2. Волейбол
  3. Феноменална България обърна Полша и е на четвъртфинал на европейското (ВИДЕО+СНИМКИ)

Нашите момчета губеха с 0-2 гейма, но с великолепно представяне успяха да обърнат до 3-2 и да спечелят срещу поляците

България е на четвъртфинал на Европейското първенство по волейбол!!! Нашите национали надвиха изключително драматично Полша с 3-2 гейма (22-25, 22-25, 25-20, 26-24, 18-16) и утре ще се изправят срещу Германия в четвъртфиналната фаза.

Нашите национали загубиха първите два гейма в играния в Гданск двубой, но успяха да се вдигнат на крака и със страхотно представяне до края на мача успяха да осъществят обрат и да спечелят с 3-2 гейма.

Така възпитаниците на Камило Плачи се класираха за четвъртфиналите, където утре вечерта играят с Германия. Двата тима вече се изправиха веднъж един срещу друг по-рано по време на шампионата, като тогава германците спечелиха с 3-2 гейма.

ПЪРВИ ГЕЙМ: Поляците взеха първата точка в мача, дошла след атака на Гжегож Боциек, но след това нашите спечелиха две последователни точки, втората от които бе след отлична игра на блокадата ни. Полша изравни след добро отиграване на Михал Винярски, а след това поведе и с 4-2, след като взе следващите две разигравания. При резултат 5-4 в полза на поляците, те успяха да спечелят три поредни точки и първото техническо прекъсване дойде при аванс от четири точки в тяхна полза (8-4). Полша записа девета точка след блокаут на Бартош Курек, но България намали на 5-9, след като Марчин Мозджонек прати топката в аут при изпълнението на сервиса. При резултат 12-8 в полза на Полша нашите национали показаха отлична игра при блокадата и намалиха на 9-12. Малко след това България намали на 11-14, а след като Бартош Курек стреля в аут при атака, авансът на Полша се смъкна само до две точки (12-14). Последва ас на Николай Николов и резултатът стана 13-14. Полша поведе с 15-13, но Тодор Скримов бе безкомпромисен при последвалата атака и нашите намалиха на 14-15. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16-14 за Полша след успешна атака на Бартош Курек. След подновяването на играта Тодор Скримов отново атакува успешно за 15-16, а след това Виктор Йосифов блокира отлично атака на Гжегож Боциек и равенството бе възстановено – 16-16. Последва по една грешка за всеки от отборите при изпълнението на сервис и резултатът стана 17-17. България поведе за пръв път в резултата при последвалото разиграване, след като Тодор Алексиев се отчете с отлична изява в атака. Гжегож Боциек обаче възстанови равенството – 18-18. Николай Николов отново даде аванс на нашите, но Полша взе следващата точка и отново резултатът бе изравнен – 19-19. Михал Винярски изведе поляците с точка напред (20-19), а Цветан Соколов реализира следващата точка за България за 20-20. Гжегож Боциек отново даде аванс на Полша, но Лукаш Жигадло прати кълбото в аут при изпълнението на сервис (21-21). Николай Николов стреля в мрежата при изпълнението на началния удар, а следващото разиграване бе доста драматично, но завърши с неуспешна атака на Цветан Соколов, който прати топката в аут. България намали на 22-23 след блокаут на Соколов, но Михал Винярски отново даде аванс от две точки в полза на Полша (24-22) и така поляците се доближиха само на точка от спечелването на първия гейм. Последва престъпване на линията от страна на Цветан Соколов при последвалата атака и така Полша взе първия гейм, печелейки с 25-22.

