2. Волейбол
  3. Марица обърна Левски в дербито на НВЛ

Марица обърна Левски в дербито на НВЛ

„Жълтите” биха „сините” с тайбрек в Пловдив

Този път Марица (Пловдив) успя да постигне пълния обрат срещу Левски (София), до който бе близо и в първия двубой между двата тима, игран в столицата по-рано тази есен.  Пред близо 1000 зрители в зала Пловдивски университет, вицешампионките отново допуснаха пасив от 0:2 гейма, но все пак надвиха шампионките с крайното 3:2 (18:25, 24:26, 25:21, 27:25, 15:9) в драматичен сблъсък от десетия кръг на Националната волейболна лига.

Така в края на първия дял от редовния сезон Жълти и Сини се изравниха с по девет победи, една загуба и 27 точки на върха в класирането, но софиянки имат един загубен гейм по-малко и ще зимуват като есенен първенец. Битката обаче продължава, отборите имат да се срещнат още по три пъти преди плейофите и интригата за първото място напълно се запазва.

Левски бързо пое инициативата през първия гейм, затрудни Марица със своите сервиси и атаки и с 5 аса поведе в мача след 25:18. Гостенките бързо натрупаха 10 точки аванс и във втората част, преди пловдивчанки най-после да се събудят.  Те започнаха да стопяват разликата, за да се стигне до едно уникално дълго и красиво разиграване, след което резултатът бе изравнен за 23:23. За повече обаче домакините не намериха сили и изпуснаха гейма след 24:26.

В третия гейм Сините се засилиха към чистата победа и до второто техническо прекъсване вече имаха три точки аванс. Старши-треньорът на Марица Иван Петков обаче не се отказваше да търси обрат в мача с различни смени и нещата започнаха да се случват. Със серия от точки пловдивчанки обърнаха резултата, след което удържаха предимството си, спечелвайки гейма с 25:21.  Момичетата на Радослав Бакърджиев обаче не се притесниха от това и в четвъртата част отново поеха нещата под свой контрол. Нападението им работеше добре и те водеха в резултата през по-голямата част от гейма.  Малко преди края обаче любимките на пловдивската публика не само изравниха при 23:23, но и първи стигнаха до геймбол. Левски го спаси и на свой ред можеше да затвори гейма и мача. Тук концентрация край мрежата прояви Таня Събкова, която с отлични атака и блокада отново изведе отбора си напред, а Марина Ковачева с точка директно от сервис сложи край на спора при 27:25.

В тайбрека Марица взе нещата в свои ръце. Благодарение най-вече на своята блокада, но и на грешките, които съперникът допусна, „жълтите” наложиха надмощие, за да се стигне до пускането от страна на разпределителката Весела Бончева, с което геймът приключи при 15:9, а мачът – при 3:2. Топреализатор на мача стана диагоналът на Левски Мирослава Паскова с 24 точки, следваната от посрещачката на Марица Таня Събкова със 17. Много силен мач изигра и едно от либерата на пловдивчанки – Жана Тодорова, която игра самопожертвувателно в защита, а и отлично се включи на посрещане, след като другото либеро – Ивелина Монова, за съжаление получи контузия през втория гейм и остана извън игра.

"СуперОктомври" удвоява даренията в "Стани съмишленик" на "Левски"

Дарителската програма за сезон 2024/2025 започна с премиерата на филма "История на бъдещето"