2. Волейбол
  3. Паднахме от Бразилия на старта на Световната лига (видео)

Паднахме от Бразилия на старта на Световната лига (видео)

След чудесен първи гейм Казийски и компания отстъпиха на миналогодишния шампион с 1:3

България загуби с 1:3 гейма (25:22, 20:25, 24:26, 23:25) от Бразилия в първия мач от тазгодишното издание на Световната лига. Нашите показаха зъбите си в първия гейм, но после грешките при начален удар и липсата на концентрация не ни позволи да вземем нещо от този мач в група "А", който се проведе в Уберландия, Бразилия.

Нашите показаха волейбол от световна класа и доста сериозно затрудниха миналогодишния шампион, въпреки че паднаха пред пълните трибуни. Българите демонстрираха изключителна стабилност през почти цялата първа част и по много убедителен начин я спечелиха с 25:22. Тимът на Силвано Пранди взе много точки заради отличната си блокада, което беше решаващо за крайния изход. Във втория обаче ролите се размениха и домакините, които бяха по-концентрирани и рационални, изравниха резултата след 25:20. В третия двубоят бе много оспорван, като битката се пренесе в атакуващ план заради неубедителното посрещане и на двата отбора. Сякаш българите бяха по-настойчиви и бяха на крачка от успех, но в самия край Бразилия показа мощ, а и не без помощта на препълнената зала, обръщайки развоя на мача в своя полза след 26:24. Четвъртата част се оказа последна. В нея грешките ни зачестиха още повече, особено в сервиса, и въпреки че опитахме с по-освободена игра да наваксваме изоставането от 2-3 точки, пак се пречупихме в края и заслужено загубихме с 23:25.

Двубоят започна отлично за българите, които успяха да поведат набързо с 2:0 с кинжални забивки на Матей Казийски, но после домакините се съвзеха и отвърнаха на удара. Все пак „трикольорите” бяха по-концентрирани в началото и се оттеглиха с преднина от две точки при първото техническо прекъсване – 8:6.

Преимуществото ни най-вече в блокадата продължи и стигнахме до преднина от 4 точки при 11:7, което принуди селекционерът на „Селесао” Бернардо Резенде да вземе техническо прекъсване.

Разликата набъбна до 16:10 до втората техническа пауза след страхотната блокада на Тодор Алексиев и смазващите удари на Казийски.

Последваха лоши минути за българските волейболисти, след като разликата бе стопена до 17:15 и Силвано Пранди поиска прекъсване.

Наставленията на Професора дадоха своя ефект и нашите продължиха с по-убедителната си игра, за да стигнат до 20:16. В края последва отпускане, но въпреки това българите затвориха гейма в своя полза – 25:22.

Вторият гейм започна доста оспорвано и Бразилия сякаш вече загря, докато сервисът на нашите, който беше доста успешен в първия гейм, сега беше на по-слабо ниво. „Селесао” водеше с 8:7 при първото техническо прекъсване.

Грешки на българите увеличиха разликата на 7:10. Матей Казийски вече изпитваше затруднения, след като блокадата на домакините се стабилизира. Преднината от 3-4 точки в полза на „кариоките” се увеличи с течение на гейма и втората техническа пауза дойде при 16:10.

Нашите стопиха разликата в края, но не успяха да достигнат своя съперник и загубиха с 20:25.

В третия гейм българите стартираха великолепно и поведоха с 2:0, но допуснаха да бъдат обърнати при 3:4. Същинската битка се изразяваше във фаза атака, тъй като и двата отбора имаха проблем с посрещането в тези моменти. Първата техническа пауза дойде при 8:6 за България.

Съперниците продължиха с отличната игра в предни позиции и разликата в полза на „лъвовете” се запази, а дори и се увеличи при 12:9. Бразилците заиграха по-добре при посрещането и логично изравниха, а и обърнаха резултата в своя полза при 13:12. Матей Казийски отстъпи мястото си на Владислав Иванов. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 в полза на домакините.

Добрата игра на Николай Николов на мрежата и на завърналия се Казийски доведе до изравняване – 17:17. После „трикольорите” поведоха с разлика от две точки и при 21:19 Резенде поиска прекъсване. Владо Николов, който междувременно се появи в игра пълен с енергия, взе нещата в свои ръце и донесе така важната точка за 22:20. Бразилия изравни при 23:23 и после успя да се наложи за наше съжаление с 26:24.

Бразилия започна малко по-добре в четвъртия гейм и поведе с две точки разлика до първото техническо прекъсване. После разликата набъбна до 5 точки при 7:11, като отстъпвахме основно в сервиса.

Въпреки че съкратихме изоставането на две точки, продължихме да бъдем по-неубедителни в тактическо отношение. Втората пауза дойде при 13:16.

После Тодор Алексиев и Виктор Йосифов намалиха до 15:16, но увереността ни от първия гейм като че ли липсваше.

Българите продължиха по-освободено, което бе най-правилното в случая, и изравниха при 18:18 след чудесна защита на Владислав Иванов. Геймът продължи точка за точка и подобно на предходния гейм Бразилия ни излъга в заключителните моменти, когато поведе с 23:21. Сервисът отново направи разликата и „Селесао” заслужено се поздрави с крайната победа.

Утре по същото време двата съперника излизат във втори мач помежду им. Двубоят отново е от 15:30 ч българско време.

В нашата група са още отборите на Южна Корея и Холандия, които се срещат също в събота.

Според регламента първенците в четирите групи, най-добрият втори плюс Аржентина, който е домакин, се класират за финалния кръг от 21 до 25 юли. Миналата година нашите отпаднаха още в групите.

БРАЗИЛИЯ – БЪЛГАРИЯ 3:1 (22:25, 25:20, 26:24, 25:23)