2. Волейбол
  3. Волейболните национали отлепиха от дъното и взеха първа победа в Световната лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

България победи САЩ с 3:2 след феноменален обрат в първия гейм и голяма подкрепа от българските емигранти в Чикаго

Българският национален отбор отлепи от дъното и записа първа победа в тазгодишното издание на Световната лига и взе труден успех с 3:2 над САЩ (24-26, 17-25, 25-14, 25-13, 15-12) като гост в изпълнената с български фенове зала „Сиърс Арена” в Хофман, Илинойс, на 25 км. от Чикаго. Така след 7 поредни загуби отборът на Камило Плачи най-сетне усети и вкуса на успеха.

За САЩ това беше първа загуба в Световната лига, а за янките предстоят далечния пътувания до Русия и Сърбия.

Тодор Скримов беше лидерът на „лъвовете” в този мач със 17 точки, една блокада и четири аса. Цветан Соколов добави 14 точки и още два аса.

В първия гейм България направи един паметен обрат. САЩ водеше с 8-7 на първото техническо прекъсване. Резултатът се движеше точка за точка до 16-15, но след почивката Рууни записа точка от блокада, а Холт направи ас и американците влязоха в серия от 4 поредни точки. При 24-19 САЩ имаха 5 геймбола, но Виктор Йосифов неутрализира първите два, а следващата атака на домакините беше в аут. Те взеха прекъсване при 24-22 в своя полза, но Скримов сервира страховито за три поредни аса и България имаше на свой ред геймбол, който бе използван след нов аут на американците. Така нашите взеха първата част, изоставайки с 19-24 и обърнаха за 26-24 в своя полза. Скримов наниза 9 точки в първата част.

Това подейства мотивиращо на „трикольорите” и след два аса на Ники Николов поведохме с 8-4 във втория гейм. На второто техническо прекъсване авансът вече бе набъбнал до 16-10. Американците бяха прегазени при 21-13 и след няколко поредни топки в мрежата от сервис поведохме с 2:0 части след 25-17.

Треньорът на САЩ Джон Спероу направи големи промени за третия гейм и включи Майка Кристенсън. Това даде ефект и американците поведоха с 8-3 в началото, а после увеличиха преднината до 17-6. България изигра много слаба трета част и логично загубихме с 14-25 и САЩ се върна в мача.

Четвъртият гейм беше много оспорван до 9-9, когато сякаш нещо в нашия отбор рухна и САЩ взе следващите 15 от общо 18 разигравания, за да поведе с разгромното 24-12. Сервис в мрежата сложи край и на четвъртата час при 25-13 за янките и мачът влезе в тайбрек при 2:2 гейма.

И в петия сет отново всичко бе напълно равностойно до 9-9. Тогава Ники Николов направи ас, американците сгрешиха при своя атака, а Скримов ги отчая с блок и поведохме с 12-9. „Лъвовете” показаха добра психическа устойчивост и не допуснаха обрат като спечелиха мача с 3:2 сета след 15-12 в решителната пета част.

България остава на дъното в група B с 4 точки. Лидер е САЩ с 19, Русия има 14, а Сърбия – 11. Сега за нашите предстоят два мача на гости на сърбите на 27 и 29 юни.

"СуперОктомври" удвоява даренията в "Стани съмишленик" на "Левски"

Дарителската програма за сезон 2024/2025 започна с премиерата на филма "История на бъдещето"