ВТОРИ ГЕЙМ: България взе първата точка във втория гейм след успешна блокада на нашите при атака на Гжегож Боциек. Полша изравни, но българите отново поведоха след блокаут на Тодор Скримов. Бартош Курек реализира за 2-2, а Виктор Йосифов даде аванс на България – 3-2. Лукаш Жигадло отново възстанови равенството, а Тодор Алексиев с технично отиграване отбеляза за 4-3. След отлична атака на Бартош Курек резултатът стана 4-4, но Цветан Соколов бе безкомпромисен при последвалото разиграване и даде аванс на нашите (5-4). Поляците изравниха отново, но българите достигнаха до шеста точка след блокаут на Цветан Соколов. Николай Николов прати топката в аут при изпълнението на сервис (6-6), а Тодор Алексиев отново даде преднина на нашите. Цветан Соколов сбърка със сервиса (7-7). Първото техническо прекъсване дойде при аванс от една точка в полза на България (8-7). След подновяването на играта Теодор Салпаров показа отлична игра в защита, а впоследствие българите успяха да поведат с 9-7. Поляците намалиха на 8-9 след драматично и доста продължително разиграване, преди България да поведе с 10-8 след блокаут на Цветан Соколов. Деветата точка за Полша дойде след атака на Михал Винярски, а Полша изравни резултата след атака на Марчин Мозджонек. Тодор Алексиев даде аванс на България, но Гжегож Боциек отново изравни (11-11). Поляците показаха добра игра на блокада при последвалото разиграване и поведоха с 12-11. Цветан Соколов с безпощадна атака изравни – 12-12. Бартош Курек сбърка в атака и България поведе, но не направи грешка при следващото разиграване и резултатът стана 13-13. Нашите поведоха след блокаут на Тодор Скримов, но Полша отново изравни след атака на Михал Винярски. Гжегож Боциек прати кълбото в аут при изпълнението на сервиса, а второто техническо прекъсване дойде при резултат 16-14 в полза на България след блокаут на Цветан Соколов. Пьотр Новаковски намали на 15-16, а Тодор Скримов сбърка при атаката и се стигна до равенство 16-16. Бартош Курек стреля в аут от сервис и България поведе с 17-16, но резултатът бе изравнен след успешна атака на Гжегож Боциек. Тодор Алексиев даде преднина на българите, а след нова негова отлична изява нашите поведоха с две точки (19-17). Марсин Мозджонек се отчете със страхотна атака за 18-19, а след блокаут на Бартош Курек резултатът бе изравнен (19-19). Цветан Соколов даде аванс от една точка на България (20-19), но Георги Братоев стреля в мрежата от сервис и резултатът стана 20-20. Полша поведе с 21-20 след блокаут на Гжегож Боциек, но Михал Винярски сбърка при изпълнението на началния удар, пращайки кълбото в мрежата – 21-21. Марчин Мозджонек атакува успешно за 22-21, а Бартош Курек показа добра игра при блокадата и поляците поведоха с две точки (23-21). Нашите намалиха на 22-23 след блокаут на Тодор Скримов, но Бартош Курек не сбърка при атаката при следващото разиграване (24-22). Поляците успяха да вземат и следващата точка и спечелиха с 25:22 и втория гейм и така поведоха с 2:0.

