2. Волейбол
  3. Триумф за България! Спечелихме турнира в Баку

Триумф за България! Спечелихме турнира в Баку

Женският национален отбор на България по волейбол надделя над домакините от Азербайджан на финала на олимпийския предквалификационен турнир в Баку

Женският национален отбор на България по волейбол постигна огромен успех, след като днес се поздрави с победа във финала на олимпийския предквалификационен турнир, който се провежда в Баку. Възпитаничките на Марчело Абонданца надделяха над домакините от Азербайджан с 3:2 гейма (25:12; 21:25; 25:18; 15:25; 15:9) в двубоя, който се игра в Двореца на спорта в Баку.

С победата на финала българките си осигуриха място на същинската европейска олимпийска квалификация в Турция, която ще е през май месец 2012-та година.

Днешният мач стартира силно за домакините, които имаха преднина в началните минути, но нашите момичета се активизираха и се добраха до аванс от три точки (8:5) при първото техническо прекъсване. Разликата в резултата се увеличи в полза на нашия тим, а втората техническа пауза дойде при резултат 16:11 в полза на България. Възпитаничките на Марчело Абонданца се представиха много силно до края на гейма и успяха да го спечелят с убедителна разлика (25:12).

Втората част започна равностойно, но Азербайджан успя да се добере до една точка аванс при първото техническо прекъсване (8:7). Домакините продължиха да действат уверено и на втората техническа пауза имаха още по-голяма преднина (16:11). До края на гейма българките се опитаха да намалят разликата, но Азербайджан все пак се добра до победата с 25:21 и по този начин изравни резултата на 1:1.

Първата техническа пауза в третия гейм дойде при преднина в полза на България. Нашите момичета водеха с 8:5, а в следващите минути съумяха да увеличат още повече разликата, която при второто техническо прекъсване беше 16:9. До завършека на гейма възпитаничките на Марчело Абонданца бяха на ниво и успяха да поведат с 2:1, печелейки третия гейм с 25:18.

Азербайджан обаче не се предаде и започна много силно в началото на третата част, като водеше с 8:3 по време на първата техническа пауза. Разликата в точките се увеличи в полза на Азербайджан и след преднина от 16:8 при второто техническо прекъсване домакините се добраха и до успеха в четвъртия гейм - 25:15.

Тайбрекът стартира добре за нашите момичета, които имаха аванс от пет точки (8:3) в момента, когато двата тима трябваше да разменят полетата си. Азербайджан намали дистанцията на 3 точки (6:9), но постепенно българките отново дръпнаха напред, като в крайна сметка се добраха и до успеха с 15:9 и по този начин и до победата в срещата.