "лъвове" преди финалите в Световната лига и Олимпийските игри в Лондон.

Голямата гордост на България тази вечер в "Арена Армеец" беше Цветан Соколов. Той стана реализатор №1 в Световната лига този сезон с назад 230 точки в мачовете от турнира и и превари кубинската звезда Вилфредо Леон, който остана с 230.

България игра безобразно в първия гейм, спечели убедително втория, изпусна третия по нелеп начин, но стигна до тайбрек след драматичен четвърти гейм, в който водехме с 9 точки, но Германия изравни при 24:24 и въпреки колебанията измъкнахме частта. В тайбрека "трикольорите" поведоха, ала Германия показа характер и спечели мача като обърна до 16:14 в своя полза.

В калсирането беше ясно, че Германия остава на първо място, а България ще е на втората позиция.

България: 1. Георги Братоев,11. Владимир Николов, 12. Виктор Йосифоя, 15. Тодор Алексиев, 17. Николай Пенчев, 18. Николай Николов, Теодор Салпаров (либеро)
Треньор: Найден Найденов

Германия
: 3. Себастиан Шварц, 5. Бьорн Андрае (к), 8. Маркус Бьоме, 11. Лукас Кампа, 13. Кристиан Дюнес, 23. Кристиан Фром, 12. Тиле Фердинанд (либеро)
Треньор
: Витал Хайнен

Първи гейм:

Почнахме трудно и Германия дръпна с три точки. С бързи и мощни атаки през центъра играчите на Витал Хайнен взеха аванс от 8:5 при първото техническо прекъсване.

Страхотна блокада на Тодор Алексиев намали разликата на 7:8 и това накара Хайнен да вземе прекъсване. Пенчев майсторски игра с блокадата на съперника за 12:15, а после мощният му сервис донесе нова точка – 13:15. Пак младият Пенчев направи много добра единична блокада в следващото разиграване, но докосна мрежата и второто техническо прекъсване пак дойде при три точки пасив за нашите 13:16.

Добра защита позволи на Германия да поведе със 17:13 след точка на Андрае, а Найден Найденов веднага взе прекъване. И това не помогна, защото немците поведоха с 18:13 и Пенчев бе сменен за Вальо Братоев. Бьоме буквално простреля линията на българското поле от сервис и Найденов взе ново прекъсване при 19:13. Настроението в нашия лагер липсваше, Бьоме пусна още една бомба и интригата свърши – 20:13. Лошата серия продължи и по блокадата Германия поведе с 21:13.

Георги Братоев намали, но предимството на Германия бе смазващо и Алексиев стреля в мрежата – 24:14. Две поредни точки на България дадоха повод на немския треньор да вземе прекъсване.

Бундестима завърши с първата точка след паузата и спечели първия гейм с 25:16, с което поведе с 1:0 гейма.

На трибуните в "Арена Армеец" отново беше вече бившият национален селекционер Радостин Стойчев, който преди мача символично поигра волейбол с феновете пред залата, които протестираха срещу федерацията и го подкрепяха в битката му с президента Данчо Лазаров.

Втори гейм

И във втория гейм „лъвовете” тръгнаха мудно с много брак и Германия направи две поредни точки. Цецо Скоколов замени Владо Николов, а нашите бързо изравниха чрез Тодор Алексиев – 2:2. Шварц стреля силно в аут без блокада, но после неразбирателство в българското поле доведе до 4:4. С много хитра и находчива атака от трудна ситуация Германия дръпна с 8:6 на първата пауза.

Андрае отигра успешно втора трудна топка поред след прекъсването и направи 9:6. Найден Найденов веднага спря играта. Алексиев с мощна атака през центъра щеше да пробие пода на „Арена Армеец” за 7:9. Нелепа грешка на нашите им струва точката, която щеше да изравни резултата – вместо това Германия остана напред с 11:9. Равенството стана факт след ас на Николай Николов – 12:12. С малко шанс и една топка, която главния съдия отсъди аут България поведе с 13:12. Шварц с блокаут пак изведе немците напред, но Поп стреля поне два метра в аут за 14:14. Коцентрацията в нашия отбор не бе на много високо ниво, но „лъвовете” се добраха до преднина за първи път на техническа пауза – 16:15.

Андрае не трепна и през двойната блокада направи 18:17 за Германия, а после Вальо Братоев по диагонала изравни. Нова наивна грешка провали контра на нашите за 18:19. Отлична немска блокада остави българите с точка пасив. Късметлийски сервис на Ники Николов с помощта на мрежата обърна резултата – 21:20 за България. Цецо Соколов умело игра с блокадата на противника за 22:21, но при този резултат Витал Хайнен взе прекъсване преди сервиса на Соколов. След паузата той прати в аут, а Пенчев смени Вальо Братоев. Брат му Георги Братоев отлично направи блокада при контра на немците, а после сам завърши на свой ред – 23:22. Андрае пак изравни. В този ключов момент Найденов взе прекъсване. След него обаче Цецо Соколов стреля в аут и Германия получи геймбол. Соколов не прости в следващата точка за 24:24. Страхотна блокада на Ники Николов докара България на точка от гейма и при контрата в следващата точка Вальо Братоев не остави шанс на немците, скоето геймът свърши 26:24 и 1:1.

Трети гейм:

Третият гейм стартира със служебна точка за нашите заради бурните протести на немския треньор Витал Хайнен, който претендираше за една точка на Цецо Соколов от края на втория гейм. Германия отново ни тормозеше с атаки през центъра от зона 6 и съперникът поведе с 4:3. После не се възползвахме от добър флоп сервис на Алексиев и Теди Салпаров не се усети навреме да спре техничната топка над родната блокада. Последва най-дългото разиграване в мача, при което след куп атаки и контри, Германия имаше повече късмет и с блокаут взе точката за 7:5. Сервис в мрежата и бомба на Фром изведоха Германия до 8:6 на техническото прекъсване.

