2. Волейбол
  3. Сръбска буря отнесе разградения български двор в Световната лига

Сръбска буря отнесе разградения български двор в Световната лига

Сърбите ни надиграха категорично с 3:0 (25-21, 25-18, 25-19) в Нови Сад, осма загуба в 9 мача за отбора на Камило Плачи

Българският национален отбор по волейбол изигра слаб мач Сърбия убедително надигра "лъвовете" с 3:0 (25-21, 25-18, 25-19) гейма в Нови Сад. Това беше осмо поражение за отбора на Камило Плачи в 9 мача в тазгодишното издание на Световната лига.

Лошото посрещане както на силните рискови начални, така и на неудобните флоп сервиси, не дадоха възможност на България да се противопостави на съперника. Така Сърбия победи за трети път нашите национали в рамките на по-малко от месец. В неделя отново играем срещу Сърбия, този път в Ниш.

Тази вечер в Нови Сад сърбите бяха пълен доминатор на игрището. В първия гейм домакините увеличаваха постепенно аванса си от две точки при първото прекъсване до 25-21 в края на частта.

И във втория гейм Сърбия се оттегли на почивка при 8-6, но после дръпна решително с 16-9 и до края нямахме сили за обрат, а домакините спечелиха с 25-18.

В третата част съвсем свалихме гарда и губехме със 7-14. Тогава Соколов и серия от асове на включилия се от пейката Вальо Братоев донесоха малко чудо при 16-16, но после бърза серия от три точки на Сърбия върна срещата в познатото русло и двубоят завърши при 25-19 за Сърбия след атака в аут на Ники Пенчев.

Днес САЩ победи Русия с 3:2 като гост и заплете битката за второто място, което дава място във финалната шестица. България остава на дъното с едва 4 точки, Сърбия се доближи само на една до Русия (14 срещу 15), а лидер е САЩ с 21.

Сърбия
: Никола Йовович, Александър Атанасийевич, Никола Ковачевич, Урош Ковачевич, Драган Станкович, Марко Подрасчанин - Невен Майсторович-либеро
Треньор: Игор Колакович

България: Добромир Димитров, Цветан Соколов, Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро
Треньор: Камило Плачи.

Как се разви мача гейм по гейм:

Първи гейм:

Сърбите първи направиха точка, но Цветан Соколов започна устремно и наниза 4 точки за България, а после сам извади бомбен сервис в аут. Атанасиевич разстреля нашите с ас по правата за 4-4 и със следващия тежък сервис накара нашите да направят два удара. Скримов изравни за 5-5, но после Сърбия спечели най-дългото разиграване в първия сет и се оттегли на почивка при 8-6. Много технично отиграване на Соколов донесе точка в трудна ситуация за 10-9, но Ники Николов веднага прати начален удар в аут. Соколов изстреля мощен сервис, но сърбите посрещнаха добре и Лисинац щеше да пробие дупка в пода в нашето поле през центъра. Виктор Йосифов направи блокада срещу Ковачевич, а голямата звезда на сърбите Атанасиевич извади в аут срещу троен блок и България обърна за 13-12. Престъпване на Соколов и ас право в Теди Салпаров позволи на сърбите да поведат отново, а втори пореден ас им даде комфортното 16-13 при второто прекъсване.
Домакините навлязоха в добра серия и дръпнаха с 4 точки при 18-14, което накара Камило Плачи да вземе първо прекъсване. Добри начални удари на Добромир Димитров ни позволиха да направим три точки поред и след технично отиграване на Алексиев този път домакините взеха прекъсване при 18-17 в своя полза. Блокаут на Ковачевич възвърна надмощието на Сърбия за 20-17 и нов таймаут за трикольорите. Двойна блокада срещу Алексиев погуби надеждите при 21-17. Малко скъсихме разликата за 22-20, но Ники Николов сервира в мрежата и Сърбия нямаше проблем да затвори първата част след 25-21 още при първия геймбол.

Втори гейм:

Вторият гейм тръгна точка за точка. При 4-4 Ники Николов прати бомба от сервис, но Атанасиевич мушна през ръцете на Соколов, а после комично посрещане на Алексиев подари аванс от 6-4 за Сърбия. Ковачевич направи блокаут за 8-6 за домакините на първото техническо прекъсване. Камило Плачи взе 60 секунди пауза при 10-7 за сърбите след нов ас на Атанасиевич. Посрещането на България не работеше и след шестия ас за съперника италианският ни селекционер взе ново прекъсване при изоставане от 9-14. Въпреки това, второто прекъсване дойде при 16-9. До края на втория гейм „лъвовете” играеха без живец и тонусът им видимо падна. Сърбия поддържаше разликата от 5-6 точки, а ние не си помогнахме с грешки от сервис и „плавите” взеха и втората част с 25-18 след хубава атака на Урош Ковачевич по диагонала.

Трети гейм:

В третия гейм уж започнахме добре, но след дълго разиграване Соколов не успя да намери пръстите на блокадата и прехвърли в аут. Тук Камило Плачи побърза да вземе таймаут при две точки пасив 3-5. Сърбите вече искрено се забавляваха на игрището и Никола Ковачевич наниза поредния ас за 8-4. Хубава блокада на Йосифов през центъра ни донесе точка за 8-5. Разстрел по диагонала и престъпване на Соколов увеличиха разликата до 10-5. Нов ас на Урош Ковачевич от флоп сервис накара Плачи да смени грешника Тодор Алексиев, но сърбите вече водеха с двоен резултат 14-7. Ас на Соколов малко върна самочувствието на България с два поредни аса за 15-12, но Атанасиевич върна спокойствието сред домакините с точка за 16-12 на техническата пауза. Ас на Братоев ни върна в играта при 16-14, а Цецо Соколов съвсем изравни нещата за 16-15. Още един ас на Вальо Братоев вече и фактически донесе равенството при 16-16, след като изоставахме в един момент със 7-14!

След изравняването обаче всичко се обърка за нашите. Четвърти ас на Никола Ковачевич оформи серия от три поредни точки за сърбите за 19-16. Блокада донесе нова точка на Сърбия и Плачи опита последни отчаяни маневри при 22-18. Сърбия завърши с настроение и имаше 5 мачбола при 24-19. Николай Пенчев извади в аут още при първия и Сърбия спечели с 3:0 гейма след 25-19 в третата част.
"СуперОктомври" удвоява даренията в "Стани съмишленик" на "Левски"

Дарителската програма за сезон 2024/2025 започна с премиерата на филма "История на бъдещето"