2. Волейбол
  3. Германия срещу Русия на ЕП по волейбол за жени

Германия срещу Русия на ЕП по волейбол за жени

Прекрасен обрат срещу Белгия класира волейболните националки на Германия за мача за титлата

Прекрасен обрат срещу Белгия класира волейболните националки на Германия на финал на европейското първенство, където представителките на домакините ще срещнат абсолютния фаворит Русия.

Бундестимът се наложи с 3:2 (18:25, 20:25, 25:21, 25:21, 15:11) над своите съпернички, докато световните шампионки преодоляха с лекота с 3:0 (25:23, 25:19, 25:12) носителките на титлата от миналия турнир Сърбия.

"Ще се срещнем в Берлин", каза националният селекционер Джовани Гуидети на своя белгийски колега Герт Ванде Брьок след финала на европейската лига през месец юни, а това стана факт по време на мачовете в берлинската зала "Макс Шмелинг" в петък вечер.

Гостенките от Белгия не смятаха да се дават лесно и поведоха с 4:1 точки още в началото на мача. Капитанът Маргарета Коцух изравни до 7:7 с ас, но белгийките отговориха с няколко поредни отлични сервиса и поведоха с 16:13. Германките не успяваха да спрат дълго време атаките на своите съпернички, като Хелен Росо завърши пет атаки в първия гейм, а капитанката Шарлот Лейс, Фрея Албрехт и Лизе Ван Хеке - по четири. При 16:21 Гуидети повика своите възпитанички за финални инструкции, но това не помогна и "жълтите тигрици" продължиха успешната си серия, дала измерение в три поредни точки. Коцух спаси победна точка за белгийките, но изходът от първия гейм беше ясен и той завърши при резултат 25:18 в полза на Белгия.

Процентът в посрещането на двата отбора спадна значително през втория гейм, но за разлика от германките, възпитаничките на Ванде Брьок имаха отлично нападение с 56 процента в атаките. Буденстимът изглеждаше притеснен и през втория гейм, но до техническото прекъсване вече водеха с две точки. Германките поведоха с 18:14 и белгийките поискаха таймаут, което изпрати Илка Ван де Вивер на сервис. Това беше повратният момент в гейма, защото тя изпълни осем поредни удара от линията и Белгия беше отново напред в резултата с категорична разлика 23:20. Марен Бринкер спря серията на гостенките, но когато беше вече късно. И вторият гейм беше за Белгия, а резултатът - 25:20.

Домакинките реагираха добре на смазващото превъзходство на Белгия, въпреки че до второто техническо прекъсване на третия гейм губеха с една точка. Фройке Дирликс обаче поведе своите съотборнички пред 7-те хиляди зрители в "Макс Шмелинг" и те излязоха напред при 19:18 след три поредни точки, след което стигнаха с лекота до успеха.

Окрилени от спечеления гейм, германките започнаха силно и в четвъртия гейм, но белгийките реагираха бързо, подсилиха блокадата и поведоха с 10:5 точки. Гуидети привика своите състезателки с таймаут, което даде резултат и в самия край на гейма те вече бяха близо до нов обрат при резултат 19:25.

Германките демонстрираха по-здрава психика в решителните моменти и изравниха резултата в геймовете, а белгийките допуснаха повече грешки само в тази част, отколкото в другите три сумарно. Петият сет предложи нова драма, след като Белгия поведе с 8:7 до техническото прекъсване, а две разигравания по-късно лидер отново беше Германия.

Домакините съумяха да направят серия от 6:3 точки и се класираха на финал след 134 минути игра срещу Белгия. С основна заслуга беше и Хайке Байер, която завърши маратона с прекрасен победен удар от левия диагонал. Маргарета Коцух поведе в статистиката с 24 точки за Германия, докато Лизе ван Хеке отбеляза 21 за Белгия.