2. Волейбол
  3. Несломимите млади "лъвове" записаха 6-а победа в Световната лига (+ВИДЕО)

Несломимите млади "лъвове" записаха 6-а победа в Световната лига (+ВИДЕО)

България удари с 3-0 домакина Португалия насред Гимараеш

България записа 6-а победа в Световната лига. „Трикольорите” удариха с 3-0 (-22, -23, -22) домакина Португалия във втория си мач от третия турнир в група “D”, който се провежда в Гимараеш. Младият тим на Найден Найденов беше налегнат от умора, но надви убедително за трети път иберийците, като допусна най-голямо колебание във втория гейм. С този успех българите запазиха втората си позиция във временното класиране, което обаче е без значение за нас, тъй като сме домакини на финалния турнир от 4 до 8 юли в София.

Първият гейм започна точка за точка. След блокада на Костадин Гаджанов българите поведоха с 6:4. Първата пауза дойде при 8:5 след демонстрация на добре обиграната тройна блокада. Домакините обаче изравниха резултата при 8:8 след два успешни аса. Португалия излезе напред в резултата - 11:10 - след неуспешен опит за атака от страна на Цветан Соколов. Неопитният Алешандре Ферейра обаче върна нашите във водеща позиция, която удържахме до второто техническо прекъсване, дошло при 16:15. Николай Пенчев прояви смелост при атака на „лъвовете”, за разлика от неубедителната му игра при посрещането, и авансът нарасна на 2 точки. Благодарение на акуратната игра на разпределителя Георги Братоев и безапелационното завършване и точния сервис на Цецо Соколов резултатът набъбна в наша полза на 23:20 и затворихме гейма на 22 точки.

България започна по-концентрирано втория гейм, като силният сервис на Теодор Тодоров беше невъзможен за разпилените португалци и набързо поведохме с 5:2. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4, като заслуга за това имаше и Костадин Гаджанов със силната си игра на мрежата. Разликата нарасна на 11:5 заради неузнаваемите действия на домакините. Това обаче доведе до отпускане в нашите редици и иберийците намалиха изоставането си на 2 точки при 10:12. Наставникът на България Найден Найденов предприе смяна и извади Валентин Братоев, като на негово място пусна Мартин Божилов. Последният обаче сбърка при посрещането и Португалия изравни за 13:13. Дори българите допуснаха обрат и втората пауза дойде при 15:16. Георги Братоев, който беше разконцентриран, обаче се съвзе и върна преднината на нашите за 18:16. Колебливата ни игра обаче отново се прояви и допуснахме нов обрат – 19:20. Ключова блокада на Георги Братоев отново постави гостите във водеща роля при 23:20 и до края те не изпуснаха поредния си аванс, за да затворят гейма на 23.

С уверена игра България излезе с 2 точки аванс за първа пауза в третия гейм. Валентин Братоев изпълни няколко силни сервиса, които затрудниха домакините. Португалците сякаш започнаха да мислят повече за мача от Европейското първенство по футбол между Испания и Франция, който щеше да излъчи техния съперник на полуфиналите в турнира и разликата в полза на българите набъбна на 3 точки. Но и грешките на уморените „трикольори” се проявиха и Найден Найденов поиска прекъсване при 14:14. Все пак втората пауза дойде в наша полза при 16:15. Въпреки че бяхме във водеща позиция, геймът продължи оспорвано. С несломимост България не допусна изненада и затвори успешно и третия гейм в своя полза с 25:22.

Утре България се изправя срещу Германия от 16:30 ч преди другата седмица да приеме последния турнир от групата в зала "Арена Армеец", както и финалите на Световната лига.

Стартов състав на България: 1. Георги Братоев, 10. Валентин Братоев, 14. Теодор Тодоров, 16 Костадин Гаджанов, 19. Цветан Соколов (к), 21. Тодор Скримов – 4. Владислав Иванов-либеро

Резерви: 5. Светослав Гоцев, 7. Мартин Божилов, 9. Добромир Димитров, 12. Виктор Йосифов, 17. Николай Пенчев