2. Волейбол
  3. Холандия се завърна в Световната лига с победа над олимпийския шампион

Холандия се завърна в Световната лига с победа над олимпийския шампион

Холандия победи САЩ с 3:0 (25:22, 25:19, 26:24) гейма първия си мач в Световната лига от пет години насам.

Мачът започна точка за точка и Холандия се оттегли с минимална преднина на първото техническо прекъсване – 8:6. Американците изравниха при 12:12, но след това холандците направиха две безответни точки след блокади на Витзе Коойстра. Евън Патак върна олимпийските шампиони в гейма и САЩ успяха да поведат 17:18. Роберт Хорстник обаче направи два аса и резултатът стана 23:19. Холандците стигнаха до геймбол при 24:20, но в крайна сметка първата част завърши след като американците успяха да направят още две точки – 25:22.

През втората част двата отбора се захапаха здраво и до минимално лидерство в резултата се стигна едва при 16:14 за Холандия. След това американците сбъркаха на два пъти и домакините не пропуснаха шанса си, а гейма завърши при резултат 25:19. Третият гейм отново бе за момчетата на Бланже – 26:24 и чиста победа в мача с 3:0 гейма.

От американския лагер бяха реалисти след двубоя. „Холандците играха много добре. Те са млад тим с отлични атакуващи състезатели, които днес играха много добре. Ние обаче не играхме така, както можем”, коментира Евън Патак. Капитанът Дейвид Лий бе кратък: „Това беше първият ни мач след Олимпиадата, утре ще спечелим.”

Холандците бяха лаконични: „Бяхме по-добри и затова спечелихме.”

Най-резултатен в двубоя бе холандецът Роберт Хорстник с 18 точки. За янките Евън Патак отбеляза 10.