2. Волейбол
  3. Ева Янева продължава без загубен гейм в Шампионската лига

Ева Янева продължава без загубен гейм в Шампионската лига

Втора чиста победа записа РК (Кан, Франция) в Група A на Шампионската лига за жени.

Втора чиста победа записа РК (Кан, Франция) в Група A на Шампионската лига за жени. Ева Янева и компания разгромиха снощи гостуващия Рийека (Риека, Хърватия) с 3:0 (25:12, 25:16, 25:20). Българската посрещачка отбеляза 11 точки (10 атаки при 56% успеваемост, 1 блокада) и регистрира 86% добро и 64% перфектно посрещане. Френският отбор излезе начело в класирането в групата поне до изиграването на мача между Волей (Бергамо, Италия) и Университет-Технолог (Белгород, Русия) с Диана Ненова довечера.

РК продължава да води убедително и във вътрешното първенство на Франция с 9 победи, без загуба и само 1 загубен гейм. В последните два кръга Янева и компания постигнаха чисти победи с 3:0 (25:23, 25:13, 25:19) като гости над Стад Франсе (Париж) и с 3:0 (25:13, 25:23, 25:17) у дома над ВНВБ (Вандевр). Янева стана топреализаторка и на двете срещи, съответно с 13 и 23 точки, като и в двата случая бе обявена за най-полезна в мача.

Две победи постигна и отборът на Атанаска Коюмджиева Кане-Рошвиль (Льо Кане). В последния кръг те победиха като гости Истр Уест Прованс (Истр) с 3:1 (25:20, 25:19, 23:25, 25:22). В този мач Коюмджиева бе в основния състав само за победния четвърти гейм, като преди това влизаше като резерва, и не записа точков актив. Преди това, също като гост, Кане-Рошвиль се наложи с 3:2 (25:22, 25:16, 19:25, 17:25, 15:6) над "най-българския" отбор в лигата Сен Рафаел (Сен Рафаел). Коюмджиева беше титулярка в първите два гейма и завърши с 1 точка. За водения от Райна Минкова Сен Рафаел централната блокировачка Кристина Йорданска отбеляза 14 точки (6 атаки, 8 блокади) и бе обявена за MVP на мача. Либерото Анелия Тодорова регистрира 59% ефективност на посрещането. Йорданска стана топреализаторка и MVP и на следващия мач на Сен Рафаел, загубен оспорвано у дома с 0:3 (25:27, 23:25, 24:26) от Еврю (Еврю). Тя отбеляза 14 точки (7 атаки, 7 блокади). Тодорова отчете 43% ефективност в посрещане.

Междувременно стана ясно, че още една българска състезателка ще се присъедини към тима на Сен Рафаел. Опитната волейболистка на Академик (София) Славина Колева, която от началото на сезона играе в Славия (София), вече премина във френския тим и е възможно да дебютира за него още в следващия кръг.

Продължава със загубите и отборът на Деница Карауланова. ТФОК (Тервил) бе победен с 0:3 (21:25, 21:25, 20:25) като гост на Стела (Кале) и с 1:3 (21:25, 17:25, 25:23, 20:25) у дома от Стад Франсе (Париж). Българката бе титулярка и в двата мача и записа съответно 7 и 14 точки.

Кане-Рошвиль държи третото място в класирането след десетия кръг с 23 точки, колкото има и вторият АСПТТ (Мюлюз). Сен Рафаел и ТФОК са на последните две места съответно с 4 и 1 точки.