2. Зимни спортове
  3. БИАТЛОН: Димитър Герджиков и Милена Тодорова с място в преследването на Световната купа

Йоханес Дале и Динара Алимбекова с дебютни успехи

Йоханес Дале постигна първа победа в кариерата си за Световната купа по биатлон, след като спечели спринта на 10 км в австрийския зимен център Хохфилцен. 23-годишният норвежец стреля без грешка и измина трасето за 23:32.5 минути.

Втори и трети завършиха съответно представителите на Франция Кентен Фийон-Майе на 17.1 секунди с десет от десет повалени мишени и Фабиен Клод с един пропуск и пасив от 29.0 секунди.

Носителят на Световната купа за последните два сезона Йоханес Тингес Бьо от Норвегия остана на четвърто място с една пропусната мишена и на 41.2 секунди след победителя.

От българите чудесно състезание направи Димитър Герджиков, който се нареди 39-и без грешка в стрелбата и с пасив от 1:59.2 минута. Така той се класира за утрешното преследване.

Антон Синапов се класира 87-и с три пропуснати мишени и изоставане от 3:16.2 минути, Владимир Илиев е 90-и с пет грешки и пасив от 3:26.4 минути, а Владимир Оряшков остана 105-и от 107 финиширали с два пропуска и на 4:55.5 минути.

В класирането за Световната купа след пет старта за сезона начело е Йоханес Тингес Бьо с 253 точки, пред Себастиан Самюелсон (Швеция) с 215 точки, Стурла Холм Лагрейд (Норвегия) със 177 точки. Владимир Илиев е 50-и с 12 точки, а Димитър Герджиков заема 61-о място с 2 точки.

Динара Алимбекова от Беларус също записа първа победа в кариерата си за, след успех в спринта на 7.5 км. Тя  повали всичките 10 мишени и измина трасето за 20:12.3 минути.

Втора на 8.5 секунди остана норвежката Тирил Екхоф с една грешка в стрелбата, в трета се нареди германката Франциска Пройс на 9.9 секунди също с една пропусната мишена в двете стрелби.

Преди този старт най-доброто представяне на Алимбекова в индивидуално състезание беше четвъртото място в преследването на миналия кръг от Световната купа в Контиолахти (Финландия). Тя е олимпийската шампионка от Пьончан 2018 с щафетата на Беларус.

"Много съм щастлива и доволна от днешното състезание. Благодаря на всички, които са съпричастни на моята победа", каза Алимбекова след финала.

От българките с най-предно класиране е Милена Тодорова, която финишира 52-а с три грешки в стрелбата и пасив от 1:55.2 минути. Тя влиза сред 60-те за преследването в неделя.

Даниела Кадева е 85-а с две пропуснати мишени и изоставане от 2:55.7 минути, а Десислава Стоянова се нареди 105-а от 108 завършили с три грешки и на 4:12.1 минути след победителката.

В генералното класиране за Световната купа след пет старта за сезона продължава да води шведката Хана Йоберг с 216 точки. Днес тя остана 29-а с две грешки и пасив от 1:15.1 минута. Втора се изкачи Алимбекова с 211 точки, а трета със същия актив е Марте Олсбу Рьойзеланд (Норвегия), която завърши четвърт в днешното състезание с една грешка в стрелбата и изоставане от 16.9 секунди.

Утре в Хохфилцен предстои щафета на 4 по 6 км за жени и преследване на 12.5 км за мъже.