2. Волейбол
  3. ОБЗОР: Нефтохимик с победа в бургаското дерби срещу Дея

ОБЗОР: Нефтохимик с победа в бургаското дерби срещу Дея

Монтана, Добруджа 07 и Сливнишки герой също се поздравиха с успехи

Воденият от ст.треньора на мъжкия ни национален отбор Нефтохимик успя да надделее над отбора на Дея волей в бургаското дерби от 13-ти кръг в мъжкия ни елит. Така, Нефтохимик заема втора позиция във временното класиране в Ефбет Супер Волей.

В останалите три мача за деня, Монтана, Добруджа 07 и Сливнишки герой също се поздравиха с победи.

Сливнишки герой 3-0 Славия (25-20, 25-20, 25-15)

Отборът на Сливнишки герой продължава своя победен ход в Ефбет Супер Волей, след като този петък състезателите на Мартин Стоев записаха четвърта поредна победа (пета за сезона) в мъжкия ни елит. Сливнишки герой се наложи с категоричното 3-0 над отбора на Славия като домакин в мач от 13-ти кръг на шампионата. И двата тима стартираха равнопоставено в първия гейм, като атаките им бяха успешни, но за сметка на това допускаха грешки от сервис линията. Успешни атаки на Ерик Стоев и Методи Ананиев в края на сета се оказаха решаващи за победата в тази част.
Домакините започнаха ударно във втория гейм, повеждайки с 5-0, доминирайки на блок (Левенов и Ананиев). Добрата им игра на този елемент продължи и след това, като Наков и Левенов помогнаха на Сливнишки герой да дръпне със 7-2. Славия от своя страна допусна грешки, а силната игра на блок помогна на домакините дръпнат напред. Подобно беше развитието и на третия гейм - домакините взеха превес от началото и не позволиха на столичани да се върнат в гейма. Статистически, Славия завърши малко по-добре в атака - 35 на 34, а Сливнишки герой по-добре на блок - девет на шест. Ключови за победата на домакините се оказаха 29-те грешки на Славия (към само 12 на Сливнишки герой). Мариян Наков завърши като най-резултатен играч с 12 точки.

Монтана Волей 3 -1 Пирин (25-27, 25-22, 25-22, 25-23)

Отборът на Пирин Разлог допусна втора загуба в мъжкия ни елит този сезон след като този петък беше надигран с 3-1 от Монтана Волей. За тима от Северозапада това е девета победа в Ефбет Супер Волей. Въпреки няколкото грешки в началото на първия гейм, домакините стартираха малко по-добре след успешна игра на блок и сервис. Интригата обаче беше жива до последните моменти (22-23), но две успешни блокади и добре завършени атаки помогнаха на гостите да обърнат гейма напълно и да спечелят. Интересен беше и вторият сет, като монтанчани допускаха грешки на сервис, а Пирин имаха проблеми в някои моменти със своите атаки и сервиси също. Въпреки това, домакините спечелиха и успяха да изравнят. Успешни действия на Жулиен Георгиев и Георги Елчинов (блок и атака при 24-20) в края на третия гейм се оказаха решаващи за Монтана и те се приближиха до крайната победа. Както и в предишните три гейма, четвъртият също предостави редица приятни емоции за феновете на волейбола. Двата тима се бориха за всяка точка, но след 20-тата, състезателите, водени от Даниел Пеев и ключови действия на Георгиев, записаха победата.
Монтана завърши с две повече успешни атаки (55 на 53). Домакините бяха по-добри на блок (12 на осем) и на сервис (осем на четири аса).
Спас Байрев от Пирин завърши мача с най-голям актив - 21 точки. От Монтана най-добър беше Жулиен Георгиев с 18 точки.

Добруджа 07 3-1 Дунав (25-22, 25-22, 22-25, 25-23)

