2. Волейбол
  3. Олимпийските шампиони се оказаха непреодолимо препятствие за "Лъвовете", играем с Полша на полуфиналите (видео и снимки)

Волейболният отбор на САЩ победи България с 3:0 гейма

Волейболният отбор на САЩ победи България с 3:0 (25:21, 25:16, 25:17) гейма в мач от втория кръг на Група F на финалите на Световната лига и по този начин си осигури участие на полуфиналите, където утре от 17:30 ще се изправи срещу тима на Куба. Съперник на "лъвовете" пък ще бъде отборът на Полша.

Тимът, воден от Найден Найденов, изпитваше затруднения в началото на първия гейм. След продължително разиграване първата точка в мача бе спечелена от гостите. „Лъвовете” обаче веднага обърнаха резултата, след което играта вървеше точка за точка, докато възпитаниците на Алан Найп не обърнаха развоя на събитията в своя полза. По този начин първото техническо прекъсване в срещата дойде при резултата 8:6 за САЩ. След подновяването на играта преднината на американците се увеличи на четири точки при 12:8, но с изключително съсредоточена игра и мощни атаки на Тодор Алексиев „трикольорите” съумяха да изравнят - 14:14. Впоследствие обаче гостите отново наложиха своята воля и стигнаха за втори път до предимство от четири точки при 21:17. Този път българите не успяха да се противопоставят успешно на съперника и в крайна сметка отстъпиха с 21:25 в първата част.

Втората част започна идентично с първата – равностойна игра в началните минути, след което превес имаха олимпийските шампиони, които отново се оттеглиха с преднина при първото техническо прекъсване, този път – 8:5. Впоследствие американците заиграха още по-мобилизирано и резултатът не закъсня. Момчетата на Алан Найп постепенно увеличаваха своята преднина, която достигна до шест точки при 17:11. Въпреки епизодичните добри изяви на Тодор Скримов и Цветан Соколов гостите неумолимо се доближаваха до успех във втори последователен гейм. Поредица от грешки в заключителните минути доведоха до поражение с цели девет точки разлика – 25:16 за отбора на САЩ.

Усетил трудностите при посрещатането в своя тим, Найден Найденов пусна в игра Николай Пенчев, който обаче сбърка, с което гостите поведоха в третия гейм. След това „трикольорите” успяха да отбележат три безответни точки и да излязат напред в резултата, но впоследствие за трети пореден път се оттеглиха с пасив при първото техническо прекъсване – 6:8. Гостите продължиха да държат инициатива след подновяването на играта. „Лъвовете” се опитаха да задържат интригата жива до края, но отново допуснаха отпускане в заключителната част и позволиха на съперника да увеличи преднината си и заслужено да спечели с 25:17.

Въпреки поражението "лъвовете" вече си осигуриха участие на полуфиналите след като късно снощи американците взеха два гейма при загубата си с 2:3 от бойкия тим на Германия.

По този начин утре от 20:45 часа момчетата на Найден Найденов ще се изправят на полуфинал срещу Полша.

Стартови състави:

България: Георги Братоев, Цветан Соколов, Валентин Братоев, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро
Старши-треньор: Найден Найденов

САЩ: Доналд Съксо, Клейтън Стенли, Матю Андерсън, Уилям Приди, Дейвид Лий, Ръсел Холмс - Ричард Ламбърн-либеро
Старши-треньор: Алън Найп