2. Волейбол
  3. Отличен дебют на Ива Монова при националките срещу световните шампионки Русия на Европейското

Отличен официален дебют за женския национален отбор на България направи титулярното либеро на „Марица” Ивелина Монова, срещу световните шампионки от Русия, късно снощи.

Рускините победиха родните женски националки с 3:0 (25:13, 26:24, 25:21) в първия мач от Група D на европейското първенство по волейбол в зала „Палаямамай” в Бусто Арсицио.

Новият старши треньор Димо Тонев и пловдивският му помощник Стоян Гунчев-Чугуна пуснаха в игра Ива в титулярната седморка.

Монова се справи отлично, блесна с разумната си игра,показа отлично посрещане и резултатни действия в защита.

Силно за българките игра и разпределителката Любка Дебърлиева, също възпитаничка от волейболната школа на „Марица”, която от новия сезон ще се подвизама в силното волейпървенство на Русия.

Останалите титулярки в нашия тим бяха Емилия Николова, Елица Василева, Добриана Рабаджиева, Страшимира Филипова и Цветелина Заркова.

Резерви в държавния ни тим пък бяха други две маричанки – посрещачката Таня Събкова и либерото Кристин Колчагова.

Руският треньор Владимир Кузюткин пусна срещу „лъвиците” звездите Евгения Старцева, Екатерина Гамова, Ольга Фатеева, Наталия Гончарова, Юлия Меркулова, Юлия Морозова и Виктория Кузякина.

Рускините играха много силно, като истински световни шампионки и сравнително лесно натрупаха своя солиден аванс, особено в първия гейм.

Останалите две части българките се окопитиха и със стегната и резултатна игра край мрежата максимално затрудниха Русия.

Заработи българската блокада, както и атаките на Елицао В края обаче Сборная показа повече хладнокръвие и затвори победно двата гейма. Отново рутината на руския национален тим си каза думата в края на двата гейма и неговата голяма звезда Екатерина Гамова успя да затвори на два пъти последните 2 гейма с победни точки.

Именно Екатерина Гамова стана топреализатор на мача с 26 точки и получи най-високата статистическа оценка измежду всички на терена.

За България 12 точки отбеляза Ели Василева, а Страши Филипова добави 11.