2. Волейбол
  3. Русия не остави шансове на България и спечели битката за второто място (обновена+ВИДЕО)

Нашите национали завършват трети в група "D", на плейофите играем с Полша

Русия победи България с 3:1 (25:19, 23:25, 25:14, 25:19) гейма в директен сблъсък за второто място на група „D” на Европейското първенство по волейбол, което се провежда в Полша и Дания.

По-рано днес Германия се наложи над Чехия с 3:0 в другия мач от групата и така си гарантира първото място в групата.

След днешния успех Русия завършва на втората позиция в крайното класиране на група "D", а отборът на България финишира трети. Така на плейофите на шампионата българите ще играят срещу завършилия на второ място в група „В” отбор, като това ще бъде Полша, който победи Словакия с 3-1.

Следващия мач на България ще се играе идния вторник (24 септември) в Гданск.

ПЪРВИ ГЕЙМ:
Началото бе силно за българите, които поведоха с 3:0 след три последователни добри отигравания на Теодор Тодоров. Руснаците обаче бързо се върнаха в гейма, достигайки до три поредни точки, и изравниха резултата (3:3). Валентин Братоев даде аванс от една точка на българите, след което обаче се стигна до три поредни точки за руснаците, две от които дошли след асове на Николай Павлов. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:5 в полза на руснаците. Последваха две нови точки за Русия и авансът на съперника ни се увеличи до пет точки (10:5). Руснаците продължиха да се представят по-добре и по време на втората техническа пауза преднината им беше цели шест точки – 16:10. Теодор Тодоров прати топката в аут и Русия поведе със 17:10. В следващите минути Николай Павлов се отчете с нов ас, а авансът на руснаците се увеличи до цели 8 точки. При резултат 22:14 в полза на Русия Тодор Алексиев се отличи с добра атака. Максим Михайлов обаче бе безпощаден при следващото разиграване и отбеляза 23-та точка за Русия в този гейм. Георги Братоев и Валентин Братоев отбелязаха по една точка за България, а след блокаут на Цветан Соколов резултатът стана 18:23. Последва неуспешна атака за българите и така Русия се нуждаеше само от точка, за да спечели гейма (18:24). При последвалото разиграване се стигна до блокаут на Цветан Соколов, но след това Евгений Сивожелез атакува успешно и донесе успеха на Русия с 25:19.

ВТОРИ ГЕЙМ: Първата точка във втория гейм бе за България, като дойде след успешна атака на Цветан Соколов. Последва добра игра на Валентин Братоев при блокадата, а след това се стигна до нова точка на Валентин, който се възползва от лошото посрещане на руснаците (3:0). Последваха две последователни точки за Русия, преди Валентин Братоев отново да успее да атакува успешно (4:2). Цветан Соколов блесна с ас и България поведе с 5:2. При следващия сервис на Соколов руснаците нямаха проблем с посрещането, а Сергей Гранкин бе съобразителен и отбеляза за 3:5. При резултат 6:4 в полза на България Дмитрий Мусерский реализира два поредни аса и резултатът бе изравнен – 6:6. Последвалата атака на Цветан Соколов не бе успешна и Русия поведе със 7:6, а първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:6 след нов ас на Дмитрий Мусерский. Той сбърка при изпълнението на следващия сервис, но след това Виктор Йосифов прати кълбото в аут при изпълнението на началния удар. При резултат 10:8 в полза на Русия българите реализираха две поредни точки и изравниха – 10:10, но Николай Павлов отново даде аванс на Русия. При последвалите разигравания Цветан Соколов се отличи със силна атака за 12:12, а когато резултатът бе 13:13, Тодор Алексиев даде аванс на България, отбелязвайки 14-та точка за нашите национали. Дмитрий Мусерский изравни (14:14), но след това прати топката в мрежата при изпълнението на сервиса. Втората техническа пауза дойде при аванс от една точка в полза на българите (16:15). Николай Апаликов изравни, но след блокаут на Цветан Соколов нашите национали отново поведоха. Последва нова точка за България и авансът на възпитаниците на Камило Плачи се увеличи на две. При резултат 19:17 в полза на българите Николай Пенчев се отчете със страхотно отиграване и преднината ни се увеличи на 3 точки (20:17). След две точки на Дмитрий Мусерский и една на Евгений Сивожелез обаче руснаците изравниха – 20:20. България взе глътка въздух след безкомпромисна игра в атака на Цветан Соколов (21:20), но самият Соколов сбърка при изпълнението на сервиса и отново се стигна до равенство. Георги Братоев се отчете със страхотна игра при блокадата и България отново поведе – 22:21. Николай Павлов изравни резултата, но Виктор Йосифов отново даде аванс на нашите – 23:22. Последва сервис в мрежата на Йосифов, но Цветан Соколов се отличи с нова безпощадна атака за 24:23. При следващото разиграване се стигна до добра игра при блокадата от страна на Тодор Алексиев и Теодор Тодоров и така България спечели гейма с 25:23.

