2. Волейбол
  3. Летящ старт за България във финалите на Световната лига (видео+снимки)

Летящ старт за България във финалите на Световната лига (видео+снимки)

"Лъвовете" надиграха Германия с 3:1 в големия си дебют като домакини в "Арена Армеец"

България започна с убедителна победа над Германия с 3:1 гейма (26:28, 25:19, 29:27, 25:19) във финалите на Световната лига. В големия дебют на "лъвовете" като домакини на финалния турнир за първи път в историята момчетата на Найден Найденов зарадваха около 11 000 души в пълната зала "Арена Армеец" в София.

В първия гейм България игра по-добре, но не се възползва от два шанса да затвори частта и с много воля Бундестима наложи своята воля с 26:28. Във втория нашите не дадоха шанс на съперника и изравниха след 25:19. Третият гейм беше най-драматичен, като в него България изпусна 5 геймбола, а съдиите на три пъти взеха грешни решения в полза на Германия. В крайна сметка "трикольорите" не се отказаха и поведоха с 2:1 гейма след 29:27. Четвъртият сет се оказа последен в мача, защото българските волейболисти играха вдъхновено и с настроение, надъхани от еуфорията в "Арена Армеец". Така България победи с 3:1 гейма след 25:19.

С победата България поведе в групата, където сме ние, немците и САЩ.

Тодор Алексиев беше звездата на вечерта. Той започна неубедително, но постепенно влезе в ритъм и наниза 24 точки до края на мача. Цветан Соколов направи 14, но бе заменен от Владо Николов в средата на двубоя и почти не игра до края.

За Германия с най-много точки се отчете Грьоцер с 16, Бьоме завърши с 15.

Утре България почива, а Германия играе със САЩ от 20:45 часа. В петък България среща САЩ пак от 20:45 часа в последен мач от нашата група. Първите два отбора се класират за полуфинал. В другия поток са Куба, Бразилия и Полша.

Ето и стартовите състави на двата отбора:

България: 10.  Валентин Братоев, 1. Георги Братоев, 12. Виктор Йосифов, 14. Теодор Тодоров 15. Тодор Алексиев 19. Цветан Соколов, 13. Теодор Салпаров (либеро)
Селекционер: Найден Найденов

Германия: 1. Маркус Поп, 4. Симон Тишер, 8. Маркус Бьоме 6. Денис Калиберда, 9. Гьорги Грьоцер 15. Макс Гюнтор 2. Маркус Щойервалд (либеро)
Селекционер: Витал Хейнен

Първи гейм:

Цветан Соколов сякаш не беше излизал от игрището от предишната си среща с Германия и даде тон с първата точка в началото на мача. Последваха завързани разигравания, като направи впечатление търпеливата игра на немците и самоотвержената им игра в защита. „Лъвовете” разчитаха на мощни атаки, но след два поредни сгрешени сервиса от Соколов и немски играч, дойдоха две поредни точки за Бундестима, който поведе с 5:7. Цецо Соколов заби неспасяемо за 6:7, за да дойде страхотната блокада на Вальо Братоев срещу Грьоцер за 7:7. С малко късмет Виктор Йосифов сервира в мрежата, но топката тупна в немското поле и България се оттегли на първо прекъсване с точка предимство – 8:7.

Немската блокада отвърна на удара и обърна за 8:9, но Соколов възстанови паритета. Тогава дойде времето на Георги Братоев, който изтормози съперника със своите флоп сервиси и поведохме с 11:9, за да дойде нова експертна намеса на блокадата на Германия срещу Соколов за 11:10. Лошо българско посрещане подари две точки на Бундестима, който пак поведе с точка 11:12. Грьозер успокои нашите с удар в аут – 12:12. След най-дългото разиграване в първия гейм Витал Хайнен взе прекъсване, защото Цецо Соколов буквално отмести противник с бомба в центъра на немското поле – 13:12 за България. При този резултат „лъвовете” изпуснаха златен шанс на контра и резултатът пак бе равен. Грешка на немците в атака позволи на България да се откъсне с 15:13. Германия стопи аванса, но на прекъсването пак водехме с точка – 16:15.