Добруджа 07 записа победа с 3-1 срещу Дунав Русе в североизточното дерби в Ефбет Супер Волей в 13-ти кръг и така прекъсна негативната си серия от три поредни загуби. Домакините успяха да се откъснат с две точки веднага след 6-6 в първия гейм и успяха да задържат доминацията си до края на частта, въпреки няколкото грешки на сервис. По подобен начин се развиваше и втория гейм, но този път Дунав успя да притисне противника при 13-12. Това подейства мотивиращо на състезателите на Добруджа, които се откъснаха при 18-13 след успешни атаки на Кьосев, Генов и Михалев. За миг домакините загубиха концентрация в края на гейма, но русенци не успяха да обърнат нещата в своя полза. Те обаче успяха да се възползват максимално от своите шансове в третия гейм, и след 14-14 след успешна игра в атака, взеха лидерството в гейма, връщайки се в мача при 1-2 сета.
Истински оспорван беше четвъртият гейм, когато Добруджа поведе с 16-11, но благодарение на три успешни поредни блока Дунав изравни. След интензивна игра в последните моменти, и двата отбора допуснаха грешки, но в крайна сметка Добруджа 07 успя да наложи волята си.
Много по-успешната игра в атака (58 на 38) се оказа ключова за победата на зелено-жълтите. На блок и от сервис линията, двата тима показаха еднакви възможности (три на два аса и девет на 10 блока съответно за домакини/гости). Дунав обаче успяха да запишат повече точки на база грешки на Добруджа (42 на 27). За най-полезен играч беше определен Златко Кьосев.

Дея волей 1-3 Нефтохимик 2010 (17-25, 25-19, 23-25, 27-29)

Нефтохимик успя да победи Дея волей с 3-1 в бургаското дерби от 13-ти кръг в Ефбет Супер Волей. Така, воденият от Николай Желязков тим застава на втора позиция във временното класиране в мъжкия ни елит. Двубоят предостави много емоции и смяна на лидерската позиция, но в крайна сметка Нефтохимик беше по-решителен в ключови моменти. Тимът на Желязков успя да се откъсне в резултата в първия гейм, и с комфортна точкова разлика отвори в своя полза, завършвайки с два аса и три блока. Дея пък допусна няколко грешки да афектират играта им. Състезателите на Венцислав Симеонов обаче показаха крайна мотивация, повеждайки с 5-1. От другата страна на мрежата пък Нефтохимик допусна шест поредни грешки от сервис, и така и не намери сили да се върне в гейма. При резултат 1-1 сета, двата тима започнаха игра на “котка и мишка” в третия гейм, но с развитието, Нефтохимик зае доминираща позиция (17-13 в тяхна полза). Дея се доближи при 20-23, но въпреки двата аса на Тодор Вълчев, не успя да вземе превес, а символичните гости се доближиха до победата. Интригата в мача се запази до самия край на четвъртия гейм, но в играта на нерви, продължила до 29-та точка, Юлиус Фиркал и неговите съотборници успяха да измъкнат победата. 12 блока на сметката на Дея не бяха достатъчни за победа (Нефтохимик завърши със седем). От своя страна, състезателите на Желязков доминираха в атака (58 на 45) и записаха осем аса (към пет за Дея). Юлиус Фиркал завърши като най-резултатен играч с 24точки, а неговият съотборник - разпределителят Александър Туш беше избран за най-полезен играч на мача.

Ники Желязков, ст.треньор на Нефтохимик 2010 Бургас: “Имахме някои здравословни проблеми - Ники Колев, Коко Балабанов беше на лимита, но се справихме тактически. Останахме спокойни, фокусирани върху силните страни от нашата страна на грището. Алекс Туш успяваше да в трудните моменти да вземе точните решения. Смятам, че до момента, нашето усещане за колектив ни вади от тежки ситуации.”

Венцислав Симеонов, ст. треньор на Дея Волей Бургас: “Бяхме тренирали за отиграване на пуснати топки, но не се видя на игрището. А именно желанието на един отбор да не дава лесни топки е първият ключов елемент в модерния волейбол. Трябва да направим добре своите анализи и да не оставяме да се повтаря тази ситуация. Разбира се, ако погледнем мача ни срещу същия съперник от първия полусезон, имаме подобрение и сме различен отбор, развили сме се. Но днес, виждайки тяхната ситуация, имахме шанс за нещо повече.”

Ники Николов, капитан на Нефтохимик 2010 Бургас: “Когато има съсезатели, които имат здравословни проблеми, винаги се търсят решения - налага се да заменяш играчи. Когато не става с един, пробваш с друг и така. Живеем в такива времена, в които повече се боим от корона вируса, отколкото други решения. Ако утре се разболееш, след пет дни целият отбор ще е болен. Просто не знаеш какво да очакваш от утрешния ден. Що се отнася до това да помагаме на по-младите играчи: нормално е, когато един опитен състезател е на игрището, да помогнеш на младия, а не да го смачкаш. Трябва да успееш, когато той е в тежка ситуация, да го накараш да почувства подкрепата ти - това е важно. Радвам се, че когато нашите по-млади състезатели влезнат, успяват да покажат какво могат.”