2. Волейбол
  3. ЦСКА "отнесе" конкуренцията в първата фаза на турнира за Купа "Филипови 2000"

ЦСКА "отнесе" конкуренцията в първата фаза на турнира за Купа "Филипови 2000"

Приключи първата фаза от турнира за Купа „Филипови 2000”, която се проведе в градовете Дупница и Разлог. Отборите от Националната волейболна лига – Суперлига бяха разделени на две групи и всеки от тях изигра по три мача.

Отличникът в тази първа фаза бе отборът на ЦСКА, който не допусна загуба в своята група „А” от турнира в Дупница и се отправя към Бургас за втората фаза от турнира с пет точки преднина пред Левски Сиконко в челото на класирането.
Конкурентът на „червените”, тимът на Левски Сиконко пък допусна изненадата на турнира, след като в последния ден загуби от Арда (Кърджали) на турнира от група „Б” в Разлог. Това бе второ поражение за момчетата на Найден Найденов от отбора на Арда, след като „сините” загубиха с 3:0 мача, игран в Кърджали на 20 февруари.

В първия мач от последния ден на турнира в Дупница ЦСКА (София) разби Лукойл Нефтохимик (Бургас) с 3:0 (25:22, 25:19, 26:24).
Разликата в класите между двата отбора бе повече от очевидна и в трите гейма, въпреки че имаше и интригуващи обрати в развоя на точките.
В първия гейм ЦСКА направи 4 поредни точки след 7:7, което предопредели крайния изход в частта. Червените сториха същото и във втория гейм след като губеха с 6:8 при първия таймаут, след което бяха единственият играещ отбор на терена. В третата част пък и Нефтохимик успяха да спасят 4 поредни мачбола на ЦСКА след 20:24, но пък загубиха следващите две разигравания, а така съвсем безславно и двубоя.

Марек Юнион Ивкони (Дупница) не остави никакви съмнения в превъзходството си над Монтана (Монтана) и спечели убедително последния мач от първата част на турнира за Купа Филипови 2000.
В двубой без интрига възпитаниците на Милчо Миланов победиха тези на Цано Цанов с 3:0 (25:18, 25:19, 25:20) за точно един час, включително почивките и паузите. Така вицешампионите излязоха на трето място във временното класиране за Купа Филипови 2000, изпреварвайки Левски Сиконко (София) по точково съотношение.

Пирин Балканстрой (Разлог) закри тридневната разложка част от турнира за Купа Филипови 2000 в зала Септември с бърза и чиста победа над Черно море БАСК (Варна). Домакините отнесоха „моряците” с 3:0 (25:16, 25:22, 25:13) за по-малко от един час игрово време. Диагоналът на Черно море Борис Янков стана топреализатор на мача с 18 точки. За Пирин по 10 отбелязаха Ивайло Филипов, Станислав Петков и Благовест Катранджиев.

Изненада имаше в първия мач от група „Б” в последния ден от турнира в Разлог. Първо бе променен началният час на двубоя, който бе изтеглен с пет часа и половина по-рано. Второ, Левски загуби за втори път тази година от Арда, този път с 3:1 гейма (22:25, 25:22, 25:18, 26:24). Диагоналът на Арда Невен Нешев реши да се реваншира за вчерашната загуба и отново си спретна точкова надпревара с противниковия диагонал. Двамата с Николай Учиков не успяха да излъчат кой е по-резултатен и станаха заедно топреализатори на мача с по 26 точки. Нешев направи 3 аса, 21 точки в нападение и 2 от блокада. Разпределението на точките на Учиков беше 1-24-1. За Арда много силно игра и Кирил Хаджиев, който влизаше от ъгъла в последните 3 гейма, но завърши с цели 18 точки.