Георги Братоев направи единична блокада за 17:15, но след това Цецо Соколов прати начален удар в аут. Последва ново дълго разиграване, което за жалост завърши с аут на Тодор Алексиев. Николай Пенчев сам затвори немската атака и отчая Шопс за 19:17. Самият Шопс много затрудни от сервис българското посрещане, но с умно решение от 6-ия метър Соколов намери начин да реализира – 20:18. Пак сбъркахме сервиса за 20:19, а после немската блокада спря Соколов, но докосна мрежата и нова точка за България – 21:19. Шопс се реваншира за 21:20, а Соколов прати в аут за 21:21 и Найден Найденов взе прекъсване. Пенчев посрещна ужасно началния удар на Гюнтер и Германия поведе с 22:21, но после Соколов изравни. Алексиев се отчете с добра точка за 23:23. Немците сгрешиха флоп сервиса на Теодор Тодоров и от контрата публиката избухна 24:23. Бундестима показа изключителна защита и либерото Щойервал остави своя отбор в гейма за 24:24. Алексиев технично изведе нашите напред за 25:24, но преди сервиса на Соколов треньорът на Германия поиска прекъсване. Паузата разконцентрира звездата на България и той прати в аут. Тодор Алексиев се разби в блокадата на Гюнтер за 25:26 и този път Найден Найденов спря играта. Йосифов остана без блокада и лесно заби, за да дойде нова хубава точка на противника. Шопс хитро пусна сервис в нашата половина и геймът свърши – 26:28.

Втори гейм:

Вторият гейм почна като първи – с точка на Цецо Соколов. Немската блокада докосна мрежата за 2:1 в наша полза, а Алексиев заби по правата за 3:1.  Вальо Братоев влезе в добра серия на начален удар, но при 4:1 прати в мрежата. При 4:2 имаше носена топка от страна на немците, като Поп буквално понесе топката, но после съдиите отсъдиха грешка в немското поле и компенсираха – 5:2. Блок аут на Соколов и непробиваема блокада на българите докара нещата до 7:3. Соколов даде почивка с успешна атака за 8:4.

Гюнтер блокира добре Вальо Братоев за 9:6, а за щастие Грьоцер прати началния удар на сантиметри в аут -10:6. Аут от атаката на Бундестима през центъра накара Витал Хайнен да вземе прекъсване. Грьозер реализира, а след контра Германия намали на 12:9. Вальо Братоев записа блокада срещу Андрае за 13:9. Бьоме също показа, че може да блокира и спря Цецо Соколов за 13:11. В този момент Найден Найденов спря двубоя за минута. Въпреки добрата игра на нашите, с много труд немците записаха още една точка от блокада и намалиха изоставането си само на точка – 14:13. Андрае прати в аут в много удобен за нас момент – 15:13. Калиберда сбърка и Вальо Братоев отново излезе победител на мрежата – 16:13 за България и второ техническо прекъсване.

Цецо Соколов затрудни с начален удар противника и немците дори не можаха да пратят в нашето поле с три удара – 17:13. Вальо Братоев демонстрира, че тази вечер е същинска стена на блокадата и увеличи разликата – 18:13. Блокада на Бундестима и аут от сервис направиха 19:15, за да дойде точка на Гюнтер за 19:16. Витал Хайнен избухна при следващата точка, когато начален удар на Грьозер падна в българското поле, но съдиите дадоха точка за България 20:16. Шварц би в аут за 21:16 и Хайнен взе прекъсване. Преднината обаче нямаше стопяване за немците. Вальо Братоев изстреля снаряд от сервис за 24:18. Грьзер удължи с няколко секунди гейма, но след щастливо разиграване Георги Братоев сложи точка на втория гейм – 25:19 и 1:1.

Трети гейм:

Трети пореден гейм започна с точка на Цветан Соколов. Резултатът вървеше точка за точка, а Алексиев пак се заби в блокадата на Германия за 2:3., само за да се реваншира с отличен блок за 3:3. Щойервал отрази силния сервис на Соколов, но Бьоме сервира в мрежата за 7:5. Грьоцер пусна бомба по правата за 7:6, за да дойде грешка на Виктор Йосифов при атака през центъра 7:7. Шансът покри Германия в последната точка преди паузата и блокираната от Вальо Братоев топка падна на милиметри в аут – 7:8.

