2. Волейбол
  3. Хебър пребори Нефтохимик във волейболното дерби на България!

Хебър пребори Нефтохимик във волейболното дерби на България!

Шампионите записаха успех с 3:0 у дома

Шампионите от Хебър (Пазарджик) продължават да са непобедени от началото на сезона в Efbet Супер Волей. "Тигрите" удариха у дома вицешампиона Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:0 (26:24, 25:19, 25:17) в последния мач и дерби на 15-ия кръг на шампионата, игран тази вечер в пълната зала "Васил Левски" в Пазарджик.

Така Хебър остава еднолично начело във временното класиране с 14 победи от 14 мача и 41 точки, но и среща по-малко. Бургазлии пък са 3-и с 12 победи, 3 загуби и 35 точки. В следващия кръг шампионите са домакини, но на Марек Юнион Ивкони (Дупница), докато Нефтохимик ще гостуват на Добруджа 07 (Добрич). И двата мача са в петък (25 февруари) от 18,30 часа.

Хебър бяха водени отново от помощник треньора си Мартин Коста Бланко, след като Камило Плачи е в Италия за медицински процедури. От друга страна по една или друга страна в състава на Нефтохимик пък липсваха Николай Учиков, Николай Колев и Тодор Димитров.

В началото на първия гейм домакините от Хебър поведоха с 2:0 след успешна блокада на Брадли Гънтър, но Нефтохимик успя да изравни при 3:3 след контра на Трифон Лапков. Двата тима продължиха напълно равностойно и оспорвано до 10:10, след което "тигрите" отново дръпнаха с 12:10 след атака на Гънтър и блокада на Виктор Йосифов. Въпреки тайм-аута за Николай Желязков и бургазлии, разликата стана 14:11 след неразбирателство в състава на Нефтохимик. Постепенно Нефтохимик успя да стигне до равенство при 18:18 след грешка от сервис на влезлия като резерва за Хебър Стойко Ненчев и мощен ас на Лапков от вицешампионите. Нефтохимик дори излезе напред в резултата при 21:20 след успешна контра на Юлиус Фиркал. Независимо от прекъсването за Хебър, последва атака в аут на Якопо Масари и 22:20 за бургазлии. Хебър стигна до 24:24 след две страхотни атаки на Гънтър. Последва технично отиграване на Тодор Алексиев и геймбол за домакините при 25:24. Ас на Якопо Масари - 26:24 и 1:0 за Хебър.

И втората част стартира с преднина за Хебър - 4:1 след две отлични атаки на Тодор Алексиев и ас на Брадли Гънтър. Постепенно Нефтохимик изравни при 6:6 след силна атака-пайп на Калоян Балабанов и контра блок-аут на Юлиус Фиркал. Домакините веднага си върнаха преднината при 8:6 след атака през центъра на Николай Къртев и контра на Якопо Масари. Разликата стана 10:7 след страхотен блок на Алексиев. Нефтохимик отново съумя да изравни при 10:10 след две блокади на Николай Николов и страхотна контра на Балабанов. Играта продължи точка за точка до 13:13, след което "тигрите" отново излязоха напред в резултата с 16:13 след грешка на Ники Николов, контра на Якопо Масари и докосване на мрежата от страна на бургазлии. Въпреки тайм-аута за Николай Желязков и Нефтохимик, Хебър задържа предимството си до 20:17 и дори го увеличи на 22:17 след нов мощен ас и контра от втора линия на Брадли Гънтър. В крайна сметка шампионите спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:19 след атака в аут на Юлиус Фиркал и поведоха с 2:0.

И третия гейм започна добре за шампионите от Хебър, които бързо дръпнаха с 3:1 след блокада на Виктор Йосифов и страхотна контра на Брадли Гънтър, а след това с 5:2 след нов силен ас на канадския диагонал. Разликата стана 7:3 след контра на Якопо Масари, което накара Николай Желязков да поиска прекъсване. Това даде ефект и Нефтохимик намали до 7:6 след две грешки на Масари и директна точка от сервис на Трифон Лапков, което пък принуди Мартин Коста Бланко да използва тайм-аут. Бургазлии дори стигнаха до равенство при 9:9 след контра на Калоян Балабанов. Домакините успяха да си върнат преднината при 13:11 след грешка от сервис на Юлиус Фиркал и отличен блок на Йосифов. Разликата стана 16:13 след грешка в атака на Ники Николов от бургазлии. Резултатът стана 19:15 след мощен ас на Якопо Масари и второ прекъсване за Николай Желязков. Въпреки това, последваха контра на Николай Къртев и нов ас на Масари и 21:15. В крайна сметка Хебър спокойно спечели гейма с 25:17 след поредна успешна атака на Брадли Гънтър, а с това и дербито с 3:0.