2. Волейбол
  3. Турски съдия нанесе първа загуба на националките в Европейската лига

Турски съдия нанесе първа загуба на националките в Европейската лига

Пред пълни трибуни в зала Дудова шума в Суботица Сърбия нанесе първа загуба на българския женски национален отбор в Група A на Европейска лига 2010

Пред пълни трибуни в зала Дудова шума в Суботица Сърбия нанесе първа загуба на българския женски национален отбор в Група A на Европейска лига 2010.  С бруталната помощ от първия съдия на мача Мехмет Демирделен от Турция домакините се наложиха с крайното 3:2 (25:13, 25:23, 22:25, 20:25, 15:12).

Драган Нешич се опита да изненада своя колега и сънародник Зоран Терзич, започвайки мача с Добриана Рабаджиева като титуляр на поста диагонал на разпределителя.  Домакините обаче явно бяха готови и за такъв вариант и започнаха мача много нахъсано и с изключително силна игра на блокада.  Така те поведоха с 4:0, а после и с 8:2.  Постепенно българките излязоха от първоначалната си уплаха и изравниха играта с особено добри изяви в защита на Мария Филипова и Диана Ненова.  Многото брак при изпълнението на сервис (31% в гейма) не позволи на Лъвиците да стопят големия аванс на Сърбия.  При 22:12 Емилия Николова замени Рабаджиева, въпреки леката контузия, която получи по време на тренировката тази сутрин, а домакините затвориха частта при 25:13.

Николова остана в игра и за втория гейм и с две точки директно от сервис допринесе за минималното предимство в резултата, което Лъвиците имаха на първото техническо прекъсване.  Със страхотни изяви на българската блокада гостенките поведоха с 11:14, но серия от грешки в нападение обърнаха резултата до 15:14 за Сърбия.  След 17:15 момичетата на Нешич постигнаха три безответни точки и отново излязоха напред.  Играта продължи точка за точка до 19:19, когато всички в залата започнаха да разбират на кого симпатизира съдията в този мач.  Турчинът се направи, че не вижда блокаут за България, който стана на метър от носа му, и даде точка за домакините.  Въпреки това, Лъвиците взеха следващите три разигравания и вече се виждаха победителки в гейма, когато допуснаха пет поредни точки на противника, три от които от успешни блокади.

Макар и с два гейма пасив, българките бяха далеч от мисълта да развеят белия байрак.  С чудесна атака на Страшимира Филипова, последвана от неин ас, в самото начало на третата част русокосата блокировачка поведе съотборничките си към връщане в мача.  Домакините обаче изравниха и при 5:5 Нешич взе неочаквано решение - Мария Каракашева замени Николова и заигра като диагонал.  Сърбия обаче направи три поредни точки за 8:5, при което в игра се върна Рабаджиева, но на по-обичайната за нея позиция 4.  Двете с Каракашева заиграха страхотно и допринесоха за бързото изравняване при 8:8.  Лъвиците демонстрираха максимална концентрация в следващите разигравания и поведоха с 4 точки преднина при 10:14.  Подопечните на Зоран Терзич я намалиха на две до техническото прекъсване и играта продължи точка за точка до 19:21, когато Демирделен реши да си измисли една задържана топка на някоя от българските състезателки и така помогна за възстановяване на равенството при 21:21.  При серия от сервиси на Филипова обаче България спечели следващите три точки, за да затвори гейма при 22:25 с чудесна атака на Ева Янева.

Българската конфигурация от края на третата част остана на терена и за четвъртата - най-силната за Лъвиците в този двубой.  Геймът започна равностойно като ас на Каракашева даде аванс от 6:8 за България на първата служебна пауза.  При сервиси на Цветелина Заркова преднината на нашите стана 4 точки, а при 7:12 Терзич се принуди да вземе почивка.  Нови два поредни аса на Каракашева доведоха до 7:15.  Въпреки голямата разлика от 6 точки, веднага след второто техническо прекъсване дойде поредното порязване от турчина.  Добра атака на Янева бе отсъдена в аут за 11:16.  След малко два поредни аса постигна и Филипова и резултатът набъбна на 13:20.  Демирделен обаче не се предаваше.  При 14:21 той показа жълт картон на Янева за това, че е поискала обяснение на негово отсъждане, въпреки че тя, като капитанка, има пълното право да прави това.  Подарената на сръбкините точка направи резултата 15:21, а последвалото разконцентриране в българските редици помогна на домакините да намалят разликата до 19:23.  Все пак, с успешна блокада на Заркова и сервис аут на домакините геймът завърши при 20:25 и мачът отиде в тайбрек.

Решителният пети гейм започна много силно за отбора на Сърбия.  Домакините поведоха с 4:1, а два поредни аса на тяхната капитанка и разпределителка Мая Огньенович доведоха до 7:2.  Полетата бяха разменени при резултат 8:4 за момичетата на Терзич.  Те имаха солиден аванс и едва ли при 11:6 са имали нужда от поредното сервилно осъждане на първия съдия.  Турчинът си затвори очите, когато една сръбска атака мина през антената от неговата страна на мрежата, но това сякаш мотивира Лъвиците и те се вдигнаха на щурм.  Успяха да се доближат до сръбкините до 13:10, когато на Демирделен му хрумна, че една сръбска атака в аут е докоснала българската блокада и, вместо 13:11, резултатът стана 14:10.  Лъвиците успяха да спасят само първите два мачбола, но при третия бе сложена точка на спора.

Сръбкинята Брижитка Молнар стана топреализатор на мача с 22 точки.  За България най-много отбеляза Страши Филипова - 20.  Ева Янева се отчете с 15.  Силното оръжие на Лъвиците в този мач бе началният удар.  Те постигнаха цели 11 аса в срещата срещу 5 за домакините.  Сърбия обаче ни надигра с изключително силната си блокада - 22 точки от този елемент срещу 15 за България.
В другия за деня мач от групата Великобритания спечели първия си гейм, но бе победена като гост от Румъния с 1:3 (18:25, 16:25, 25:23, 22:25).  Този резултат върна румънките временно на второто място в класирането, но те имат два изиграни мача повече от България, останала на трета позиция.

Сърбия
: Мая Огньенович - 6 точки (2 аса, 1 атака, 3 блокади), Йована Бракочевич - 16 (1, 11, 4), Брижитка Молнар - 22 (1, 16, 5), Йована Весович - 8 (0, 7, 1), Стефана Велькович - 6 (0, 3, 3), Наташа Кръсманович - 11 (1, 8, 2), либеро Сузана Чебич, Сара Клисура - 1 (0, 1, 0), Бояна Живкович - 1 (0, 0, 1), Ясна Майсторович - 1 (0, 1, 0), Милена Рашич - 8 (0, 5, 3), Ана Бьелица, старши треньор Зоран Терзич

България
: Диана Ненова - 1 точка (0 аса, 0 атаки, 1 блокада), Добриана Рабаджиева - 23 (0, 9, 14), Ева Янева - 15 (0, 14, 1), Елица Василева - 4 (1, 3, 0), Цветелина Заркова - 6 (1, 2, 3), Страшимира Филипова - 20 (3, 12, 5), либеро Мария Филипова, Емилия Николова - 4 (2, 1, 1), Мария Каракашева - 6 (4, 2, 0), Габриела Коева, старши треньор Драган Нешич