2. Волейбол
  3. Женският отбор на Левски Сиконко влиза в плейофите като лидер в класирането

Женският отбор на Левски Сиконко влиза в плейофите като лидер в класирането

Последният кръг от редовния сезон на женското волебйолнопървенство бе ознаменуван с вълнуващо дерби. ЦСКА посрещна Левски Сиконко, но не шампионките се изявиха по шампионски, а тахните противнички. Левски спечели мача след обрат в мача и така завърши на първо място в класирането. отборът, който отпадна от плейофите е Академик (София). "Студентките" не успяха да спечелят мач тази година, а в геймовия си актив имат само четири спечелени части.

Последният кръг от редовния сезон на женското волейболно първенство бе ознаменуван с вълнуващо дерби. ЦСКА посрещна Левски Сиконко, но не шампионките се изявиха по шампионски, а техните противнички. Левски спечели мача след драматичен обрат и така завърши на първо място в класирането. Отборът, който отпадна от плейофите е Академик (София). "Студентките" не успяха да спечелят мач тази година, а в геймовия си актив имат само четири спечелени части.

ЦСКА – Левски Сиконко – 2:3 (22:25, 20:25, 25:19, 25:19, 15:12)

В дербито на последния кръг от редовния сезон на Държавното първенство по волейбол за жени на България, Левски Сиконко (София) постигна фантастичен обрат в залата на вечния съперник ЦСКА (София), след като губеше с 0:2 гейма. Сините спечелиха следващите 3 гейма за 3:2 (22:25, 20:25, 25:19, 25:19, 15:12) и завършиха редовния сезон като първи в класирането.
В първия гейм ЦСКА поведе с 8:5 и с 16:10 на двете технически прекъсвания. Левски успя да намали разликата до само една точка при 22:21, но силите им бяха дотук. В този гейм по два аса забиха Христина Русева за Червените и Любка Дебърлиева за Сините, а капитанката на ЦСКА Мария Каракашева се вихреше в нападение.
Вторият гейм протече по подобен начин, като този път шампионките бяха още по-убедителни, водени от фантастичната Каракашева, която, освен 7-те точки от атака, направи и 2 директно от начален удар в тази част.
Левски тръгна на щурм в началото на третия гейм и набра 7 точки разлика при 12:5, която се запази и при второто техническо прекъсване. След това третите на Балканския полуостров стигнаха и до 9 точки аванс при 21:12, за да затворят гейма при 25:19. Спокойно може да се каже, че тази част бе спечелена от Таня Събкова, която реализира невероятните 13 точки в нападение, разбира се, не без помощта на националната разпределителка Дебърлиева. За Червените се позагуби Каракашева, а усилията на разигралата се Добриана Рабаджиева не бяха достатъчни.
Отличната игра на тандема Дебърлиева - Събкова продължи и в четвъртия гейм. Левски поведе още в началото, а след това постепенно увеличи разликата за да затвори и тази част при 25:19 и да вкара мача в тайбрек.
Окрилени от изравняването, Сините тръгнаха шеметно и в последната част. До смяната на игрищата те вече водеха с 8:4. Червените обаче не смятаха все още да се предават и успяха да изравнят при 10:10. Последваха 4 безответни точки за носителките на Купа България, което им донесе и 4 поредни мачбола. ЦСКА успя да спаси само първите два.
Таня Събкова стана категоричен топреализатор на мача с 28 точки. За ЦСКА най-много отбелязаха Добриана Рабаджиева - 22 и Мария Каракашева - 21.
ЦСКА (София): Гергана Маринова - 2 точки (0 аса, 2 атаки, 0 блокади), Габриела Цветанова - 10 (0, 9, 1), Добриана Рабаджиева - 22 (3, 15, 4), Мария Каракашева - 21 (3, 16, 2), Нора Богданова - 8 (0, 6, 2), Христина Русева - 6 (2, 3, 1), либеро Гергана Докузова, Ралица Василева, Силвия Кьосева - 1 (1, 0, 0), Ивона Димитрова, Даниела Кънчева, Патрисия Йончева, старши треньор Атанас Петров
Левски Сиконко (София): Любка Дебърлиева - 10 точки (3 аса, 4 атаки, 3 блокади), Полина Стойнева - 12 (2, 10, 0), Таня Събкова - 28 (1, 25, 2), Кремена Каменова - 10 (0, 9, 1), Виктория Григорова - 10 (0, 7, 3), Елиана Мерлина - 5 (0, 5, 0), либеро Анелия Пашина, Весела Бончева - 1 (1, 0, 0), Мария Големанова, старши треньор Пламен Христов