ТРЕТИ ГЕЙМ: Полша взе първите две точки в третия гейм, преди Гжегож Боциек да стреля в мрежата от сервис. Михал Винярски стреля в аут при атаката в следващото разиграване и резултатът бе изравнен – 2-2. Цветан Соколов също стреля в аут при изпълнението на началния удар, но и Бартош Курек сбърка от сервис (3-3). След това България успя да поведе с 4-3, а Тодор Алексиев с отлична атака даде аванс на нашите от 5-3. Тодор Скримов блесна със страхотен ас за 6-3. Михал Винярски прати топката в аут при атаката в следващото разиграване и България поведе със 7-3. След това Тодор Скримов сбърка при сервиса, но Теодор Тодоров реализира точка за България при последвалото разиграване и така първото техническо прекъсване дойде при резултат 8-4 в полза на България. Полша намали на 5-8, но Цветан Соколов реализира за 9-5. След отлично отиграване на Тодор Алексиев България поведе с 10-5. При резултат 11-6 в полза на нашите Гжегож Боциек се отчете с хубава атака и намали на 7-11. Марчин Мозджонек стреля в аут от сервиса, но и Николай Николов сбърка при изпълнението на началния удар, пращайки топката в мрежата (12-8). При резултат 13-8 в полза на нашите национали Цветан Соколов се отчете с ас за 14-8. Последва нов ас на Соколов и 15-8 за България, а след успешна атака на Соколов дойде и второто техническо прекъсване (16-8). При резултат 18-11 в полза на България Тодор Алексиев се отличи с добро отиграване за 19-11. Михал Кубяк реализира за 12-19, но Николай Николов отново направи аванса на нашите 8 точки (20-12). Последваха две поредни точки за Полша и селекционерът на България Камило Плачи взе прекъсване. Поляците намалиха на 15-20 след атака на Бартош Курек, а след това Цветан Соколов с технично отиграване реализира 21-ва точка за нашите. След ново отлично отиграване на Бартош Курек Полша достигна до 16-ата си точка в третия гейм. Гжегож Боциек обаче прати топката в аут при атаката в следващото разиграване и България запази аванса си от 6 точки (22-16). Резултатът стана 17-22 след блокаут на Михал Кубяк, но Теодор Тодоров с прецизно отиграване реализира 23-та точка за България. Гжегож Боциек се отчете с хубава атака за 18-23, но Тодор Алексиев реализира за 24-18. Поляците достигнаха до две последователни точки и намалиха на 20-24. Последва обаче грешка на Фабиан Джизга и България спечели третия гейм с 25-20 и намали на 1-2.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ: България поведе с 1-0 в четвъртия гейм след атака на Цветан Соколов, но след блокаут на Гжегож Боциек равенството бе възстановено (1-1). След нова атака на Соколов нашите пак поведоха (2-1), а Тодор Скримов успя да реализира трета точка и българите поведоха с 3-1. Соколов обаче сбърка при изпълнението на сервиса, но после с безкомпромисна атака отново направи аванса на нашите две точки (4-2). Теодор Тодоров докосна мрежата при следващото разиграване и така поляците достигнаха до трета точка в този гейм, но Михал Винярски сбърка при сервиса и България поведе с 5-3. Полша намали на 4-5, но Цветан Соколов направи резултата 6-4 за нашите с хубава атака. Бартош Курек реализира пета точка за поляците, преди Тодор Алексиев да реализира за 7-5. Гжегож Боциек прати топката в аут при последвалото разиграване и така първото техническо прекъсване дойде при резултат 8-5 в полза на България. След подновяването на играта Боциек намали на 6-8, но след блокаут на Цветан Соколов авансът на нашите отново стана 3 точки. Полша взе следващото разиграване, но Соколов отново бе безкомпромисен при атаката и реализира за 10-7. Разликата стана 4 точки в полза на България, след като Гжегож Боциек прати топката в аут при атаката в последвалото разиграване (11-7). Полша взе следващата точка, а след това Фабиан Джизга реализира ас за 9-11. България поведе с 12-9 след грешка на Михал Винярски при атаката. Поляците успяха да блокират атаката на Тодор Алексиев и резултатът стана 10-12. Цветан Соколов отново бе блестящ и направи резултата 13-10 със страхотна атака. Бартош Курек прати кълбото в аут при атака в следващото разиграване и отново поведохме с 4 точки (14-10). Полша намали на 11-14 след блокаут на Гжегож Боциек, а поляците взеха и следващата точка и така преднината на българите се смъкна до две (14-12). Гжегож Боциек блокира атака на Тодор Алексиев и Полша намали до 13-14. След блокаут на Цветан Соколов нашите поведоха с 15-13. Пьотр Новаковски атакува успешно, а второто техническо прекъсване дойде при резултат 16-14 в полза на България, след като Гжегож Боциек прати топката в аут при изпълнението на сервиса. След нова успешна атака на Пьотр Новаковски резултатът стана 15-16, а Бартош Курек сбърка при сервиса и България отново поведе с 2 точки (17-15). Полша намали на 16-17 след нова добра атака на Новаковски, но с технично отиграване Тодор Скримов реализира за 18-16. Михал Винярски отбеляза 17-та точка за Полша, но след нова страхотна атака на Скримов поведохме с 19-17. Последва отлична атака на Цветан Соколов и България поведе с 20-17. След това се стигна до 18-та точка за Полша, а след това Гжегож Боциек блокира атака на Тодор Алексиев и резултатът стана 19-20. Михал Винярски обаче стреля в аут при изпълнението на сервис и България поведе с 21-19. След страхотна блокада на Георги Братоев срещу Бартош Курек поведохме с 22-19. Поляците достигнаха до 20-та точка при последвалото разиграване, но Михал Ручак прати кълбото в аут при изпълнението на началния удар и България поведе с 23-20. Поляците намалиха на 21-23 след грешка на Соколов при атака, а след това се стигна и до 22-ра точка за Полша и авансът на нашите се сведе само до една (22-23). След блокаут на Михар Винярски равенството бе възстановено (23-23). Последва блокаут на Тодор Алексиев и поведохме с 24-23. Блокаут на Бартош Курек и резултатът стана 24-24. Теодор Салпаров посрещна отлична сервиса на Бартош Курек, а след успешна атака на Цветан Соколов поведохме с 25-24. Получихме възможност за контраатака и Цветан Соколов се възползва, правейки резултата 26-24. Така България изравни геймовете – 2:2.

