2. Волейбол
  3. Девойките четвърти в света след драматична загуба от Бразилия

Девойките четвърти в света след драматична загуба от Бразилия

Българският национален отбор по волейбол за девойки завърши на четвърто място участието си на Световното първенство в Мексико

Българският национален отбор по волейбол за девойки завърши на четвърто място участието си на Световното първенство в Мексико. Националките водеха убедително с 2:0 гейма над Селесао, но със свирепа борба бразилките спечелиха последните три части за да се поздравят с бронзовите медали - 3-2 (19-25, 21-25, 25-18, 25-21, 19-27).

Южноамериканките започнаха мача в Мексикали с по-стабилната формация и взеха ранна преднина от 4:2, чрез пробиви на Исадора Родригес и Глаусиел Силва. Българките реагираха бързо и разгърнаха силната си болкада, с която затрудниха противниковия отбор и до първото техническо прекъсване изоставаха само с една точка (7:8). Капитанът и разпределител Цветелина Николова поведе съотборничките си и посредством добри атаки на Добриана Рабаджиева и Елица Василева „лъвиците” не позволиха на бразилките да се откъснат напред. Бразилия водеше с 16:15, но сериозните проблеми с посрещането, които им костваха полуфинала срещу Доминикана, дадоха добра възможност на Нора Богданова и Габриела Цветанова да създадат сериозни тревоги на Бразилия. В крайна сметка българките затвориха първия сет при 25:19.

Проблемите на Бразилия не секнаха и след почивката. Неспособността им да извадят наглед лесни топки позволи на националките да атакуват от всички позиции на мрежата и това логично се изрази и в преднина в резултата - 8:6 до първия таймаут. Умели атаки на Добриана  и Елица изведоха тима до 15:9, когато треньорът на Бразилия поиска ново прекъсване. След пренареждането жноамериканките заиграха по спокойно и постепенно започнаха да топят изоставането си. Действията на Исадора и Глаусиел обаче не бяха достатъчни и втората част завърши при 25:21 за България.

Бразилия намери пролука в българската болкада и чрез атаки по крилата успяха да пробият до 8:5. Нови промени на наставника дадоха добър резултат и резервата Натали Гонсалвеш се отчете с няколко ценни точки. Блокадата на Селесао също заработи по-добре и това доведе до 25:18 и 2:1 в полза на българките.

България показа известно съживяване в четвъртия сет и с подобреното посрещане позволи на Габриела и Добриана да изградят актив от 8:4 до първия таймаут. Разпределителката на Бразилия  Роберта Рацке заигра отлично и това доведе до равенство 12:12. Оттам нататък мачът тръгна точка за точка, а в края бразилките водеха с 23:21 и  успешни блокади донесоха последните две точки.

В тайбрейка бразилките показаха по-голямо желание за победата и започнаха да се откъсват преди няколко решителни намеси на Рабаджиева, която обърна резултата с пет поредни точки от 3:5 до 8:5. Българките поведоха и с 14:11, а вече предвкусвайки успеха изпуснаха набраната инерция и Бразилия възкръсна за 14:14. След това срещата достигна до 16:16 и в крайна сметка до 18:16 за драматична победа и бронзови отличия за Бразилия.