2. Волейбол
  3. Впечатляващо: Нанесохме първа загуба на Русия в спиращ дъха спектакъл - 3:1 (видео)

Вече сме максимално близо до финалите в Полша, тъй като не сме с най-слаби показатели от вторите тимове в групите

България направи изключително важна крачка към класирането си за финалите на Световната волейболна лига, след като успя да срази в препълнената зала „Конгресна” вторият в ранглистата състав на Русия с 3:1 (25:22, 18:25, 30:28, 25:20).

Президентът на Република България Георги Първанов и неговата съпруга Зорка, както и спортният министър Свилен Нейков и военният министър Аню Ангелов подкрепяха националите от ложата в решителния двубой, който трябваше да бъде спечелен на всяка цена от момчетата на Радостин Стойчев.

Националният селекционер изрази недоволство от представянето на лидера Матей Казийски при успеха в последния мач с 3:2 над Япония, коствал скъпоценна точка на нашите, но сега няма как да не бъде доволен от играта на своя капитан. Мато записа 17 точки, а най-резултатен за българите бе Цветан Соколов, който наниза 19.

Срещата започна добре за нашите, които поведоха със страхотна игра на блокада, но после позволиха на руснаците да възстановят равенството и мачът тръгна точка за точка, а първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:6 в полза на „лъвовете”.

След него момчетата на Радо Стойчев дръпнаха с 12:9 и заиграха уверено, оттегляйки се на второто техническо прекъсване при резултат 16:13, но след това отново допуснаха възстановяване на статуквото. После отново дръпнахме в резултата с добра игра на Андрей Жеков, който разигра нападателите и поведохме, затваряйки гейма с 25:22 след великолепна атака на отлично представилия се капитан в този мач Матей Казийски.

Втората част тръгна равностойно, но точно преди първото прекъсване неразбирателство в нашата атака даде шанс на руснаците да дръпнат с 8:6, но после „трикольорите” се стегнаха и осъществиха обрат до 12:10, но шест сервиса на Максим Михайлов доведоха нещата до 16:13 в полза на гостите, а после и блокада на руснаците заработи и авансът им набъбна до 19:13.

Радо Стойчев поиска прекъсване, но то не доведе до резултат и лидерите в групата ни продължиха да диктуват темпото. При 21:15 на полето се появи титулярният капитан на нашия тим Владимир Николов, който бе посрещнат с бурни овации от публиката във Варна. В крайна сметка руснаците затвориха втората част при резултат 25:18 и така възстановиха геймовото статукво.

Първото техническо прекъсване в третия гейм дойде при минимална преднина в полза на руснаците, а после съумяхме да дръпнем с четири точки, преди Русия да изравни и така двата тима да се оттеглят за втора пауза при резултат 16:14 в наша полза.

После обаче играта на руснаците потръгна и в края на частта те успяха да дръпнат с 23:21, но два сервиса на Андрей Жеков и сърцата игра на младия либеро Владислав Иванов доведоха нещата до 26:25 в наша полза.

Спиращият дъха гейм предложи на зрителите невероятни емоции и приключи благополучно след 38 минути игра и четири пропилени възможности от нашите за затварянето му, при резултат 30:28 в полза на България.

Нашите стартираха пределно мотивирани и концентрирани четвъртата част и поведоха с 8:6, а след паузата продължиха в същия дух и увеличиха аванса си до 13:10.

„Лъвовете” успяха да задържат разликата и след второто техническо прекъсване, а после поведоха с 22:17 и спокойно затвориха срещата с  25:20, нанасяйки първо поражение на Русия в 22-ото издание на Световната лига.

Така, при добро стечени на обстоятелствата в група "D" и по-специално нова чиста победа на лидера Италия над втория Куба в петък, българите ще си гарантират участие във финалите на Световната лига в Полша.

Нашите вече са с по-добри показатели от кубинците, заемайки второто място в потока с актив от 21 точки и нов успех срещу Русия утре, или поражение след тайбрек, също ще ги класира за финалите в Гданск.

Стартови състави:

България: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов - Владислав Иванов-либеро

Резерви: Георги Братоев, Владимир Николов, Христо Цветанов, Николай Пенчев, Методи Ананиев

Старши-треньор: Радостин Стойчев

Русия: Сергей Гранкин, Максим Михайлов, Тарас Хтей, Денис Бирюков, Александър Волков, Дмитрий Мусерский - Александър Соколов-либеро (Дмитрий Илиних, Александър Бутко, Алексей Спиридонов, Николай Апаликов)

Резерви: Александър Бутко, Дмитрий Илиних, Алексей Спиридонов, Николай Апаликов, Дмитрий Щчербинин

Старши-треньор: Владимир Алекно