2. Волейбол
  3. Страхотна България си отмъсти на Германия и е на полуфинал срещу Италия (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Лъвовете" биха бундестима с 3:1 гейма

Националният отбор по волейбол се класира за полуфиналите на Европейското първенство, след като тази вечер се наложи с 3:1 (28:30, 27:25, 25:22, 25:20) гейма над тима на Германия, с което си върна на бундестима за загубата в груповата фаза на турнира.

Двубоят се игра в зала "Ерго Арена" в Гданск и така "трикольорите" ще се изправят срещу Италия на полуфинала. "Адзурите" отстраниха на 1/4-финалите с 3:1 (23:25, 25:20, 25:22, 25:22) гейма Финландия.

"Лъвовете" започнаха малко плахо двубоя и позволиха на маншафта да поведе с 4:2. "Трикольорите" обаче бързо се събраха и направиха серия от 4 поредни точки, след което докараха нещата до 8:7 в своя полза при първата техническа пауза.

Немците успяха да се задържат за кратко близо до българите след прекъсването, но нашите бързо натиснаха и след хубава серия от няколко точки поведоха с 16:11. При 17:12 обаче нашите се отпуснаха и позволиха на германците да стопят разликата до само една точка. Добра атака и хубав сервис на Виктор Йосифов пък върнаха спокойствието в лагера ни - 19:16.

Тук "лъвовете" отново се разконцентрираха и позволиха на германците да изравнят резултата, а впоследствие да вземат и гейма с 30:28.

Вторият гейм започна много равностойно, като двата тима се движеха точка за точка и така първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:7 за бундестима.

След 30-секундната пауза картината на полето остана непроменена - нито един от двата тима не можеше да се откъсне напред в резултата и така Германия водеше с 16:15 при втората техническа пауза.

При 20:20 пък Виктор Йосифов направи 2 точки директно от сервис, с което обърна развоя на гейма в наша полза. Последва обаче сериозна грешка на реферите, които при атака на Пенчев останаха с впечатлението, че топката е докоснала антената, а тя всъщност бе разклатена от ръката на германски играч и така резултатът стана 22:22.

В крайна сметка хубава блокада на Йосифов и добър флоп- сервис на Скримов докараха нещата до 27:25 в полза на България и изравняване на геймовете - 1:1.

Третият гейм започна много лошо за българите, които допуснаха да натрупат пасив от 5 точки при 10:5 за бундестима.

"Лъвовете" обаче вдигнаха оборотите, блокадата заработи с пълна сила и с две точки от сервис на Соколов нещата стигнаха до 15:15.

Оттук насетне двата отбора се задвижиха точка за точка до края на гейма, когато "трикольорите" показаха завидна концентрация в защита и затвориха гейма при 25:22 в своя полза.

В началото на четвъртия гейм Германия поведе с 2 точки, но те бързо бяха стопени и двата отбора отново заиграха рамо до рамо.

Нещата продължиха по този начин до второто техническо прекъсване, след което "лъвовете" вдигнаха рязко оборотите и прегазиха маншафта с 25:20.

Така България победи Германия с 3:1 гейма и се класира за полуфиналите, където ще срещна тима на Италия.

Състави

България: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро
Резерви: Добромир Димитров, Данаил Милушев, Валентин Братоев, Николай Пенчев, Николай Николов
Старши-треньор: Камило Плачи

Германия:  Лукаш Кампа, Георг Гроцер, Денис Калиберда, Кристиян Фром, Тим Бросхог, Филип Колин - Фердинанд Тиле-либеро Резерви: Симон Тишер, Йохен Шьоопс, Себастиян Шварц, Маркус Бьоме, Бьорн Хьооне, Том Щрохбах-либеро
Старши-треньор: Витал Хайнен.