2. Волейбол
  3. Матей vs. Пламен - злато за Казийски, второ място за капитана на националния тим в Шампионската лига

Нашите си тръгнаха и с две допълнителни награди. Матей Казийски стана волейболист номер едно на Шампионската лига, а Пламен Константинов бе обявен за първи сред посрещачите.

Тренто е новият носител на титлата от Шампионската лига по волейбол при мъжете. Матей и Компания триумфираха в Златна Прага след победа над палача на ЦСКА в групите – тимът на Пламен Константинов – гръцкият Ираклис.

Оръжието, което се оказа победно за трентинци бе блокадата, която се оказа безпощадна за нападението на гърците. Крайният резултат на блок е 18:5 в полза на Тренто. Матей отново бе сред най-разултатните за своите, отбелязвайки 18 точки, с три по-малко от Висото, който донесе най-много точки в актива на отбора си.

Първият гейм започна вихрено за италианския тим, воден от българския треньор Радостин Стойчев. Гърците бъркаха един след друг от начален удар, като доведоха грешките си от сервис в гейма до 5. От друга страна блокадата на Тренто работеше като отлично смазана машина и не даваше шанс на нападението на Ираклис. Показателен за това е фактът, че италианския тим отбеляза 5 точки от блокада срещу нито едно за съперника си в този компонент от играта. Матей Казийски отново се отличи с ас, като това бе и единствената точка в гейма, която бе отбелязана директно от начален удар. Всичко това доведе до интересния за финал резултат от 25:12 за Тренто само за 19 минути игра.

И така, когато всички очакваха, че шампионът на Италия ще се справи като на парад с този на Гърция, Пламен Константинов и компания смениха тактиката, което им донесе безспорен успех. Волейболистите на Ираклис акцентираха върху началния си удар и така не дадоха много възможности на посрещачите на Тренто, което затрудни атаката на италианския тим. Още в началото на гейма Краварик направи два изключително успешни сервиса и резултатът стана 5:2 за „сините” в този мач, отборът на Ираклис. Серията от невероятни изпълнения от сервис продължи Симон във втората част на гейма, като доведе резултата до 18:15. Гръцкия тим поддържаше преднината си през целия гейм и успя да спечели частта с 25:21. Във финала на гейма Матей Казийски отново изстреля една бомба от сервис, която донесе 21-та точка за неговия тим, но след това сбърка и това донесе 25-та точка за тима на Пламен.

Третата част бе спечелена от Тренто с 26:24, като може да се каже, че това бе най-равностойният гейм от срещата. Играта вървеше точка за точка. Ираклис продължи да рискува началния удар, което донесе две точки за тима, но и четири грешки, от които спечели противника, който пък отново разчиташе на желязна блокада, елемент, в който съревнованието бе спечелено с 5:2 от шампионите на Ботуша.

Четвъртата част приключи при резултат 25:22 и така Тренто се изкачи на европейския връх. Италианският шампион не допусна изненада, след като поддържаше разлика в точките през целия гейм.

Огромно впечатление направи постъпката на Радостин Стойчев, който се появи с българския флаг в ръце след последната точка за победата на Тренто. По-късно към него се включиха и другите българи в Тренто – звездата на отбора Матей Казийски и играчът, който рядко взема участие в мачовете на новите еврошампиони – Краси Стефанов.

Освен злато от тазгодишното издание на Шампионската лига, България има и сребърен медал. Негов носител е капитанът на националния ни тим Пламен Константинов, който не успя да се противопостави успешно на отбора, който по мнението на всички играе най-добрия волейбол в света на клубно ниво.