2. Волейбол
  3. В невероятен мач България изстрада 3:2 над Холандия и спечели първото място в групата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Отиваме директно на четвъртфинал след три поредни победи и чакаме победителя от Белгия - Германия в сряда

България постигна драматична победа с 3:2 над Холандия и спечели първото място в Група А  на Евроволей 2015 в един невероятен мач пред над 12 000 родни фенове в „Арена Армеец”. Ветеранът Владимир Николов бе най-резултатен в мача с 27 точки след три часа и две минути игра, Ники Пенчев добави 15 точки, а Виктор Йосифов - 12. За Холандия Ван Дайк завърши с 26.

Така „лъвовете” постигнаха целта си и се класират директно за четвъртфиналите и няма да минават през плейофите след групите. България очаква в сряда победителя от мача Белгия – Германия, който ще се играе във вторник.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

За холандците остава по-тежката задача – във вторник ще играят плейоф срещу Словения и ако победят, ще срещнат Полша на четвъртфиналите в сряда. България спечели Група А със 7 точки, Холандия е на второ място с 6, Германия има 4, а Чехия отпадна с 1.

Първата част беше най-оспорвана и най-равномерна като представяне от двата отбора. Целият гейм вървеше точка за точка от 8:7 за България и 16:15 за Холандия. В края дойде и драмата – спасихме два геймбола за съперника, един геймбол бе пропуснат и от „лъвовете”, но блокаут на Владо Николов и ас на Ники Пенчев донесоха гейм на нашата сметка – 1:0.

Вторият гейм беше най-тежък за нашия отбор. Водехме с 8:5 и 16:13, но либерото Теодор Салпаров се контузи. Стана голям скандал, защото Пламен Константинов искаше да пусне Владимир Иванов като либеро, въпреки че преди това го бе ползвал на друг пост. Холандският треньор се скара с нашия наставник и официалните лица, но след 20 минути спорове все пак ни бе позволено Владо Иванов да играе либеро с колоритна светлоотразителна жилетка. Излизането на Теди Салпаров обаче разстрои нашата игра и изпуснахме аванса си, за да загубим частта с 20:25.

Третата част тръгна лошо и губехме с 3:8 и 12:16. Прекъсване на Пламен Констнатинов при 17:21 сякаш събуди нашите и успяхме да обърнем с добри изяви на Николов и Градинаров за 23:22. Пропуснахме два геймбола, но Градинаров с атака по диагонала и ас закова ”лалетата” – 27:25 и 2:1 гейма за България.

В четвъртата част ту изоставахме, ту настигахме холандците, но губехме с 6:8 и 14:16 на двете прекъсвания. Изравнихме за 23:23, но спорно съдийско решение и успешна контра за Холандия вкараха мача в тайбрек след 25:23.

В тайбрека пак се наложи да обръщаме, защото губехме със 7:8 и Пламен Константинов взе прекъсване при 12:11 за Холандия. Българският отбор показа непримирим дух и късметът помогна при сервис на Владо Николов, а Алексиев срещу тройна блокада ни даде първи мачбол при 14:13. Изпуснахме го след блокада срещу Пенчев, Ван Дайк с блокаут спаси и втория ни мачбол, но при третия Владо Николов от много трудна ситуация се показа като истински гросмайстор на волейболното поле и над 12 000 фенове изригнаха като един след 17:15 и победа с 3:2 за България, която ни гарантира първото място в групата.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 3:2 (29:27, 20:25, 28:26, 23:25, 17:15)

България:
Георги Братоев, Владимир Николов, Тодор Алексиев, Николай Пенчев, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров - Теодор Салпаров /либеро/
Треньор:
Пламен Константинов

Холандия:
Нимир Абдел-Азиз, Кай Ван Дайк, Дик Коой, Яспер Дифенбах, Йерун Раувердинк, Роб Бонте - Хайс Йорна /либеро/
Треньор:
Хидо Фермюлен

ПЪРВИ ГЕЙМ:

Владо Николов записа първата точка в мача, после Пенчев бе прихванат от тройната блокада, но Николов пак бе на висота за 2:2. Удар на Пенчев по правата бе даден като аут от съдиите, но спечелихме точката след видеоповторение за 4:4. Холандците с мъка спасиха сервис на Владо Николов и с доза късмет стигнаха до седмата си точка. Първата почивка дойде при 8:7 за България след грешка в атаката на Холандия.
     Прецизните атаки на двата отбора продължаваха и резултатът се движеше точка за точка. Много силен сервис на Нимир излетя в аут за 12:12, а посрещането и на двата отбора вървеше и атаките през центъра бяха трудни за спиране и от двете страни. Тодор Алексиев все пак успя да даде предимство на „лъвовете” след дълго разиграване за 14:13. Холандците обърнаха с атака през центъра и блокаут за 15:14. Коварен сервис, който закачи мрежата не ни смути и Алексиев пак изравни, а нов блокаут значеше 16:15 за Холандия на второто прекъсване.

"СуперОктомври" удвоява даренията в "Стани съмишленик" на "Левски"

Дарителската програма за сезон 2024/2025 започна с премиерата на филма "История на бъдещето"