ТАЙБРЕК: След драматично първо разиграване в тайбрека България поведе с 1-0. Страхотна игра на Теодор Тодоров срещу Бартош Курек и поведохме с 2-0. След нова страхотна блокада на Теодор Тодоров авансът ни набъбна до три точки – 3-0. След блокаут на Бартош Курек Полша взе първа точка в тайбрека – 1-3. Тодор Скримов обаче бе безупречен в атака и отбеляза за 4-1. Цветан Соколов сбърка при сервиса и се стигна до втора точка за Полша. Фабиан Джизга блокира атаката на Тодор Скримов и поляците намалиха на 3-4. Курек сбърка при изпълнението на началния удар и поведохме с 5-3. Михал Винярски с добра изява в атака реализира за 4-5. След успешна атака на Бартош Курек резултатът бе изравнен – 5-5. След ново добро отиграване на Курек Полша поведе за първи път в тайбрека – 6-5. Цветан Соколов с добра атака изравни – 6-6. Марчин Мозджонек обаче не сбърка при атаката в следващото разиграване – 7-6. След блокаут на Михал Винярски поляците поведоха с 8-6. Нова успешна атака на Бартош Курек и авансът на Полша се увеличи на три точки – 9-6. Фабиан Джизга прати кълбото в аут – 7-9. След отлично отиграване на Тодор Алексиев намалихме до 8-9. След страхотна блокада на Цветан Соколов изравнихме – 9-9. След блокаут на Цветан Соколов България успя да поведе с 10-9. Марчин Мозджонек с успешна атака изравни 10-10. Соколов обаче бе блестящ при последвалото разиграване и поведохме с 11-10. Поляците изравниха след атака на Боциек (11-11), но Тодор Скримов се отчете с прекрасно отиграване за 12-11. България поведе с 13-11 след страхотна игра на блокадата ни. Гжегош Боциек намали на 12-13 за Полша, а Цветан Соколов прати топката в аут при последвалата атака и резултатът бе изравнен 13-13. Последва грешка в атака на Бартош Курек и поведохме с 14-13. Цветан Соколов стреля в аут от сервиса и отново се стигна до равенство (14-14). Соколов се реваншира за грешката при началния удар с отлична атака за 15-14. Последва драматично разиграване, но Полша все пак успя да изравни – 15-15. Михал Кубяк стреля в мрежата от сервиса и поведохме с 16-15. Блокаут на Гжегош Боциек и ново равенство – 16-16. След нова отлична атака на Цветан Соколов поведохме със 17-16. Последва атака на Бартош Курек, който обаче след като отигра топката, пристъпи в нашето поле и така България спечели тайбрека с 18-16 и мача с 3-2 гейма.

Стартови състави:

Полша: Лукаш Жигадло, Гжегож Боциек, Михал Винярски, Бартош Курек, Марчин Мозджонек, Пьотър Новаковски, Павел Заторски-либеро;

България: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Николай Николов, Теодор Салпаров-либеро.