2. Зимни спортове
  3. Бостън се доближи на победа от финала в НХЛ

Бостън се доближи на победа от финала в НХЛ

Отборът на Бостън има възможност да играе на финал за пръв път от 20 години насам

Бостън се доближи на победа от първия си финал за купа "Стенли" от повече от 20 години насам, след като спечели петия мач срещу Тампа Бей с 3:1. Ако спечели една от последните две срещи, отборът на Бостън ще играе във финалната серия като шампион в Източната конференция на Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ).

Бостън позволи заличаване на аванс от три гола в четвъртия мач в събота и Тампа Бей изравни серията, но този път събитията на леда се случиха в огледален вид. Тампа Бей поведе в първата част, а две шайби на домакините във втората и късен гол на празна мрежа зарадваха многобройната публика, чакаща с нетърпение първа финална серия в собствената си зала от 1990-а година насам.

"Гостите показаха характер в тяхната зала и постигнаха обрат в мача в събота, а ние показахме характер в нашата", заяви стражът на Бостън - Тим Томас. Той беше в отлична форма и спаси 33 шайби, една от които беше решаваща при голов удар на Стийв Дауни в последната третина.Светкавиците се надяваха да спечелят мача с инерция от победата с 5:3 в събота и пуснаха на вратата си Майк Смит, който влезе на мястото на получилия три шайби Дуейн Ролосън и не допусна гол в 21 удара.

Късметът беше с Тампа Бей още следизиграването на 1:09 минути от мача, когато Симон Ганье даде изражение на тоталното надмощие на отбора си, изразено в 14:4 удара към двете врати.Нейтън Хортън изравни мача 4:24 минути след началото на втората третина, а Брад Маршанд изведе Бостън напред в резултата 11 минути по-късно с победната шайба в мача. В последната минута отборът на Тампа Бей извади вратаря си за допълнителен човек извън синята линия, но Рич Певърли съумя да уцели празната врата с последния гол за крайното 3:1.

Шестият мач е домакински за Тампа Бей, а обратите не са чужди за отбора през този сезон. Светкавиците успяха да запишат три поредни победи за отстраняването на Питсбърг в седем мача, а след това преминаха с лекота и през Вашингтон. Така единственият "проблем" пред домакините ще бъде изборът на страж - Ролосън или Смит.