2. Волейбол
  3. Трети в Европа! Върнахме си го на Русия с 3:0!!!

Трети в Европа! Върнахме си го на Русия с 3:0!!!

След 26-годишна пауза България отново успя да спечели медал от европейско първенство по волейбол.

След 26-годишна пауза България отново успя да спечели медал от европейско първенство по волейбол. Това стана, след като „лъвовете” на професор Пранди надиграха с 3:0 гейма (25:18, 26:24, 25:21) националния отбор на Русия. Срещата се игра в зала „Халкъпнар” в Измир (Турция) и продължи едва 1 час и 18 минути.

Първият гейм премина изцяло под диктовката на нашите. Всичко в тази първа част вървеше за като по вода за „лъвовете” на Пранди, а руснаците изглеждаха изключително объркани. Блокадата ни работеше безотказно, Жеков създаваше удобни възможности за нападателите ни, а те бяха почти безпогрешни. В крайна сметка успяхме да затворим първия гейм при резултат 25:18, което обнадежди волейболна България, че все пак ще вземем медал от това европейско първенство.

Втората част отново започна много по-добре за „трикольорите”, които изглеждаха устремени да завършат двубоя, колкото се може по-скоро. В края на гейма имахме преднина от 20:16, но тя бе стопена и двата тима докараха нещата до 26:24. „Лъвовете” на професор Пранди обаче се осъзнаха достатъчно бързо и веднага натиснаха съперника си, затваряйки частта при 26:24.

За разлика от първите два гейма, в третия, волейболистите на „сборная” започнаха да ни мачкат от първата точка и при първата техническа пауза водеха с 8:4. След 30-секундното прекъсване възпитаниците на Баньоли продължиха да доминират и поведоха с 15:9. След това обаче започна и пробуждането на „трикольорите”, а второто техническо прекъсване дойде при 13:16 за Русия. До края на мача дадохме едва 5 точки на своите съперници и след няколко страховити отигравания на Казийски и компания съумяхме да затворим третия гейм при 25:21, а с това и мача.

Така, след 26 години, България отново успя да спечели медали от европейско първенство, били пък те и бронзови.

България – Русия 3:0 (25:18); (26:24); (25:21)

Стартови състави:

България: Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Андрей Жеков, Виктор Йосифов, Христо Цветанов - Теодор Салпаров - либеро;

Старши треньор: Силвано Пранди;

Русия: Максим Михайлов, Юрий Бережко, Сергей Тетюхин, Сергей Гранкин, Алексей Казаков, Александър Волков - Алексей Вербов - либеро;

Старши треньор: Даниеле Баньоли;