2. Волейбол
  3. Помляхме Китай на старта на световното в Италия - 3:0 гейма (видео)

Помляхме Китай на старта на световното в Италия - 3:0 гейма (видео)

"Лъвовете" излязоха начело в класирането на група "E"

Националният ни волейболен отбор започна по страхотен начин участието си на 17-ото световно първенство, след като разгроми състава на Китай с 3:0 гейма (25:14, 25:19, 25:22) за 1 час и 15 минути. Срещата се игра в зала „Пала Руфини” в италианския град Торино и бе от програмата на група „E” на надпреварата. Това бе и дебютният мач за двата отбора в турнира. В другата среща от нашата група, която се игра по-рано тази вечер, тимът на Франция победи трудно с 3:2 гейма състава на Чехия след тайбрек.

Двубоят започна добре за нашите, които дръпнаха с 2 точки в началото, но впоследствие бяха изравнени от китайците. Все пак, при първото техническо прекъсване, хората на Силвано Пранди водеха с 8:6. След кратката пауза нашите тотално овладяха инициативата и до края на частта на полето имаше само един отбор. В крайна сметка „трикольорите” буквално размазаха своя съперник и взеха първия гейм с превъзходното 25:14.

Вторият гейм започна равностойно и до първото техническо прекъсване двата отбора се движеха рамо до рамо. След него обаче се повтори сценарият от първата част, когато "лъвовете" вдигнаха оборотите и започнаха да мачкат своя съперник. Към края на гейма Силвано Пранди пусна в игра талант номер 1 на България - Мартин Пенчев, който спечели и приза за най-добър посрещач на европейското първенство за юноши, което завърши преди броени седмици. В крайна сметка, след втората техническа пауза, "трикольорите" направиха няколко точки аванс, който запазиха до края, когато затвориха частта при 25:19 в своя полза.

Третият гейм започна с хубава игра на българите, които водеха с 8:5 при първото техническо прекъсване. След кратката пауза "лъвовете" продължиха да трупат преднина, която в даден момент стигна 7 точки. При 18:11 в наша полза, "трикольорите" допуснаха разконцентриране, след което китайците се върнаха в гейма, правейки 6 поредни точки в своя полза. В крайна сметка обаче, българите не допуснаха изненади и затвориха частта при 25:22 в своя полза, с което спечелиха и мача с 3:0 гейма.

След тази победа България излезе начело във временното класиране на група "Е" с пълен актив от 2 точки. Второто място е за Франция, също с 2 точки, а трети е тимът на Чехия с 1. Отборът на Китай пък е на последното място, също с 1 точка.

България: Жеков, В. Николов, Казийски, Алексиев, Йосифов, Н. Николов - Теодор Салпаров - либеро
Старши треньор: Силвано Пранди

Китай: Бян, Гуо, Ксу, Чен, Шен, Ли - Рен - либеро
Старши треньор: Джянан Жу