1. Novsport
  2. Волейбол
  3. Квалификациите - Рубиконът на Пранди

Квалификациите - Рубиконът на Пранди

Остават броени дни до световните волейболни квалификации. Най-важното събитие за Силвано Пранди и за водения от него тим през това лято. След това е европейското, но за него ще мислим по-късно. За да се класират за мондиала в Италия догодина, Казийски и компания трябва да се справят със съпротивата на Холандия, Чехия и Португалия. За щастие мачовете за във Варна. На пръв поглед Холандия е най-сериозният ни съперник. Въпреки че през последните години "лалетата" нямат кой знае с какво да се похвалят, те си остават едни от най-силните отбори на Стария континент

Квалификациите - Рубиконът на Пранди

Остават броени дни до световните волейболни квалификации. Най-важното събитие за Силвано Пранди и за водения от него тим през това лято. След това е европейското, но за него ще мислим по-късно. За да се класират за мондиала в Италия догодина, Казийски и компания трябва да се справят със съпротивата на Холандия, Чехия и Португалия. За щастие мачовете за във Варна.
На пръв поглед Холандия е най-сериозният ни съперник. Въпреки че през последните години "лалетата" нямат кой знае с какво да се похвалят, те си остават едни от най-силните отбори на Стария континент.

България се изправя срещу Холандия и тогавашния тим на Чехословакия още в далечната 1964 г. на олимпиадата в Токио. В груповата фаза чехите ни бият с 3:2, а ние надвиваме Холандия със същия резултат. Прекият двубоя между двата тима завършва с успех за източноевропейците с 3:1. В крайното класиране Чехия печели сребърните медали, отстъпвайки единствено пред Русия.

Българите, за които тогава играят имена като Димитър Каров, Петър Кръчмаров и Борис Гюдеров, са 5-и, а холандците - 8-и.
На следващата олимпиада в Мексико'68 чехите отново са в тройката - трето място. Именно това са и двата най-големи успеха за тима на олимпийската сцена. Тук е мястото да припомним и двата бронзови медала на Чехия от Световната купа - 1965 и 1985 г.
При най-големия наш успех до момента - второто място в Москва'80, отново на пътя ни застават чехите. Разбиваме ги в груповата фаза с 3:0 и именно този успех ни праща в голямата четворка. За последно пък играхме с тях на световното в Япония преди три години, когато в мач от предварителните групи ги бихме с 3:1. От Страната на изгряващото слънце нашите си тръгваха като бронзови медалисти, а чехите - като 13-и.

90-те години на миналия век са най-силните в историята на холандския волейбол. През 97-а тимът става европейски шампион, а на световното вГърция през 1994 г. грабва сребърните медали.

На Олимпиадата в Барселона'92 "лалетата" се окичват със сребърните медали, а 4 години по-късно са коронясани като най-силния тим в Атланта. В каталунската столица тимовете и на България, и на Чехия не участват. На олимпиадата в САЩ холандците ни спират на 1/4-финалите - 1:3. След това те бият последователно Русия (3:0) и Италия (3:2), докато ние се задоволяваме със седмото място.

В тези златни години за Холандия националната фланелка са носили играчи като Петер Бланже (сегашният старши треньор на мъжкия тим на Холандия), братята Ван де Гоор, Гуидо Гьорцен и много други. В Сидни 2000 холандците вече са с подмладен тим, но въпреки това успяват да се класират на 5-о място. България и Чехия пак гледат високия форум по телевизията. 4 години по-късно в Атина картината отново е горе-долу същата - Холандия - 9-о място, България и Чехия не участват. В Пекин 2008 вече ролите са разменени - с много силен отбор и треньор, но разтърсван от проблеми, тимът България завършва на 5-о място, Холандия и Чехия не участват. Волейболистите от Ниската земя могат да се похвалят и със сериозни традиции в Световната лига.

За разлика от нас "лалетата" имат една титла - през 1996 г., едно второ място - 1990 г., и  веднъж са носители на бронзовите медали - 1998 г. В най-комерсиалния турнир в света  срещаме Холандия през 2003 г. Бием ги два пъти като гости - 3:1 и 3:2. В първото ни домакинство във Варна сме още по-категорични - 3:0, но избраниците на Милорад Киац, треньор на българите по това време, губят втората среща с 2:3.

На пръв поглед Португалия изглежда най-непретенциозният отбор от тази четворка, но като цяло южняците се смятат за доста неудобен съперник, някои специалисти дори стигат и по-далеч, наричайки ги "бразилците на Европа". През тази година Португалия може да се похвали с трето място в Европейската лига. В мача за бронза съперникът ни надви Словакия с 3:0. Интерес будят имената на избрания за най-добър посрещач в Лигата Лопес Андре и най-добрият изпълнител на начален удар Секуейра Валдир.

Южняците се класираха за турнира във Варна като победител в Група "G" от втория кръг на квалификациите, игран в Повоа де Варзим. Иберийците победиха категорично Дания с 3:0 и надиграха Гърция и Словения с по 3:1 гейма. Португалците загубиха единствено от Румъния с 0:3.

Към момента България все още е на 4-то място в световната ранглиста със 132,5 т., след Бразилия - 223, САЩ - 198, и Русия - 185. Съперниците ни в световните квалификации не са в първата двадесетица - Чехия - 26-о място, Холандия - 28-о и Португалия - 30-о.

С респект и уважение за класата на трите отбора говори и капитанът на националния ни отбор Владимир Николов. "Всички, които определят, че тези отбори са на посредствено ниво, са псевдоспециалисти. Защото пет човека в  състава на Чехия играят във водещи италиански отбори, същото нещо може да се каже и за холандците. Конкретно в Чехия това са двамата центрове Рак и Лебъл, диагоналът Стокър, Петер Платеник също... играят във водещи отбори в Серия А1 – Мачерата, Пиаченца, Кунео, Перуджа... При холандците нещата стоят по същия начин. Така че в никакъв случай не можем да говорим, че това са непретенциозни отбори. Друг е въпросът, че ние би трябвало на базата на опита, който имаме, и на базата на работата, която свършихме, да се представим на едно по-добро ниво от тях. Да се надяваме да покажем какво умеем".

НАДЯ КОЖУХАРОВА, "Меридиан Мач"