Гюнтер надигра с блокада Цецо Соколов за 7:9, а после Вальо Братоев сбърка за 7:10. Найден Найденов опита да надъха „лъвовете”, но след няколко героични прояви на двата отбора в защита Цецо Соколов заложи на силата и изкара в аут. В този момент Владо Николов замени Соколов като диагонал. Грьоцер щеше да пробие игрището с блокада срещу Георги Братоев за 7:12. Черната серия свърши след атака на Виктор Йосифов през центъра за 8:12. Калиберда не нацели полето, а грешка на играчите в бяло направи 10:13. Грьоцер се измъкна от трудна ситуация, а Гюнтер би в мрежата 11:14. Примерът му бе последван от Георги Братоев, а Грьозер престъпи линията за 12:15. Ники Николов влезе в унисон с грешките и изстреля началния си удар поне метър аут – 12:16 и прекъсване.

Силната игра на Вальо Братоев донесе нова точка от блокада. Залата избухна, капитанът Владо Николов направи две спасявания и една точка – така България изравни и навакса пасив от 5 точки – 17:17 и прекъсване за Витал Хайнен. Мексиканска вълна вдигна настроението в „Арена Армеец” в този момент, но Грьоцер малко ги укроти – 17:18. Опитният Владо Николов заби за 18 равни. Напрежението в третия гейм стигна кулминация в края на частта. Вальо Братоев накара немците да вършат чудеса в отбрана, но при контрата Щойервал нямаше как да извади топката от трибуните – 21:20 за България. В този момент Вальо Братоев качи на линията, но съдиите дадоха аут и точка за Германия. Алексиев влезе напълно в час в третата част и направи 22:21 с блок аут. Подемът на Тодор Алексиев беше очевиден и той направи 23:22, за да дойде грешка от сервис на Владо Николов. И тук се видя, че началният удар на капитана бе в очертанията на игрището, но точката бе записана в актива на Бундестима. Найден Найденов реши да даде важни напътствия и взе прекъсване. Аут на Бьоме даде първи шанс на България да завърши гейма, но Шопс не трепна. При 25:24 имахме втори шанс, но въпреки че немците пратиха в аут съдиите пак дадоха точка за тях – 25:25. Георги Братоев получи подарък от Тише и без да се бави заби за 26:25. И третият геймбол не ни донесе успех, защото немската блокада се справи отлично с контрата на Владо Николов. Тодор Алексиев остана без съперник срещу себе си в центъра на атаката и логично заби – 27:26. Четвърти шанс и четвърти път не – Братоев би в аут. Блокаут ни даде петия геймбол, при който Тодор Алексиев сломи немците с блокада! 29:27 за България и 2:1 гейма за „лъвовете”!

Четвърти гейм:

Четвъртият гейм започна силно за България с две поредни точки. Носена топка за 4:2 накара Витал Хайнен да поиска прекъсване рано-рано. Преднината продължи да расте с огромното съдействие на Владо Николов, който даваше сърце и душа в може би един от последните си мачове за българския национален отбор по волейбол – 6:2. Шопс и Бьоме надлъгаха Алексиев на мрежата за 6:4, а Владо Николов реши перфектно една заплетена ситуация за 7:4. Братоев не можа да изненада немците с пусната топка на втори удар, но при новата ни контра Тодор Алексиев надскочи с много блокадата и заби – 8:5 и прекъсване.

„Трикольорите” опитаха да задържат аванса и се справяха добре. Тодор Алексиев имаше късмет и от втори опит завърши една атака за 11:8. Тодор Алексиев със сила проби блока и преднината набъбна на 13:9. Витал Хайнен спря играта за минута, усещайки че губи контрол над събитията на игралното поле. Владо Николов не успя на контрата, но Андрае компенсира с аут. Българският капитан за втори път в рамките на три точки бе опроверган от блока на Бундестима и пак след това немците не можаха да нацелят нашето поле с начален удар.Добра блокада на Георги Братоев и неразбирателство в полето на Германия значеше 16:11 и второ техническо прекъсване.

Спорна точка на Калиберда бе зачетена за Германия, но Вальо Братоев раздаде правосъдие по правата – 17:12. Българският блок си свърши работата за 18:13, а после го направи още веднъж срещу Шопс – 19:13. Немците бяха тотално объркани и либерото Щойервал сбърка за 20:13. Ники Николов се появи от нищото, за да блокира Макс Гюнтер сам през центъра и взриви „Арена Армеец” – 21:13. Алексиев не сгреши до края и пак наказа съперника. В края на гейма концентрацията на нашите не спадна и те поддържаха солиден аванс от 4-5 точки. Георги Братоев направи пореден невероятен единичен блок за 24:19, а при втория си мачбол българските волейболисти приключиха всичко и затвориха мача – 25:19 и 3:1 гейма!