2. Волейбол
  3. Малките лъвици показаха зъби, но пак загубиха

Малките лъвици показаха зъби, но пак загубиха

Националният отбор по волейбол на България за девойки младша възраст (родени след 1993 г.) загуби и от своите връстнички от Гърция с 1:3 (25:17, 23:25, 24:26, 20:25) в последния си трети мач от Група A на Балканското първенство, която се разиграва в зала Югославия в черногорския град Бар.

Националният отбор по волейбол на България за девойки младша възраст (родени след 1993 г.) загуби и от своите връстнички от Гърция с 1:3 (25:17, 23:25, 24:26, 20:25) в последния си трети мач от Група A на Балканското първенство, която се разиграва в зала Югославия в черногорския град Бар. След като в късния мач от групата онзи ден Турция победи Гърция с 3:1 (25:20, 25:10, 24:26, 25:12), стана ясно, че България няма вече и теоретичен шанс за класиране сред най-добрите четири.  Така във вчерашния двубой с Гърция борбата беше за третото място в групата, което дава по-добра позиция за атака на петото място в крайното класиране.  Уви, малките Лъвици останаха на последната четвърта позиция в групата и днес ще играят срещу домакините от Черна гора в полуфинален мач за местата от пето до осмо.

В тази среща наставникът Атанас Лазаров избра да започне със същите седем титулярни състезателки като във вчерашния мач със Сърбия.  И те не го подведоха... поне в началото.  Влязоха с мощно 5:0 в мача със серия от добре насочени сервиси на Деа Славова, но като че ли това ги поразсея и те допуснаха изравняване за 8:8.  Лазаров предприе смяна на разпределител и Петя Баракова влезе в игра на мястото на Беатрис Петелкова.  Гъркините удържаха равновесието до 12:12, след което на сервис отново застана Славова и нашите постигнаха 6 поредни точки за 18:12.  До края на гейма малките Лъвици доминираха играта и го спечелиха с 25:17.

В началото на втората част момичетата на Каролина Барзука щурмуваха с 0:4 и 4:8 но връстничките им от България успяха да намалят аванса им до 8:9.  Гъркините обаче пак дръпнаха напред с 10:14, за да допуснат изравняване при 17:17.  В този момент лошо се контузи тяхната състезателка Дафни Варудаки и бе изнесена на ръце от игрището.  Това като че ли ги мотивира и, въпреки аса на Гергана Георгиева, с който нашите излязоха напред, блокадата на Гърция започна да работи и при 20:24 те получиха четири поредни възможности за затваряне на гейма.  С изключително самоотвержена игра българките спасиха първите три, но отново блокадата на съперничките им донесе успеха в тази част.

Отново добре насочени сервиси донесоха голям аванс на Лъвиците в третия гейм - 3:0, 8:4, 13:6.  Те започнаха да допускат и повече непредизвикани грешки в играта си, което помогна на гъркините постепенно да стопят разликата и да изравнят при 16:16 и дори да дръпнат напред със 17:21.  Чудесни начални удари на Искра Минтова върнаха българките в гейма при 22:22.  Последва битка точка за точка, за да се стигне до нова непредизвикана грешка на трикольорките за крайното 24:26 в гейма.

И в четвъртия гейм нашите поведоха с 3:0, но след няколко миниобрата на първото техническо Гърция вече имаше минимална преднина.  Българките продължаваха да грешат, а съперничките им да увеличават аванса си.  Лъч надежда дойде от трите поредни точки за България при сервиси на Петелкова, които направиха резултата от 17:23 на 20:23, но следващите две разигравания бяха за гъркините и им донесоха победата в гейма и в мача.

Искра Минтова стана топреализатор на мача с 15 точки, а капитанката Симона Димиторва добави 13.  С най-висока статистическа оценка от нашите обаче отново бе Гергана Георгиева, която постигна 2 аса, 2 точкови блокади и 83% успеваемост на атаката през центъра.  За Гърция с по 8 точки се разписаха Анти Василадонаки и Мелина Емануилиду.

България
: Беатрис Петелкова - 4 точки (3 аса, 0 атаки, 1 блокада), Гергана Димитрова - 10 (1, 8, 1), Симона Димитрова - 13 (2, 11, 0), Искра Минтова - 15 (3, 12, 0), Деа Славова - 5 (1, 3, 1), Гергана Георгиева - 9 (2, 5, 2), либеро Велина Кансъзова, Петя Баракова - 2 (1, 0, 1), Кристиана Петличка, Силвия Андреева, Вероника Горанова, старши треньор Атанас Лазаров

Гърция
: Султана Христиниду - 6 точки (3 аса, 3 атаки, 0 блокади), Анти Василадонаки - 8 (0, 6, 2), Дафни Варудаки - 4 (2, 2, 0), Алексия Каладариду - 5 (0, 5, 0), Ирини Хаджиевстратиаду - 7 (2, 2, 3), Мелина Емануилиду - 8 (0, 8, 0), либеро Мария-Елени Артакяну, Нандина Григорату - 2 (2, 0, 0), Ставрула Куси - 1 (0, 0, 1), Мария Йеницариди - 6 (0, 6, 0), старши треньор Каролина Барзука