2. Волейбол
  3. Неубедителна и плаха България загуби с 0:3 от Русия в Световната лига (видео)

Неубедителна и плаха България загуби с 0:3 от Русия в Световната лига (видео)

Родните волейболни национали не впечатлиха с играта си и бяха пометени от Сборная

България загуби с 0:3 първата си среща при гостуването на отбора на Русия от Световната волейболна лига. Родните национали изиграха слаб мач и не можаха да вземат нито един гейм срещу Сборная, макар да водеха в началото и на втората, и на третата част. Домакините постигнаха триумфа след 25:15, 25:20 и 25:18.

Така в битката в Група „В” момчетата на треньора Радослав Стойчев ще се борят за второто място в класирането с тима на Германия. Русия остава самотно на върха в групата с 15 точки, докато нашите национали са втори с 9 точки. Вторият мач Русия – България е утре отново от 15:00 българско време в руския град Сургут.

Българските волейболисти започнаха  двубоя с белите си екипи.  В първите минути играта вървеше точка за точка - 1:1 и 2:2, но след това руснаците демонстрираха много добра блокада успяха да поведат с 4:2. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 в полза на домакините.

Руснаците показаха повече мощ в атаките си, докато в българския тим Николов показваше постоянство и бе най-успешен. Руснаците поведоха с 10:6, след което направиха още три поредни точки пасивът ни нарасна на цели шест - 13:7.

След взета почивка от Радостин Стойчев, Михайлов сгреши при сервиса си и донесе осма точка за България. След това обаче Волков успя да забие в нашето поле. Второто техническо прекъсване бе при 16:8 за руснаците.

Постепенно пасивът на България набъбна до 10 точки след много остри атаки на домакините. Негативната ни серия бе прекъсната с успешна атака на Матей Казийски при 19:10. Стойчев взе втората си почивка при резулат 21:12 за Сборная. Непосредтвено след почивката Николов се разписа за трети път. След това руснаците доведоха нещата до 24:15, с което дойде и  първия гейм-бол. Домакините успяха още от първия си опит и поведоха с 1:0.

Втората част бе по-силна за българите, но това не бе достатъчно за успех. Руснаците поведоха с 4:1 и дръпнаха още в началото на втория гейм. Алексиев направи добра единична блокада за 4:5, а руснаците сбъркаха една блокада за равенството 6:6. Русия се оттегли на техническото прекъсване с аванс от една точка 8:7.

Нашите направиха тройна блокада, но пак изоставаха 9:10. Момчетата на Радослав Стойчев се добраха до ново реми 11:11 след още една добра блокада, Теодор Тодоров с отлична единична блокада направи 12:11 за нашите национали. Това накара Владимир Алекно да вземе прекъсване. След най-дългото разиграване в гейма Русия изравни за 12:12, но българите изпуснаха на няколко пъти да вземат тази точка и Радослав Стойчев изхаби доста нерви като взе прекъсване на свой ред. Това даде резултат и след ас на Владимир Николов българите водеха на втората техническа пауза с 16:15.

Руснаците не се стъписаха и с мощни сервиси на Александър Волков набързо обърнаха резултата в своя полза за 20:16. Родните волейболисти нямаха отговор на силните начални удари и не можаха да стабилизират посрещането си. После геймът вървеше точка за точка и домакините затвориха частта при 25:20. Така Русия поведе с 2:0 гейма.

Третият гейм даде надежди за обрат в началото. Алексиев с добра атака направи 3:2 за България. Тройна блокада за българите за 4:3, Алексиев донесе предимство от 2 точки за нашите - 5:3. След дълго разиграване Казийски направи 6:3 и даде надежди, че мачът още не е изгубена кауза. При този резултат треньорът на Сборная Алекно взе прекъсване. България запази преднината си до първата техническа пауза – 8:5.

Теодор Тодоров допусна грешка и след още една точка за Русия, домакините намалиха на 8:9. Следващият сервис на Сборная мина с късмет над мрежата и при контраатаката дойде и равенството 9:9. Силен удар по диагонала на Владо Николов бе спрян от блокадата на Русия, а след него и Казийски  не можа да се справи с тройната блокада срещу себе си. Така руснаците реализираха 5 поредни точки, поведоха с 11:9 и това принуди нашият наставник да вземе прекъсване. Нова желязна блокада срещу Матей Казийски и 13:10 за Русия. Владо Николов с технично прехвърляне свали разликата до 11:13, но последваха 3 поредни точки за Сборная и втората техническа пауза дойде при убедителното 16:11 за момчетата на Владимир Алекно.

Авансът на Русия набъбна до 19:13 и задачата на нашите волейболисти да се върнат в мача стана непосилна. Сборная не допусна изненада до края и въпреки добрите блокади на Теодор Тодоров и Владо Николов за 23:17 и 24:18, мачът приключи при 25:18 за Русия в третия гейм.

Състави:

Русия: Александър Бутко, Максим Михайлов, Тарас Хтей, Алексей Спиридонов, Александър Волков, Николай Апаликов - Александър Соколов-либеро
Треньор: Владимир Алекно

България: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Христо Цветанов - Владислав Иванов-либеро
Треньор: Радостин Стойчев