2. Волейбол
  3. Подвигът е факт: България се класира за финалите на Световната лига (видео)

Подвигът е факт: България се класира за финалите на Световната лига (видео)

България загуби от Русия с 2:3 гейма, но си осигури място в Полша

Цяла България ликува! Националният отбор по волейбол си осигури място на финалите на Световната лига. То този запомнящ се успех се стигна слез загуба от Русия с 2:3 гейма (14:25, 25:23, 13:25, 25:22, 12:15), но именно тези два гейма се оказаха достатъчни за класиране в Полша.

Двубоят бе наситен с много емоции, изравнявания и обрати от страна на българите, но в крайна сметка те взеха своето. "Лъвовете" се вдигнаха и  успяха да изравнят 2:2 гейма, въпреки че загубиха с 12 точки предишната част. В тайбрека отново показаха класни отигравания, играха без напрежение, но загубиха достойно с 12:15.

Тимът на Радо Стойчев се нуждаеше или от чиста победа, или от два гейма, за да е сигурен участник. В противен случай трябваше да чака победа за Италия над Куба. Така изпреварихме основния си конкурент Сърбия с една точка.

Първата част на двубоя може да се опише със следните думи – лош гейм за България. „Трикольорите” не показаха и частица от вчерашната си игра и загубиха с огромна разлика 14:25. Руснаците започнаха срещата много концентрирано и максимално затрудниха нашите с мощните си сервиси. „Лъвовете” буквално с мъка посрещаха бомбите на „сборная”, противникът организираше мигновени контраатаки и реализираше лесни точки. Възпитаниците на Владимир Алекно се представиха и стабилно на блок, от където паднаха също много точки. Разликата в края на гейма стана 10 точки 24:14 и след наша грешка при завършването руснаците взеха частта.

През втория гейм българите сякаш се събудиха от звучния шамар, получен няколко минути по-рано и показа игра, с която заслужават да продължат напред в надпреварата. Частта отново започна с превъзходство на руснаците, като те успяха да запазят доминацията си до средата на гейма. Най-голямата разлика бе от 5 точки 15:10, но „трикольорите” се мобилизираха, заиграха здраво на блок, посрещането се стабилизира и след серия от добри отигравания резултатът се изравни – 21:21. Благодарение на Виктор Йосифов и Тодор Алексиев  нашите съумяха да осъществят  пълен обрат и спечелиха с 25:23. Така, на „лъвовете” им трябваше поне още един гейм за да се класират на финалите в Полша.

И ако този мач може да се определи като среща „на приливи и отливи”, то третият гейм определено бе отливът за България. Нашите започнаха добре и двубоят вървеше равностойно до 10:10, след което момчетата на Радо Стойчев сякаш се пречупиха и руснаците набързо изковаха комфортна преднина от 16:12. Авансът на „сборная” не спря да се увеличава, докато до края на частта българите отбелязаха само една точка. Геймът завърши просто катастрофално – 25:13. За „трикольорите”  въпреки това надеждата не угасна и излязоха за четвъртата част за всичко или нищо.

И България възтържествува. Спечели четвъртия гейм с 25:23 и си осигури място на финалите в Полша. Руснаците започнаха отново със самочувствие и направиха преднината си на 4 точки – 11:7. Българите играха малко сковано и притеснено, допусна елементарни грешки. След това обаче нашите направиха две много важни точки, стигна се до равенство, а от там, окрилени от препълнената зала „Конгресна” във Варна, родните волейболистите поведоха. Реално точка за точка се игра до последно, но накрая нашите показаха по-здрави нерви и заслужено победиха.

В тайбрека българите играха с усмивка по лицата, напрежението вече го нямаше. „Трикольорите” направиха няколко добри отигравания и максимално поизпотиха руснаците. Въпреки това загубиха достойно с 15:12. Загубата обаче едва ли има някакво значение, защото спечелиха място след най-добрите в Полша.