2. Волейбол
  3. Момчетата на Желязков с победен дебют като младежи

Момчетата на Желязков с победен дебют като младежи

В много драматичен и напрегнат двубой новият национален отбор на България за младежи записа ценна победа в дебютния си мач в тази възрастова категория. На полуфинала в първия ден от 33-тия мемориален турнир "Бранко Хаджи Ильоски - Чайка" в Тетово (Македония) младите Лъвове победиха мъжкия отбор на домакините от Шкендия с 3:2 (22:25, 25:13, 20:25, 25:17, 15:11).

В много драматичен и напрегнат двубой новият национален отбор на България за младежи записа ценна победа в дебютния си мач в тази възрастова категория, съобщиха от пресслужбата на БФВ. На полуфинала в първия ден от 33-тия мемориален турнир "Бранко Хаджи Ильоски - Чайка" в Тетово (Македония) младите Лъвове победиха мъжкия отбор на домакините от Шкендия с 3:2 (22:25, 25:13, 20:25, 25:17, 15:11).
Така момчетата на старши треньора Николай Желязков утре ще играят на финал срещу македонския гранд Работнички (Скопие), чийто мъжки състав победи днес младежите на Македония с 3:0 (25:11, 26:24, 25:11).

В първия гейм Желязков даде възможност на две от новите момчета в отбора - разпределителя Евгени Григоров и центъра Георги Димитров - да започнат като титуляри. Лъвчетата обаче подходиха към мача със самочувствие на фаворити, което им изигра лоша шега веднага щом видяха, че срещу тях стои един опитен отбор, с когото няма да могат да се справят толкова лесно.
Преди да успеят да се ориентират в обстановката, те изтърваха гейма с 25:22.

За втория гейм в игра влезе доста по-сработеният с отбора разпределител Борислав Георгиев, а Петър Каракашев замени Пламен Драгиев на четворката. Резултатът вървеше равностойно само до първото техническо прекъсване, след
което на терена имаше само един отбор. Лъвчетата действаха като машина и разгромиха батковците от Шкендия с 13:25. В края на гейма Николай Пенчев почувства лека болка и бе сменен от Драгиев.

В този състав българите започнаха и третия гейм. Те успяха да поведат в резултата с разлика, която обаче бе стопена до 16:16. Въпреки че Желязков предприе смяна в центъра - Венцислав Рагин за Венцислав Трифонов - нашите позагубиха концентрация и бурно подкрепяните от публиката домакини се възползваха за 25:20.

За началото на четвъртата част Желязков остави Пенчев, Драгиев и Рагин в основната седморка. При 2:1 гейма за противника, Лъвчетата нямаше какво повече да губят и набързо заработиха още един гейм с убедителен аванс - 17:25.

Тайбрекът обаче започна с 4:1 за Шкендия, не без подкрепа и от страна на двамата местни съдии. Веднага след смяната на полетата при 8:6 обаче Лъвчетата обърнаха резултата в своя полза след серия от три точки за 8:9. Домакините отговориха с две поредни точки за 10:9, след което четири безответни точки за България при сервиси на Георгиев окончателно наклониха везните в полза на нашите и за тях не беше проблем да затворят мача с бомбена атака на диагонала Златан Йорданов. Последният стана и топреазлизатор за българския отбор с 20 точки.

Шкендия (Тетово, Македония): Сашо Костадиновски - 2 точки (1 ас, 1 атака, 0 блокади), Флаурент Ислями - 21 (3, 18, 0), Перица Галевски - 10 (0, 9, 1), Наим Абази - 10 (0, 9, 1), Илир Вела - 3 (0, 1, 2), Плумб Вела - 5 (0, 2, 3), либеро Менсур Хамза, Бесим Люма, Кренар Муедини, Абдулбахид Махмуди, Наим Идризи, старши треньор Дурим Люма

България (младежи): Евгени Григоров - 0 точки (0 аса, 0 атаки, 0 блокади), Златан Йорданов - 20 (2, 15, 3), Пламен Драгиев - 22 (2, 17, 3), Николай Пенчев - 16 (2, 10, 4), Георги Димитров - 9 (0, 3, 6), Венцислав Трифонов - 4 (1, 2, 1), Асен Дапев, Георги Ризов, Петър Каракашев - 6 (0, 5, 1), Борислав Георгиев - 7 (3, 1, 3), Венцислав Рагин - 7 (0, 4, 3), старши треньор Николай Желязков