2. Волейбол
  3. ТРИУМФ! България U18 е шампион на Европа! (ВИДЕО)

ТРИУМФ! България U18 е шампион на Европа! (ВИДЕО)

Момичетата ни разбиха с 3:0 Белгия

Националният отбор на България за девойки под 18 години триумфира с трофея на Европейското първенство за тази възраст, което се проведе в Румъния и Гърция. Воденият от Антонина Зетова тим надигра Белгия с 3:0 (25:15, 25:18, 28:26) в големия финал на надпреварата, изигран в Блаж (Румъния).

По пътя към финала "лъвиците" записаха общо седем победи и само една загуба - от отбора на Унгария с 2:3 гейма. След 42 години България стъпи на европейския връх, като страната ни за първи път печели титлата в тази възраст. За последно родни представителки са играли на финал през далечната 1982 г. Това е не само голям успех и страхотно постижение, но и показател за състоянието ни в девическото направление, като вдъхва надежди за бъдещето на женския ни волейбол.

Нашите постигнаха успеха убедително, като не дадоха шансове на съперника. Успехът бе изкован след разгром в първите два гейма. Младите "лъвици" доминираха в мача, като бяха по-добри на всички показатели. Началният ни удар бе ключов за успеха.

Съперникът допусна доста грешки. Въпреки че в стремежа си за противодействие щаба на Белгия извъртя целия си състав, но и това не помогна. Нашите бяха безапелационни и запазиха концентрация и стабилност докрая.

Нашите момичета започнаха ударно (5:0 и 9:1) в срещата, като продължиха да доминират в следващите минути. До края те бяха непоколебими и без проблем поведоха в мача.

Идентично се разви и вторият гейм, в който "лъвиците" отново бяха пълен хегемон. В ключовите моменти противникът опита да намали разликата, но не се случи нищо повече.

Двата отбора бяха равностойни до осмата точка, след което нашите момичета лека-полека набраха инерция и оформиха добра преднина. Приближавайки края на двубоя, белгийките ни изправиха на нокти и останаха близо до българските състезателки. Те обаче запазиха хладнокръвие и въпреки напрежението и отпора, който даде противника, извоюваха успеха след 5 мачбола за крайното 3:0 гейма.

Най-резултатна бе Дарина Нанева с 14 точки (2 аса, 3 блокади), с 12 точки се отчете Вяра Парапунова (3 аса, 1 блокада). 11 точки добави Деница Ангелова (1 ас, 3 блокади). За съперника Теа Радович се отчете с 19 точки (3 аса).