2. Волейбол
  3. Катастрофирахме срещу Бразилия във Варна – 1:3 (видео)

Катастрофирахме срещу Бразилия във Варна – 1:3 (видео)

Сега стискаме палци за победа на Италия в Белград или успех на „лъвовете” в утрешния мач с Бразилия

Националният отбор на България по волейбол загуби първия мач срещу Бразилия от груповата фаза на Световната лига с 1:3 (22:25, 23:25, 25:23, 26:24) гейма в двубой продължил над 2 часа, но въпреки това има страхотни шансове да се класира за финалите на надпреварата, които тази година ще се проведат в Аржентина . Срещата се игра пред около 7000 зрители в зала „Конгресна” във Варна, но въпреки уникалната атмосфера силите на нашите момчета стигнаха само за почетен гейм. Сега Пранди и компания трябва да се надяват на успех на Италия срещу Сърбия в Белград, ако ли пък не, на задължителна победа във втория мач срещу Бразилия, който е утре от 18:00. За "трикольорите" най-резултатен бе капитанът Владо Николов с 20 точки, следван от Императора Казийски с 15, докато за "селесао" Висото отбеляза цели 28.

Двубоят започна много динамично, като в началото и двата тима направиха няколко серии от по 2 точки. При 7:6 за Бразилия обаче, капитанът ни Владо Николов не успя да завърши една топка без блокада, след което Висото не сбърка и така първата техническа пауза дойде при резултат 8:6 за „селесао”. След почивката световните шампиони стигнаха до преднина от 3 точки, но постепенно „трикольорите” стопиха разликата за 11:11. Последваха равностойни минути, в които двата състава се движеха точка за точка и така второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за Бразилия. Действията на полето продължиха да бъдат равностойни, но към края на гейма „селесао” показаха по-здрави нерви и го затвориха при 25:22.

В началото на втората част „лъвовете” поведоха с 3:1 точки, но допуснаха бързо изравняване до 3:3. След това двата тима отново започнаха да се движат рамо до рамо и първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България. След паузата нашите момчета успяха да вземат още една точка преднина, с която поведоха с 16:14. Впоследствие обаче бързо сдадохме аванса и резултатът постепенно стана 20:18 за бразилците. Световните шампиони продължиха да поддържат разликата с всички сили и в крайна сметка затвориха втората част при 25:23 в своя полза.

Третият гейм започна много нервно за „трикольорите” и те допуснаха на първото техническо прекъсване да изостават с 5:8. След паузата обаче, възпитаниците на Силвано Пранди се мобилизираха и съумяха да обърнат резултата до 9:8. Последваха напрегнати разигравания с по няколко атаки и от двете страни и в крайна сметка при втората техническа пауза Бразилия водеше с 16:15. Последваха нови силни минути за „лъвовете” и те набързо стигнаха до добър аванс от 19:17. С много майсторство и кървава пот Казийски и компания съумяха да задържат преднината си до края и спечелиха частта с 25:23.

Четвъртият гейм започна по невероятен начин за нашите момчета, които поведоха с 6:2 пред смаяните погледи на световните шампиони, но впоследствие „кариоките” се съвзеха и обърнаха до 7:6, ала „трикольорите” съумяха да стигнат до 9:8 в тяхна полза. Последваха нови силни минути за световните шампиони и второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за тях. След паузата обаче „лъвовете” се мобилизираха и стигнаха до равенство 17:17, което се запази до 22:22, след което Бразилия дръпна с 24:22. В последния възможен момент за стигане до ново равенство, Казийски изпълни изключително мощен сервис, който огъна мрежата и тупна в полето на южноамериканците – 24:24. Силите и нервите на „трикольорите” обаче стигнаха дотук и световните шампиони спечелиха четвъртата част с 26:24.

Така Бразилия победи България с 3:1 гейма в зала „Конгресна” във Варна и си осигури класиране за финалите на Световната лига, които тази година ще се проведат в Аржентина. За нас остава надеждата за победа в утрешния мач с „кариоките”, който започва в 18:00 часа, или пък Италия да победи Сърбия в Белград, като за момента „скуадра адзура” води с 2:0 гейма. При успех на италианците, „трикольорите” със сигурност ще станат вторият най-добър отбор в груповата фаза, което също ще им осигури участие във финалите на надпреварата.