2. Волейбол
  3. ВИДЕО: Италия победи Германия с 3:2 на финала в София и отива на Олимпиадата

Почти 9 000 души скандираха името на Радо Стойчев в "Арена Армеец"

Италианският национален отбор по волейбол спечели олимпийската квалификация в зала „Арена Армеец” в София и ще играе на Олимпийските игри в Лондон през лятото. Италия победи Германия с 3:2 (25:22, 26:24, 19:25, 22:25, 15:12) след тайбрек.

Пред 8 500 души публика, която с огромно съжаление видя отпадането на България на полуфинала в събота, „Скуадра Адзура” показа по-здрави нерви и се поздрави с успех.

Италианците водеха почти през цялото време в първия гейм и спечелиха с 25:22 за 24 минути игра.

Втората част бе най-оспорваната в целия двубой. Германия стартира силно, но авансът на немците започна да се топи и в края Италия изравни. Явно неспокойни от застигането в точките германците показаха нетипично за тях нервничене и сгрешиха във важните точки, а опитът на италианците си каза думата, когато те затвориха гейма с 26:24 за 2:0.

Екзекуторът на България се стегна и пак започна да играе спокойно. Третият гейм изцяло принадлежеше на Германия – тимът не изпусна и за миг контрола над частта и намали на 1:2 след 19:25.

Успехът доведе до подем в немските редици и мачът влезе в тайбрек, когато след силна игра в защита Германия стигна до 25:22 в своя полза в 4-ия гейм.

Направи впечатление, че в най-напечения момент от мача българската публика направи огромен жест към вече уволнения селекционер на „трикольорите” Радсотин Стойчев. Почти 9 000 души в „Арена Армеец” развяха български флагове, някои от които с образа на Радо Стойчев, и в един глас започнаха да скандират неговото име. По този начин феновете изразиха обичта си към треньора, който неочаквано бе уволнен от родната федерация по волейбол.

На игралното поле Италия пак се довери на опита си в тайбрека. „Адзурите” взеха преднина в решителния пети гейм с класа и майсторство, до края не изпуснаха водачеството от 3-4 точки и взеха билета си за Лондон след 15:12 в тайбрека.

Италия отива на Олимпиадата, а за България остава един последен шанс. Нашите ще бъдат домакини и на допълнителната квалификация за класиране на игрите в Лондон. Последният турнир започва на 8 юни.