2. Волейбол
  3. Синдромът Полша отново се прояви: Загуба с 0:3 и край на мечтите за евротитла

Синдромът Полша отново се прояви: Загуба с 0:3 и край на мечтите за евротитла

Националният отбор по волейбол на Полша за пореден път се превърна в „черната котка” за нашите „трикольори”, след като преди броени минути ни отвяха с 3:0 (25:19, 30:28, 25:20) гейма. След като ни отстраниха на полуфиналите на световното в Япония през 2006-а година, сега „дружина полска” ни изхвърли на същата фаза, но на европейското първенство в Измир.

В началото на мача двата тима тръгнаха точка за точка, но на първата техническа пауза поляците водеха с 8:6. След 30-секундното прекъсване обаче, нашите не издържаха на напрежението и започнаха да правят грешка след грешка от начален удар. В този първи гейм и блокадата ни не бе на нужната висота, а няколко слаби отигравания на Тодор Алексиев помогнаха на Полша да затвори частта с 25:19.

Вторият гейм на срещата бе далеч по-оспорван от първия, а „лъвовете” на Пранди изглеждаха крайно мотивирани да обърнат срещата в своя полза. В тази втора част повишихме ефективността, както на блокадата, така и на атаката си, а неточностите при началния ни удар бяха сведени до минимум. След като пропуснахме няколко гейм-бола, тимът на Полша се стегна и успя да удвои преднината си в геймовете, затваряйки втората част при резултат 30:28.

Третият гейм отново мина изцяло под диктовката на „дружина полска”, а нашите момчета изглеждаха обезверени, че могат да обърнат мача в своя полза. Притиснати до стената, „лъвовете” започнаха да рискуват сервиса си, което логично доведе до много грешки от начален удар. Посрещачите ни изглеждаха объркани, Андрей Жеков изморен, а поляците правеха каквото си поискат с нашата блокада. В крайна сметка наставникът на „трикольорите” Силвано Пранди даде шанс на резервите да се изявят, пускайки Георги Братоев на мястото на Жеков и Цветан Соколов на Владо Николов. В крайна сметка отборът на Полша успя да затвори третия гейм при 25:20 и така се класира за утрешния финал, където очаква победителя от двойката Русия – Франция.

Утре, от 17:30 часа „лъвовете” на Пранди ще се изправят в битка за бронзовите медали срещу Франция или Русия.