2. Волейбол
  3. Победите не спират: Отнесохме и Финландия - 3:0

Победите не спират: Отнесохме и Финландия - 3:0

Нашите само на победа от полуфиналите

България смачка и Финландия с 3:0 гейма (25:22, 25:15,25:20 ) и записа четвърта поредна победа на европейското първенство по волейбол в Турция.

Нашите отново показаха блестяща игра и със страхотната блокада пречупиха коравите скандинавци

Двубоят от група F се игра в зала "Абди Ипекчи Арена" в Истанбул. В тази фаза от надпреварата вече не се счита победата срещу Чехия и България има 3 победи и нито една загуба във временното класиране. Ако нашите постигнат само още една победа обаче, ще се класират за полуфиналите на турнира.

Първият гейм бе най-сложен за нашия отбор, особено като се има предвид стила на игра на финландците, който не допадаше особено много на нашите. Първите минути на срещата бяха за волейболистите на Мауро Беруто и тимът му поведе с 2:0 точки. След отлична игра на блокада обаче българите успяха да изравнят, а първата техническа пауза дойде при минимален аванс за скандинавците – 8:7.
Играта бе много равностойна и втората пауза дойде при 16:15 за Финландия. След няколко точки в полза на двата отбора, възпитаниците на Силвано Пранди поведоха с 20:19 след отличен сервис на Казийски. Поредица от добри блокади доведоха резултата до 23:20 в полза на българите. В крайна сметка след 25 минути игра, България спечели първия гейм с 25:22 точки.

В началото на втората част грешките на финландските волейболисти зачестиха и преди първата техническа пауза България поведе с 8:5 точки. С отлични изяви на полето продължиха да бъдат капитанът Николов и Цветанов. Играчите на Пранди увеличиха с една точка своя аванс и се стигна до 16:12. Прекрасното представяне на българите продължи и разликата се увеличи на 6 точки – 20:14. До края на частта Казийски, Жеков и компания бяха с класа над финландците и се стигна до 25:15.

В третата част финландците започнаха концентрирано, резултатът вървеше точка за точка, преди с два отлични сервиса на Жеков България да поведе с 8:7. Последваха отлични разигравания, няколко пъти тройна блокада и 16:11 в полза на българските волейболисти. Стигна се до 19:15 преди Баруто да вземе прекъсване за своя отбор. Последва намаляване на преднината, но след 20-ата точка за българите те контролираха изцяло събитията и спечелиха третия гейм с 25:20, с което записаха 4-и успех на шампионата.

Утре от 17:30 часа българските волейболисти се изправят срещу Холандия.

България:  Владимир Николов, Андрей Жеков, Матей Казийски,  Христо Цветанов, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев - Теодор Салпаров- либеро;

Резерви: Георги Братоев, Цветан Соколов, Валентин Братоев, Методи Ананиев, Красимир Гайдарски;

Старши треньор: Силвано Пранди (Италия);

Финландия: Мико Еско, Мико Ойванен, Оли Кунари, Мати Ойванен, Константин Шумов, Анти Ситала – Паси Хиверинен-либеро;

Резерви: Туомас Самелвуо, Мати Хиетанен, Симо-Пека Оли, Юка Лехтонен, Оли-Пека Ойвансиву;

Старши-треньор: Мауро Беруто (Италия);