България влезе в силна серия и Цецо Соколов обърна за 12:11, но Алексиев сбърка – 12:12. В следващата атака Тошко Алексиев се реваншира и мощно заби през центъра. Теодор Тодоров завърши през центъра след мощен сервис на Йосифов, който пак сломи немското посрещане и България се оттегли при 16:13 в своя полза на второто прекъсване.

Грешка на Георги Братоев, който потърси изненада намали разликата, но авансът все пак го имаше – 17:15. Теодор Тодоров игра много нескопосано и прати в трибуните с второ докосване за 17:16, но блокаут запази преднината на нашите. Цецо Соколов надскочи с много блокадата и заби в полето за 19:17, но после блокадата го хвана в крачка – 19:18. Третата поредна негова атака пак завърши с бомба в немското поле – 20:18, а Хайнен взе прекъсване. Вальо Братоев не можа да играе с блокадата на Германия за 21:21, което принуди Найден Найденов да вземе на свой ред прекъсване. Бъркане в полето на Германия подари още една точка на съперника, а после след серия пропуски на нашите немците поведоха с 23:21. Спорно решение на съдията даде аванс от 24:22 за германците. Кампа прати от сервис в аут, но Андрае не трепна и завърши по диагонала за 25:23 и 2:1 за Германия в геймовете.

Четвърти гейм

Вальо Братоев пак се пресегна за една топка в немското поле и противникът поведе с 2:1, ала бързо изравнихме чрез неудържимия Цецо Соколов. Шварц преодоля родната защита, но грешка на Бьоме стигна за 3:3. „Трикольорите” правеха все по-стегната блокада, но с техника Шварц излъга тримата срещу себе си. Цветан Соколов с мощ и скорост заби по правата за 5:4 и доказа защо е топ реализатор в Световната лига. България дръпна със 7:4 след ударните сервиси на Соколов и забивка на Алексиев. Нова бомба на Соколов след прекъсването на Хайнен и 8:4 за нашите на техническото прекъсване.

Тройният блок на българите не остави шанс на Андрае за 11:6, а Кампа бе точен след това за 11:7. Авансът за „трикольорите” продължи да се трупа и Германия сякаш се предаде в четвъртия гейм при 14:8 за нас. Напористата игра с усмивки и настроение на нашите докара техническата пауза при 16:9.

Хайнен остави на полето немските резерви и България разсипа черно-белия опонент. Разликата стана двойна – 18:9 и краят на гейма бе формалност. Немците най-сетне спряха с блокада Цецо Соколов и направиха две поредни точки, но Виктор Йосифов ги укроти за 20:12. Треньорът Найденов взе прекъсване след мощен сервис на Бьоме и немска точка от контра за 20:14. Блокада на Теодор Тодоров отказа Германия от гонитбата във четвъртия гейм – 22:14. Дюнес хвана с блокада Тодоров за 22:17, а после с контра пак Дюнес намали до 22:18 и принуди Найден Найденов да спре играта. Вальо Братоев внесе спокойствие за 23:18, но брат му прати в мрежата от сервис – 23:19. Немската блокада пак изгради стена и постигна нова точка – 23:20. Лекият сервис на Андрае даде шанс на Цецо Соколов с блокаут да направи 24:20. Фром намали, а Дюнес направи 24:22. Пак Дюнес наниза ас за 24:23 и след неразбирателство немислимото се случи и Германия изравни 24:24.

Въпреки отпускането на българските волейболисти в края Дюнес най-после сгреши. Немците не ни позволиха да затворим гейма и взеха точката за 25:25. Гюнтер направи услуга на България със сервис в аут за 26:25. Цветан Соколов измъкна гейма с мощен сервис и завършващ удар с блокаут за 26:24 и 2:2 гейма.

Пети гейм:

Тройната блокада на България тръгна мощно в тайбрека, а Цветан Соколов отнесе ръцете на противника със сервис и след контрата поведохма с 2:0. Андрае отвърна с ас за 2:2, за да дойде страхотно неразбирателство в немската защита – 3:2 за България. Цветан Соколов продължаваше да раздава правосъдие и заби своята 25-та точка в мача за 4:3. Още тук той спечели приза за най-добър реализатор в Световната лига с над 230 точки и остави зад себе си кубинеца Вилфредо Леон с 229. Пак Соколов направи 6:6, а Алексиев и Тодоров отчаяха немците с блокада за 7:6. Бьоме заложи на силата, но сервира в аут и България водеше с 8:7 на паузата.

Цецо Соколов записа и блокада в много важен момент – 9:7. При 10:8 Найден Найденов поиска прекъсване. Фром намали, Андрае рискува, но прати малко в аут – 11:9. Аут на Шварц  откъсна „лъвовоете” с три точки напред – 12:9. Цецо Соколов направи една от малкото си грешки, а Фром от блокада доближи Германия за 12:11. Дюнес пак ни създаде проблеми от сервис и направи две точки с началния си удар – 13:12. Четирите точки поред на немците станаха пет и те бяха само на точка от победата 14:12. Йосифов върна надеждите. Германия пропиля и втория си мачбол, когато Бьоме заби в собственото си поле – 14:14. Соколов игра с немския блок за 15 равни, но после Георги Братоев и Теодор Тодоров. се сблъскаха и пипнаха мрежата, а после след наша грешка на Георги Братоев мачът свърши при 16:14 за Германия и 3:2 гейма в полза на немците.