2. Волейбол
  3. Португалия взе само гейм срещу България пред празните трибуни в "Арена Армеец" (ВИДЕО+СНИМКИ)

България загуби първия гейм в мача срещу Португалия, но в крайна сметка спечели срещата с 3:1

България постигна победа с 3:1 (21:25, 25:18, 25:20, 25:21) срещу Португалия в първия си мач от последния квалификационен мини-турнир на Световната лига. Двубоят се игра в „Арена Армеец” в София, а в сравнение с последните мачове на националите ни в залата, днес тя бе сравнително празна, като на трибуните имаше около 2000 зрители.

Впечатление в състава на България правеше липсата на разпределителя Андрей Жеков, който не игра за тима ни и в мачовете, проведени в Аржентина и Португалия. Първата точка в мача бе в полза на нашите национали и дойде след атака на Тодор Алексиев. Португалците бързо изравниха (1:1), след което българите успяха да увеличат на две точки, но в следващите минути допуснаха обрат и в крайна сметка португалците водеха с 8:7 по време на първото техническо прекъсване. Съперникът на нашите национали в днешния двубой имаше аванс в резултата и на втората техническа пауза – Португалия водеше срещу България с 16:14. Възпитаниците на Найден Найденов изравниха (16:16), като 16-ата точка за България дойде след доста продължително разиграване, но в следващите минути нашите национали не се представиха по най-добрия начин и позволиха на Португалия да увеличи аванса си до пет точки. В крайна сметка българите така и не съумяха да осъществят обрат в резултата до края на първия гейм и го загубиха с 21:25.

Португалците спечелиха две последователни точки в началото на втория гейм, но българите успяха да обърнат до 3:2, а по време на първата техническа пауза също имаха аванс от една точка – 8:7. Нашите национали се представяха далеч по добре през втория гейм в сравнение с първия и до настъпването на втората техническа пауза увеличаха преднината си на четири точки (16:12), като няколко точки за нашите национали дойдоха след отлична игра на блокадата ни. Последваха две последователни точки за Португалия (14:16), но в следващите минути португалците направиха някои грешки, а българите се отчетоха с няколко страхотни отигравания и увеличиха преднината си до цели седем точки (21:14). Португалците намалиха на 15:21, но след атака на Владимир Николов България отново имаше аванс от седем точки – 22:15. До края на втория гейм България не позволи на Португалия да намали изоставането си, като спечели с 25:18.

Началото на третия гейм бе равностойно и мачът вървеше точка за точка, докато се стигна до настъпването на първото техническо прекъсване, по време на което България водеше с 8:7. Иначе в началните минути на гейма българите на няколко пъти показаха добри отигравания в атака, а португалците се отчетоха с хубава игра в защита. Резултатът стана 8:8 след грешка на Валентин Братоев от сервис, а Португалия поведе с 9:8, след като след атаката на Тодор Алексиев топката излезе в аут. Последваха нови равностойни минути, а при резултат 11:11 българите спечелиха разиграването и поведоха с 12:11, като след това взеха и следващата точка след отлична игра на блокадата ни – 13:11. Последваха нови две за България и така резултатът стана 15:11. По време на второто техническо прекъсване българите имаха аванс от 4 точки – 16:12. В следващите минути българите успяваха да удържат аванса си и малко преди края на гейма отново водеха с четири точки – 21:17. Последваха две за Португалия и предината на България се сведе само до две – 19:21. Нашите национали обаче се активизираха и в крайна сметка спечелиха третия гейм с 25:20.

Португалците започнаха по-добре третия гейм и поведоха с 3:0 преди българите да се активизират и да изравнят. Играчите на Найден Найденов дори увеличиха аванса си до две точки (7:5), но последваха три последователни за Португалия и така по време на първото техническо прекъсване България губеше със 7:8. Последваха равностойни минути, а при резултат 11:11 с великолепна игра на блокадата се отчете Теодор Тодоров и нашите национали поведоха с 12:11. Последва нова точка за България – 13:11. По време на втората техническа пауза нашите национали пък водеха с 16:12. Португалците обаче регистрираха три последователни точки и преднината на българите намаля само до една – 16:15. След това обаче възпитаниците на Найден Найденов спечелиха три поредни точки, за да поведат с 19:15. В следващите минути българите продължаваха да удържат аванса си и в крайна сметка успяха да спечелят с 25:21, а по този начин да грабнат и победата в мача с 3:1.

Най-резултатен за България бе Владимир Николов, който се отчете с 14 точки. Тодор Алексиев добави 12, а Виктор Йосифов – 11. За португалците Алешандре Ферейра записа 14 точки, Валдир Секейра – 9, а Флавио Крус и Руи Сантош регистрираха по 7.

Състави:

България: Владимир Николов, Георги Братоев, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев, Николай Пенчев, Николай Николов, Теодор Салпаров – либеро

Португалия: Алешандре Ферейра, Тиаго Виолаш, Карлош Фидалго, Валдир Секейра, Флавио Крус, Руи Сантош, Иво Касаш - либеро