Специализираният волейболен сайт BGvolleyball.com направи проучване сред треньорите от Суперлигата за мнението им относно възможността за запазване на същия брой отбори за следващия шампионат.
Бе зададен въпросът: Подкрепяте ли отново формата от 12 отбора в Суперлигата за новия сезон? Ето мнението на специалистите в анкетата на въпроса:
Александър Попов, ЦСКА: Категорично не. През тази година експериментът не успя. Получиха се безсмислени мачове, поради което мисля, че броя на участниците в Суперлигата трябва да бъде редуциран.
Мирослав Живков, Пирин Балканстрой: Форматът по принцип е добър и в много страни практиката е в първата група да са 12 отбора. Подкрепям го, при условието, че отборите положат усилия и се стремят да изградят по-добри селекции, за да може участниците да са по-равностойни в първенството.
Пламен Христов, ЛукОйл-Нефтохимик: Категорично не. Участниците в Суперлигата са твърде много. По този начин няма качество във волейбола. Според мен в елитната група трябва да бъдат 6 или максимум 8 отбора.
Найден Найденов, Марек Юнион Ивкони: Подкрепям формата за 12 отбора. Нека тази година тимовете, които са извоювали право да играят в Суперлигата, да влязат в групата. Да им се даде шанс да видят какво е, че изобщо не е лесно. Ако нямат добри селекции - да ги понатупат и да им мине меракът за борба с най-добрите. И от следващата година да се решава дали ще са 10 или 8 участниците, както бъде преценено от федерацията.
Николай Желязков, Левски Волей: Не мога да дам еднозначен отговор. От една страна 12 отбора са добър формат и се практикува в много стари извън България. От друга страна 10 отбора за българските условия може би е по-удачен вариант. Зависи от много фактори и най-вече от това, дали отборите ще успеят направят по-добри селекции и да е получи по-голяма равностойност.
Северин Димитров, Монтана: По принцип да, но във формата, който е гласуван досега, без да има промени. Да влязат отборите от Висшата лига, които са добили това право и да получат шанс за изява.
Димитър Божилов, КВК Габрово: Подкрепям този формат. Трябва да се даде шанс на тимовете от по-долната група, които са извоювали право да са в Суперлигата да играят при най-добрите. Да почувстват атмосферата и да пробват своите възможности. Така, както стана с нас. Не може цяла година да се бориш, да успееш да достигнеш в елита и накрая да бъдеш лишен от това право.
Иван Халачев, Арда: По принцип да. За да има промяна в броя на отборите в Суперлигата трябва да има и нова наредба. Но за следващия сезон това няма как да стане. Вече има отбори, които са добили право за влизане в Суперлигата и отбори, които отпадат. Затова този формат трябва да остане. При желание за промяна това може да стане чак след една година. Но това трябва да се обсъди и да се реши предварително, за да могат отборите да си правят сметка за цели и селекция.
Петър Дочев, Калиакра: Не го подкрепям. Продължавам за защитавам тезата си, че този формат е голям и разшириха много Суперлигата. Максимумът според мен в първенството на елитната група трябва да е 10 отбора. Ако за тази година бе спазен този формат всичко щеше да нормално. Всеки трябва да си заслужи мястото в Суперлигата. Влизането на отбори през задния вход не е оправдано.
Евгени Попов, Черно море БАСК: Подкрепям формата. Може да има и по-слаби отбори, но с по-голям брой мачове в първенството състезателите натрупват опит и израстват в своето развитие. А това е важно. И гейм да вземеш на силен противник е успех. Точно тези геймове, които ние успяхме да спечелим от по-класните съперници ни помогнаха да останем в Суперлигата за следващия сезон.
Стефан Демерджиев, Славия: Да, този формат е добър. Дава се възможност на повече отбори и се разширява географията на волейбола.
Петър Иванов, УНСС: Не го подкрепям. Смятам, че 10 отбора са нормалния брой за първата група. Най-добрата формула за мен е 10 отбора в Суперлигата и 10 отбора във Висшата лига. По този начин и двете групи ще бъдат по-равностойни.