ТРЕТИ ГЕЙМ: Първата точка в третия гейм бе за Русия, а Цветан Соколов прати топката в аут при атаката в следващото разиграване и съперникът ни поведе с 2:0. Последваха две добри изяви на Евгений Сивожелез и руснаците поведоха с 4:0. Камило Плачи взе прекъсване, но след него Русия отбеляза още една точка, преди да дойде грешка за руснаците при изпълнението на сервиса – 1:5. След успешна атака на Евгений Сивожелез се стигна до шестата точка за руснаците, а след това Николай Пенчев реализира втора точка за нашите. Цветан Соколов прати топката в аут при изпълнението на сервиса, а резултатът стана 3:7 след много технично отиграване на Николай Пенчев. След грешка на Алексей Спиридонов и добра атака на Георги Братоев и Виктор Йосифов при блокадата България намали на 5:7. Първото техническо прекъсване дойде при аванс от три точки за Русия – 8:5. При резултат 7:10 последваха три поредни точки за руснаците и така авансът им се увеличи до шест – 13:7. Цветан Соколов се отличи със силна изява в атака, а след това нашите национали достигнаха до нови две точки, за да намалят до 10:13. Тодор Алексиев обаче прати кълбото в аут от сервис. Дмитрий Мусерский отрази атаката на Цветан Соколов за 10:15, а след това последва блокаут на Николай Пенчев – 11:15. При резултат 16:11 в полза на Русия дойде второто техническо прекъсване. Николай Павлов блесна с ас, но Алексей Спиридонов сбърка при атаката в следващото разиграване – 12:17. Нови три поредни точки за Русия и авансът на съперникът ни набъбна до осем точки – 20:12. Камило Плачи поиска прекъсване, а след него последваха нови две точки за Русия, втората от които дойде след ас на Евгений Сивожелез (22:12). Николай Пенчев атакува успешно, за да намали на 13:22, но след това рискува при изпълнението на сервис и прати топката в аут (13:23). Последва ас на Дмитрий Мусерский, преди той да прати топката в аут при изпълнението на следващия сервис (14:24). 25-ата точка дойде след атака на Максим Михайлов. Така Русия поведе с 2:1 гейма.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ: Николай Павлов даде аванс на Русия в началото на четвъртия гейм, а Дмитрий Мусерский блокира успешно атака на Цветан Соколов. Павлов пък блокира успешно атака на Пенчев, преди Светослав Гоцев да реализира първата точка за България. Русия поведе с 4:1 след блокаут на Евгений Сивожелез, а след това Николай Пенчев и Цветан Соколов се отчетоха с успешни игри в атака и авансът на Русия намаля само до точка – 3:4. Равенството бе възстановено след добра игра на Теодор Тодоров при блокадата. Цветан Соколов изпълни безпощаден сервис и България поведе с 5:4. Дмитрий Мусерский обаче блесна с много добра изява в атака и резултатът стана 5:5. Евгений Сивожелез прати кълбото в аут при изпълнението в сервис, а след това след атаката на Цветан Соколов топката също излезе в аут – 6:6. Русия поведе със 7:6 след атака на Евгений Сивожелез, а първото техническо прекъсване дойде при аванс две точки в полза на Русия след ас на Дмитрий Мусерский - 8:6. При резултат 9:11 в полза на Русия Тодор Алексиев се отчете с добра атака, а след това Светослав Гоцев се отличи с ас и резултатът бе изравнен – 11:11. Русия обаче взе следващите три точки и поведе с 14:11. Николай Пенчев атакува успешно и намали на 12:14. При резултат 16:12 дойде втората техническа пауза. Последваха две точки за България, но след това Русия също отбеляза две поредни, втората от които дойде след ас на Дмитрий Мусерский (14:18). В следващите минути руснаците успяха да увеличат аванса си до шест точки (15:21), преди Светослав Гоцев да атакува успешно и да намали на 16:21. Георги Братоев се отчете с ас за 17:21. Последва блокаут на Николай Апаликов, а след това Светослав Гоцев се отчете с добра игра в атака – 18:22. Николай Павлов отбеляза 23-ата точка за Русия, а след това Николай Апаликов прати кълбото в мрежата при изпълнението на сервис – 19:23. Светослав Гоцев обаче също не успя да прати топката в очертанията при изпълнението на началния удар, а след това последва и успешна блокада от страна на руснаците срещу Данаил Милушев и по този начин Русия спечели гейма с 25:19 и мача с 3:1.

Стартови състави:

България: Георги Братоев, Цветан Соколов, Валентин Братоев, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов, Теодор Салпаров-либеро;

Русия: Сергей Гранкин, Николай Павлов, Евгений Сивожелез, Алексей Спиридонов, Дмитрий Мусерский, Николай Апаликов, Алексей Вербов-либеро.