2. Волейбол
  3. Велика победа! България надви Сърбия с 3:2 на старта на Евро 2009

Велика победа! България надви Сърбия с 3:2 на старта на Евро 2009

Дебютантът на еврофинали Йосифов изигра страхотен двубой, особено във втория гейм, и бе с основна заслуга за победата

Българският национален отбор по волейбол стартира участието си на европейските финали в Турция с драматичен успех над съседите от Сърбия с 3:2 гейма (21:25, 25:17, 21:25, 25:22, 15:11) в първа среща от група D на турнира. В "Абди Ипекчи Арена" възпитаниците на Силвано Пранди на два пъти изоставаха в резултата, но съумяха да се върнат в мача и в крайна сметка да се поздравят с изстрадания успех. Тодор Алексиев, Андрей Жеков и Матей Казински се превърнаха в кошмар за Гърбич и компания, а дебютантът на еврофинали Йосифов изигра страхотен двубой, особено във втория гейм, и бе с основна заслуга за победата на България.

Българският национален отбор по волейбол загуби първия гейм от Сърбия с 21:25. Възпитаниците на Силвано Пранди поведоха с 4:1 в началото на срещата, но след това допуснаха обрат и Сърбия дръпна с 8:6, като при този резултат дойде и първото техническо прекъсване в срещата. След кратката пауза, сърбите излязоха по-концентрирани и натрупаха преднина от 4 точки, която запазиха и дори увеличиха преди второто прекъсване, което дойде при резултат 11:16. Следващото техническо прекъсване дойде при резултат 21:16 в полза на Сърбия. В края на гейма българските национали подобриха играта си и доведоха резултата до 21:23, но все пак не успяха да спечелят гейма.

Втората част от срещата между България и Сърбия започна равностойно и вървеше точка за точка до първото техническо прекъсване, дошло при резултат 6:5 за „трикольорите”. По-агресивната игра на България даде резултат и преднината преди второто спиране на играта вече бе от две точки – 8:6. Тази разлика се увеличи на пет (16:11), най-вече благодарение на добрата игра в защита на дебютанта Виктор Йосифов. Селекционерът на Сърбия Игор Колакович се опита да наруши ритъма на игра и използва правото си на техническо прекъсване при резултат 17:11. Това обаче не даде резултат и българските волейболисти продължиха с добрата си игра, не изпуснаха инициативата до края на гейма, който убедително спечелиха с 25:17.

След третия гейм обаче Сърбия отново успя да поведе. Възпитаниците на Силвано Пранди загубиха третата част с 21:25. Сръбските волейболисти започнаха по-концентрирано и натрупаха преднина от 3 точки, която доведе до резултат 6:3. След това последваха силни минути за Тодор Алексиев и първото техническо прекъсване дойде при преднина за българските национали – 8:7. Сърбите започнаха да играят по-агресивно от сервисз и успяха да поведат с 3 точки (11:14) преди Силвано Пранди да спре играта. Развитието на двубоя не се промени и преднината на Сърбия се запази до края на гейма, загубен от България с 21:25.

Четвъртият гейм на срещата между волейболните национали на България и Сърбия започна с много силна и концентрирана игра от страна на възпитаниците на Силвано Пранди. Първото техническо прекъсване в гейма дойде при резултат 8:4 за България, а до третото точковият актив вече бе 11:6. Настроението в играта на родните волейболисти се запази, а с него и разликата в точките. Това доведе до ново техническо прекъсване от страна на сръбския селекционер Игор Колакович, дошло при резултат 16:12. След подновяването на играта възпитаниците му започнаха да рискуват при изпълнението на своите сервизи и успяха да изравнят резултата – 17:17. Двата отбора започнаха да играят по-предпазливо и гейма се развиваше точка за точка до 22:22, когато капитанът Владо Николов показа лидерски качества и успя да мотивира съотборниците си. Така в крайна сметка България спечели гейма с 25:22 и изравни резултата в срещата – 2:2.

Българите започнаха много агресивно последната част на двубоя и успяха да натрупат преднина от 4 точки преди тимовете да сменят полетата си при резултат 8:4. След това сърбите взеха инициативата и успяха да стопят три точки от аванса, достигайки до резултат 8:9 преди първото техническо прекъсване. Второто дойде при 11:8 за България. В края нашите демонстрираха отлична отборна игра и успяха да спечелят гейма и срещата с 15:11.

България: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Христо Цветанов, Виктор Йосифов/Теодор Салпаров-либеро;