На 20 август Локомотив София на Кирил Льосков и Петър Касев прекрати участие в Югозападната В група. Бъдещето на клуба бе поставено на карта. На сцената излезе бизнесменът Иван Василев, който дълги години е помагал на Николай Гигов. Той пое Локо от нулата, като отборът тръгна от четвърта дивизия. Василев бе категоричен в началото, че приоритет ще е Детско-юношеската школа. За всичко това и бъдещите планове той се съгласи да отговори на въпросите на "Тема Спорт".
Г-н Василев, близо три месеца, откакто поехте Локомотив София, как виждате нещата, какво свършихте?
- Засега всичко върви по план. Направихме единия терен, правим ремонти по съблекалните - прозорци, изолации. Оправяме си дома. Отборът засега няма конкуренция в СРГ - север, което не ме изненадва. На този етап оправихме помощния терен, с поливна система. В момента изграждаме помпена станция. Нещата се случват, вървят добре. В най-скоро време, дай Боже, ще имаме една добра вест за детско-юношеската школа, около Нова година. Ще направим една голяма инвестиция. Но не искам да говоря предварително, всичко с времето си. Ще кажа само, че е свързана с базата, защото школата ми е болката на мен. Всичко, което го правим, е заради тази известна люпилня на таланти. Трябва да вдигнем тази занемарена школа. И оттам след време да очакваме някакво развитие. Сега започваме един цикъл и ще ни трябват 5-6 години, за да си върнем славата на школата. За толкова малко време направихме изключително много неща, които не са правени преди това с години не само за школата, а и за клуба като цяло. Ако това, което планираме сега, се случи, ще бъда най-щастливият човек, защото в основата са децата. Там трябва да се наблегне и да се оправят нещата.
През уикенда Локо София победи втородивизионния Септември Симитли в контрола, какъв извод си направихте?
- Мисля, че направихме добър мач. Тази контрола с отбор от Б група ни показа що-годе къде сме, за да не се заблуждаваме. Така ще е всяка седмица, ще търсим да играем проверки с тимове от Б и В групите. Все пак имаме много млади футболисти, които трябва да набират опит и самочувствие.
С оглед на този двубой може ли да кажем, че в момента Локо София е за ниво В група, а защо не и Б група?
- Отборът ни е още млад. Повечето момчета са рожба на нашата школа. В момента добро впечатление прави 17-годишният Дани Ризов, което ме радва. Да, за догодина във В група ще ни трябват по-сериозни попълнения, но няма да избързваме с развитието на отбора. Нещата трябва да се случват постепенно, защото не е само първият отбор. Чака ни много работа.
Трудно ли ви е сам да се справяте с издръжката на клуба?
- Засега съм аз и още един човек. Той ми помага. Трудно е, но мисля, че лека-полека всичко ще си дойде на мястото и ще има една добра основа и перспектива. Защото Локомотив София е бранд. Не е някой случаен отбор. Търсим спонсори и за първия отбор и за детско-юношеската школа. Но е много рано още. А и сме в четвърта дивизия. Предполагам, че през пролетта или после, като влезем във В група, интересът ще бъде много по-голям. Но трябва да си изкараме тази година, да си започнем на чисто. Ще използваме това време и да си оправим дома.
Не трябваше ли това пречистване да се случи много по-рано и всичко вече да е забравено?
- И аз го намирам като пречистване, но не мога да отговоря. Не обичам да се връщам назад. Гледам само напред. Сега да хулим този и онзи... аз съм коректен човек и това никога не съм го правил, не съм го обичал. Каквото било - било. Важното е да не допускаме старите грешки.
Кога Локомотив София ще е там, където му е мястото - в А група, където всички искат да го виждат?
- Ако работим правилно и всичко върви по план, нормално, след две години и половина трябва да сме там - в елита. Мисля, че от това ще спечели и българският футбол. Защото виждате, че без Локомотив София и ЦСКА не е същото. Няма какво да се залъгваме. За съжаление трябва да преминем през всичко това. Катарзисът трябва да се изживее. Колкото и да ни е мъчно, тези години в долните дивизии трябва да се преминат. Но по-добре да играем по селата, момчетата да знаят откъде са тръгнали и къде ще отидат, за да може после да влизат в големите битки с гордо вдигнати глави.
Обижда ли би това, че Локо София е на село?
- Не. Какво да направим, това е действителността. Това беше най-правилното решение, защото нямаше какво друго да направим за толкова малко време. Иначе щяхме да станем като Академик София, виждате, че ги няма никъде вече, а играха в А група. Ако бяхме изпуснали тази година, просто Локомотив София нямаше да съществува повече, нямаше да го има. Затова и още в самото начало казах, че съм обърнат към децата. Затова и се наех с тази трудна задача да върнем славата и блясъка на ДЮШ на Локомотив.
Очаквате ли помощ от държавата и на какъв етап от развитието на клуба, в каква насока?
- Надявам се да има и помощ от държавата. Сега в момента в четвърта дивизия какво да искаме и изискваме. Локомотив е още в ранна възраст.
Кое ви направи най-голямо впечатление от тези мачове в регионалната група?
- Това, че навсякъде, където играхме, интересът е невероятно голям, уникален, без значение, че играем по села и паланки. Това е една съпричастност към ситуацията в момента в Локомотив. Това ми е най-приятното, че хората все още живеят с футбола. Иначе други случки колкото искате. Те са ежедневие, няма с какво да ме впечатлят.
Какъв е бюджетът на Локомотив София в четвърта дивизия?
- Конкретна цифра не бих искал да споделям. Ние сме направили краткосрочен бюджет до края на годината. След това ще правим до края на сезона и така нататък. Вървим на полусезон. Много средства отиват по възстановяване на терени, на съблекални. Нещата са много. Не искам да ги казвам, но за един месец се направиха толкова много неща. Дори съм изненадан.
Какво ви струва всичко това?
- Много нерви, тичане и време. Парите не ги броя. То е ясно, че ще се хвърлят. Аз съм организиран и отговорен човек и гледам всичко да е наред. Да посадим едно дърво и после да откъснем плод от него. Това искам да видя като човек, като локомотивец. Това ми е мечтата. Спасихме Локомотив, има го и оттук нататък трябва да го развием така, че да се върне на мястото, което му приляга, и най-вече да върнем старата слава на школата.