Спартак Интерком Груп - Академик (София) - 3:0 (25:0, 25:0, 25:0)
Женският волейболен тим на Спартак Интерком Груп (Варна) записа служебна победа срещу Академик (София) с 3:0 (25:0, 25:0, 25:0), съобщи СИА-ДКС.
Варненки трябваше да гостуват на Студентките тази вечер в последния 18-ти кръг от редовния сезон на Държавното първенство на България, но въобще не стигнаха до столицата. На път за София, около Девня, ръководството на клуба е получило информация от щаба на столичния тим, че Академик има доста контузени състезателки и се отказва от мача, което означава служебна загуба за Студентките, която дори не им носи едната точка, каквато се полага за редовна загуба.
В неделя варненки, които приключват на шестото място в крайното класиране от редовния сезон, ще пътуват за първия си плейоф срещу третия в таблицата Славия (София).

Славия – Марица (Пловдив) - с 3:2 (15:16, 21:25, 21:25, 25:14, 15:8)
Славия (София) посрещна Марица (Пловдив) в последния кръг от редовния сезон на Държавното първенство по волейбол за жени на България. В равностоен мач, който нямаше как да повлияе на крайното подреждане на отборите преди плейофите, се получиха много хубави изпълнения от двете страни на мрежата. Славия и Марица демонстрираха желаение за игра, което донесе развръзката в двубоя чак след петия му гейм. Белите спечелиха с 3:2 (15:16, 21:25, 21:25, 25:14, 15:8).
В класирането Славия завърши на трето място, а Марица на четвърто. В четвъртфиналните плейофни серии, които започват в понеделник, Славия ще играе срещу Спартак Интерком Груп (Варна), а Марица - срещу Енерджи-Калиакра (Каварна).

Енерджи-Калиакра (Каварна) - Спартак 96 (Плевен) -  3:1 (25:13, 22:25, 25:20, 25:15)
Енерджи-Калиакра (Каварна) посрещна Спартак 96 (Плевен) в последния кръг от редовния сезон на Държавното първенство по волейбол за жени на България. Мачът имаше значение само за гостенките, тъй като при победа те щяха да изпреварят Локомотив (София) за седмото място в крайното подреждане преди плейофите. Това обаче не се случи и каварненки победиха с 3:1 (25:13, 22:25, 25:20, 25:15).
Енерджи-Калиакра спечели с лекота първия гейм, като демонстрира тотално превъзходство и в защита, и в нападение, коментира БТА. Спартак се отърси от първоначалното вцепенение и заигра като равен с равен през втората част на срещата, без някой от съперниците да може да се откъсне в резултата. След 10:10 плевенчанки взеха инициативата и затвориха гейма с 3 точки преднина. По аналогичен начин започна и третият гейм. Равновесието на игрището продължи до 17:17. Оттук нататък тимът от Каварна се мобилизира и затвори гейма с 5 точки аванс. В четвъртата част треньорът на домакините Евгени Петков пусна в игра 16-годишна състезателка, но това не попречи на възпитаничките му да дръпнат още в началото в резултата и да спечелят с 10 точки разлика.
Така Спартак 96 като осми отбор в класирането ще срещне лидерките от редовния сезон Левски Сиконко (София) в четвъртфинална серия до две победи, която започва в понеделник. ЦСКА (София), който остана втори в таблицата, ще срещне друг столичен тим - този на Локомотив (София), който завърши редовния сезон на седмото място.