2. Волейбол
  3. Напред към Лодз! Лъвиците победиха и Беларус!

Напред към Лодз! Лъвиците победиха и Беларус!

Националният отбор по волейбол на България за жени се класира за втората фаза на Европейското първенство в Полша. Лъвиците победиха Беларус с 3:1 (17:25, 25:20, 25:11, 25:20), което им е напълно достатъчно, за да са сигурни, че ще завършат поне на трето място в Група C.

За днешния мач Драган Нешич предпочете да остави Габриела Коева и Таня Събкова на трибуните, а да включи за първи път в тимовата листа второто либеро Кристин Колчагова. Тя обаче също не се появи в игра. Седемте титулярки бяха същите като за вчерашната победа срещу Белгия.

Беларуските започнаха мача по-надъхано. Те се нуждаеха от задължителна победа, при това с два или три гейма разлика, и тръгнаха да воюват за нея. Те успяха да поведат с 4:8, но след сервиси на Ева Янева българките възстановиха равенството. За последен път в този гейм... Противникът продължи да кове точка след точка и при 10:15 Нешич потърси решение в поредното пускане на опитната Анета Германова в игра, на мястото на младата Елица Василева. При 13:20 той смени и диагонала Елена Колева с Радостина Кицигой, но и това не даде положителен резултат - 17:25 и гейм за Беларус.

Във втората част обаче нещата изглеждаха по противоположния начин. Този път южноевропейките поведоха с 8:4, а след това и с 15:10, но пет поредни точки за Беларус доведоха до равенство в резултата - 15:15. За последен път в този гейм... При 21:19 Цветелина Заркова влезе на терена за изпълнение на сервис вместо Илияна Петкова. След силни минути на Елица Василева, българките успяха да увеличат разликата и да затворят гейма в своя полза - 25:20.

Заркова остана в игра и за третия гейм, като този път успя отлично да демонстрира силата и прецизността на своя сервис. Малко след първото техническо прекъсване, което дойде при 8:5 за Лъвиците, Заркова направи серия от отлични начални удари, които доведоха до 14:6 и напълно отказаха подопечните на Николай Карполь от всякакви мераци за класиране напред. Подобно на вчерашния тайбрек срещу Белгия, българската машина за точки заработи безотказно и демонстрира пред Европа новата рецепта за беларуска салата. Устремени към четвъртфиналната група в Лодз, Лъвиците затвориха гейма на 25:11 и можеха вече да празнуват.

Но те предпочетоха първо да си свършат работата докрай. Оттук нататък резултатът имаше значение само за реда на мачовете ни във втората фаза и, разбира се, за самочувствието на българските волейболистки. И в четвъртия гейм те подхванаха беларуските от самото начало. При първото техническо прекъсване те водеха в резултата с 1 точка, а при второто авансът вече беше 4, за да стигне до 5 в края на гейма.

Окончателното класиране на Лъвиците в Група C ще стане ясно едва след последния мач в групата между Русия и Белгия, но при всички случаи България ще бъде на второ или трето място, което я праща в Група E в Лодз, където ще срещне Полша, Холандия и единия от отборите на Испания и Хърватия.

Фантастичен мач срещу бъдещия си клубен треньор изигра днес Страшимира Филипова. Тя стана и топреализаторка на двубоя с 20 точки, от които 2 аса и цели 6 блокади. С 3 аса се отличи Елена Колева за общо 14 точки в мача, а Елица Василева завърши с една повече.

България: Любка Дебърлиева - 4 точки (1 ас, 2 атаки, 1 блокада), Елена Колева - 14 (3, 11, 0), Ева Янева - 13 (1, 11, 1), Елица Василева - 15 (1, 13, 1), Илияна Петкова - 1 (0, 1, 0), Страшимира Филипова - 20 (2, 12, 6), либеро Мария Филипова, Анета Германова, Радостина Кицигой - 1 (0, 1, 0), Цветелина Заркова - 3 (2, 1, 0), старши треньор Драган Нешич

Беларус: Ольга Пальчевская - 6 точки (0 аса, 2 атаки, 4 блокади), Екатерина Закревская - 6 (0, 6, 0), Анна Шевченко - 9 (1, 4, 4), Елена Гендель - 15 (1, 9, 5), Аксана Кавальчук - 8 (0, 7, 1), Аксана Аксенава - 12 (0, 11, 1), либеро Ирина Лебедева, Юлия Марковская - 1 (1, 0, 0), Марина Тумас - 4 (0, 4, 0), Екатерина Скрабатун, Виктория Абухович, старши треньор Николай Карполь