2. Волейбол
  3. Япония опита да създаде ядове на Русия, но се провали

Япония опита да създаде ядове на Русия, но се провали

Руският национален волейболен отбор записа втора победа срещу домакините Япония с 3:1 гейма (5-22, 25-22, 22-25, 25-12) във втори мач от Световната лига в групата на България.

Също както и в съботния двубой в градския спортен комплекс на Токорозава руснаците трябваше да се борят с опарничавия и надъхан японски отбор. Домакините започнаха мача с ранна преднина, Кунихиро Шимицу и Йошихико Мацумото се погрижиха да държат на нокти руските си съперници със стабилни начални удари и добри блокове. Владимир Мелник обаче също намери няколко отговора за ранната атака на японците и върна отбора си в мача с няколко добре пласирани удара. Вече в средата си първия гейм започна да се пълни с грешки, които идваха основно от неточни сервиси.

Руснаците успяха да поведат за първи път в резултата едва при 15:14 с два добри блока срещу Татсуя Фукузава. Оттук нататък резултатът се движеше точка за точка, като нито един от тимовете не успя да се откъсне с преднина по-голяма от точка. Юта Йонеяма, Шимицу за Япония и Александър Волков и капитанът Алексей Казаков бяха основните лица, които движеха срещата. При 21:21 Казаков спря Фукузава, а отговорът на Алексей Черемисин доведе до нова точка за Русия. Кратко след това Казаков повтори това, което умее най-добре за геймпойнт. След като дълъг сервис на руснаците даде надежда на домакините Симеон Полтавский бе безапелационен и затвори първия гейм при 25:22.

Грешки на Фукузава, Матсумото и капитанът Дайсуке позволиха на Русия да поведе с 4:1 във втората част. След това японците се върнаха при 9:9, основно благодарение на Мелник, който запрати топката в мрежата. Два на брой точни изстрела на Волков позволиха на гостите да поведат с две точки при 16:14 преди второто техническо прекъсване. Блок на Казаков и дълъг изстрел на Фукузава увеличиха преднината на Русия до 4 точки. Сергей Гранки изпрати сервис в мрежата, но въпреки това Русия не допусна обрат и спечели втория гейм на 22 точки.

В третия гейм Япония отново започна да гради преднина, но Евгени Сивожелез изравни резултата, а след това Русия поведе с две точки преди първия технически таймаут. Съдиите отнеха една от тези точки, защото Волков не успя да се върне навременно на терена. Осаму Танабе показа решителността на японците с няколко забележителни спасявания, благодарение на които домакините поведоха с 12:11. Играта на Русия след това буквално се срина и след четири грешки на Асташенков, Вербов и Полтавский Япония поведе с 16:12. В крайна сметка момчетата в бели фланелки успя да вземат гейма с 25:22.

Новоизлюпената увереност на японците бързо бе стъпката, след като руснаците започнаха четвъртата част на мача с аванс от пет безответни точки. При 8:3 дойде и първото прекъсване, а при непреодолимата вече преднина от 16:7 играта бе спряна и за втори път. Почивката практически сложи край на мача, като Бережко сложи точка на спора с впечатляват ас за 25:12.